Kdo je to?
Kdo byla Jana Hlaváčová? Životopis Jana Hlaváčová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jana Hlaváčová

Kdo byla Jana Hlaváčová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jana Hlaváčová je česká divadelní a filmová herečka, dabérka a profesorka na DAMU. Hlaváčová se narodila v Praze do rodiny herce ochotnického divadla. Po vzoru svého otce se chtěla stát herečkou, a tak po maturitě na gymnáziu podala přihlášku na pražskou DAMU, kterou úspěšně dokončila v roce 1960. Po studiu nastoupila ke svému prvnímu angažmá v Plzni v Divadle J. K. Tyla, kde působila během let 1960-1965. V Plzni se také stala členkou komunistické strany. Poté nastoupila do Národního divadla, kde hrála až do roku 1990 (neshody s vedením Činoherního klubu). Od roku 1994 působila v Divadle na Vinohradech do roku 2011, kdy byla nucena z důvodu Parkinsonovy choroby přerušit své vystupování. Objevila se v divadelních hrách Višňový sad, Hamlet, Věc Makropulos, Nebezpečné vztahy, Donaha!, Marie Stuartovna, Albertina a další.
Ve filmu debutovala ještě během studií na DAMU ve snímku Kam čert nemůže (1959), kde si zahrála rovnou hlavní roli. Mezi její další známé snímky patří Královský omyl (1968), Tajemství velikého vypravěče (1971), Terezu bych kvůli žádné holce neopustil (1976), Třetí princ (1982), Veronika (1985), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Jak básníci neztrácejí naději (2003), Non Plus Ultras (2004), Anděl Páně (2005), Viditelný svět (2011) a další.
Jana Hlaváčová si zahrála také v televizních seriálech Byl jednou jeden dům (1974), Chalupáři (1975), Dnes v jednom domě (1980), Cirkus Humberto (1988), Hraběnky (2007).
Od roku 2006 působila několik let na pražské DAMU, kde vyučovala herectví.
Během své dlouholeté kariéry získala vyznamenání Zasloužila členka Národního divadla v roce 1980, o pět let později titul zasloužilá umělkyně (1985), následoval titul Národní umělkyně (1988). Další vyznamenání přišlo roku 1996, kdy v kategorii Činohra obdržela Cenu Thálie. Stejnou cenu získala roku 2012 za celoživotní přínos v činohře. Ve stejném roce získala Cenu Františka Filipovského za svůj dabing ve filmu Séraphine. O tři roky později získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Její sestra Dana Hlaváčová a dcera Barbora Munzarová jsou také herečky.Kdo byla Jana Hlaváčová? Životopis Jana Hlaváčová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jana Hlaváčová

Národnost: česká
Datum narození: 26. 3. 1938
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 13. ledna 2024

Sdílejte tuto stránku s osobností Jana Hlaváčová s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte termín Fenomenologie? Víte co je DAMU? Vzpomenete si na definici slova Dendrologie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Oxidační stres?

Klíčová slova: informace, wiki, nežijící, místo narození, popis, kdo je Jana Hlaváčová?, kde se narodila Jana Hlaváčová?, herectví, Jana Hlaváčová, život, životopis, Jana Hlaváčová, národnost, herectví, kdy se narodila Jana Hlaváčová?, osobnost

Pojem Jana Hlaváčová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Jana Hlaváčová

Zkusit najít frázi Jana Hlaváčová ve Wikipedii

Hledat slovo Jana Hlaváčová na Google.cz

Hledat frázi Jana Hlaváčová ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Jana Hlaváčová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jana Hlaváčová ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Hlaváčová například ve Wikipedii, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Jana Hlaváčová?

Nyní již víte Kdo byla Jana Hlaváčová? Kdy se narodila Jana Hlaváčová? Kde se narodila Jana Hlaváčová? Kdy zemřela Jana Hlaváčová? Jana Hlaváčová je v kategorii Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jana Hlaváčová třeba v populární Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Hlaváčová i v jiné kategorii než je herectví.