Kdo je to?
Kdo byl Arnošt Lustig? Životopis Arnošt Lustig, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Arnošt Lustig

Kdo byl Arnošt Lustig? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Arnošt Lustig byl český spisovatel, publicista a autor knih převážně s tematikou holocaustu. Lustig se narodil v pražské Libni do rodiny židovského obchodníka. Chodil do místní obecné školy a následně začal studovat na reálném gymnáziu. Odtud byl však v roce 1941 vyloučen z rasových důvodů. Po vyloučení se začal učit na krejčího. Po chvíli byl transportován do tábora Terezín. Následně prošel tábory Osvětim a Buchenwald. Když byl v dubnu 1945 transportován z tábora Buchenwald do Dachau, podařilo se mu utéct do Prahy, kde se do konce války ukrýval. V táboře zahynul jeho otec. Matka se sestrou nakonec přežily.
Po válce se oženil s básnířkou Věrou Weislitzovou a v roce 1946 začal studovat na Vysoké škole politických a sociálních věd. Během studií začal také psát do novin a časopisů. Roku 1948 odcestoval do Izraele jako zpravodaj Lidových novin a psal o probíhající izraelsko-arabské válce. Když se vrátil zpět do rodné země, stal se redaktorem pro Český rozhlas. Potom zastával funkci vedoucího kulturní rubriky týdeníku Mladý svět. Pro televizní stanici Barrandov napsal scénář podle své novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Vystřídal několik zaměstnání a byl rovněž členem Komunistické strany Československa (KSČ). Během dovolené v Itálii zjistil, že do Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy. Do Prahy se se ženou a dětmi už nevrátil (1968). Nejprve se přesídlili do chorvatského Záhřebu, kde Lustig pracoval ve filmovém studiu. Později se přestěhovali do Izraele a roku 1970 do USA. Od roku 1973 Lustig přednášel o filmu, literatuře a scenáristice na univerzitě ve Washingtonu. V roce 1978 byl zvolen profesorem právě na American University ve Washingtonu. Od roku 1995 byl šéfredaktorem pro českou verzi časopisu Playboy.
Arnošt Lustig začal později psát povídkové sborníky a novely, které se zabývaly převážně tematikou druhé světové války a osudy Židů. Vycházel hlavně ze svých zkušeností. Roku 1957 vydal svou první sbírku povídek s názvem Noc a naděje. Následovaly sbírky Démanty noci (1958), Ulice ztracených dveří (1959), První stanice štěstí, Noc a den (1962), Nikoho neponížíš (1963). Mezi jeho známé novely a romány patří Můj známý Vili Feld (1961), Dita Saxová (1962), Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1964), Propast (1966), Miláček (1968), Kamarádi (1995), Krásné zelené oči (2000) a další.
V průběhu své kariéry obdržel Lustig v roce 1967 Statní cenu za literaturu (za televizní inscenaci románu Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou), Cenu Karla Čapka (1996), Medaili Za zásluhy 1. stupně, Cenu Franze Kafky (2008). V roce 2012 vznikla Cena Arnošta Lustiga.
Arnošt Lustig zemřel v roce 2011 ve věku 84 let.Kdo byl Arnošt Lustig? Životopis Arnošt Lustig, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Arnošt Lustig

Národnost: česká
Datum narození: 21. 12. 1926
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 26. 2. 2011

Zaujala vás biografie osobnosti Arnošt Lustig? Potom se podělte s blízkými na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Dialog? Víte co je Cimbuří? Vzpomněli byste si co označuje výraz Stagflace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Předdůchod?

Klíčová slova: vysvětlení, datum úmrtí, informace, kde se narodil Arnošt Lustig?, literatura, narození, národnost, lexikon, wikipedie, život, životopis, osobnosti, osobnost, popis, místo narození, zajímavosti

Pojem Arnošt Lustig je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Arnošt Lustig zkuste navštívit tyto odkazy

Hledejte bez špehování slovo Arnošt Lustig ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Arnošt Lustig ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Arnošt Lustig ve Wikislovníku

Vyhledat heslo Arnošt Lustig ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Arnošt Lustig v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Arnošt Lustig například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Arnošt Lustig

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Arnošt Lustig? Kdy se narodil Arnošt Lustig? Kde se narodil Arnošt Lustig? Kdy zemřel Arnošt Lustig? Arnošt Lustig patří do sekce Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Arnošt Lustig řekněme v internetové Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Arnošt Lustig i v jiné kategorii než je literatura.