Kdo je to?
Kdo je Vladimír Železný? Životopis Vladimír Železný, osobnosti, slavný člověk z kategorie podnikání

Kdo je Vladimír Železný?

Kdo je Vladimír Železný? Životopis, informace, biografie, podnikání

Vladimír Železný je český podnikatel a politik.
Vystudoval sociologii a publicistiku na Karlově univerzitě. Poté začal pracovat v Československé televizi. Zde ho zastihly i události Pražského jara a následné okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, Železný se podílel i na protiokupačním vysílání během srpnových dnů.
Po okupaci Československa odjel Železný do Velké Británie, kde krátce působil v Associated Press. Poté se však vrátil do Československa a pokračoval ve studiu.
Nejúspěšnější období jeho života však začalo po roce 1989. Stal se mluvčím Občanského fóra a později také vlády Petra Pitharta. Cílevědomě však směřoval k manažerské kariéře v médiích - kandidoval na ředitele České televize, avšak neuspěl.
V roce 1993 se tedy začal psát příběh Železného vlastní televize - TV Nova. Vznik a první dekádu fungování TV Nova však provázely skandály. Projekt nového vysílacího kanálu byl ušit na míru tak, aby bez problémů dostal licenci na vysílání, samotná TV Nova však začala vysílat zcela jiný program a cílit na jiné diváky, než bylo ve schváleném projektu. Mnohem větší problém však začal v okamžiku, kdy se společnost CET 21 (později TV Nova, s.r.o.) pod vedením Železného rozhodla odtrhnout od zahraničního investora CME a osamostatni se. Následovaly mezinárodní arbitráže, které však nedopadaly jenom na Železného a jeho byznys, ale také na Českou republiku jako stát. V arbitráži pak Česká republika musela zaplatit 10 miliard korun, protože nebyla schopná dostatečně ochránit zahraniční investory před nekalými praktikami.
I přes tyto kontroverze je však nutno podotknout, že Vladimír Železný dokázal vybudovat velmi úspěšnou komerční televizi a do jisté míry udal směr, jakým se budou komerční média v České republice po revoluci vyvíjet.
Z období jeho ředitelování na Nově ještě zmiňme Železného vlastní pořad Volejte řediteli, který se stal ve svém době takřka kultovním.
Následně se Železný pokoušel prosadit i v dalších televizích a mediálních projektech (například v TV Barrandov), nikde už však nedosáhl takového úspěchu jako s Novou.
Zároveň musel v tomto období čelit i soudním přím, některé se týkaly zmíněného převzetí TV Nova. Za krácení daní v jiné kauze byl Železný pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu a finanční pokutě.
Poté, co se televize Nova dostala do držení PPF, byl Vladimír Železný odvolán z postu ředitele.
Ve stejném období, kdy skončil v TV NOVA, začal Vladimír Železný působit v politice. V roce 2002 se stal senátorem, o dva roky později uspěl i ve volbách do Evropského parlamentu a stal se europoslancem. Následně se pokoušel prorazit s vlastními politickými projekty, ty však byly odsouzeny k neúspěchu, stejně jako Železného další pokusy vrátit se do politiky.
Je otcem Jakuba Železného - známého moderátora České televize.Kdo je Vladimír Železný? Životopis Vladimír Železný, osobnosti, slavný člověk z kategorie podnikání

Hlavní data o osobě Vladimír Železný

Národnost: česká
Datum narození: 3. března 1945
Místo narození: Kujbyšev, dnešní Samara (bývalé SSSR)

Sdílejte tuto stránku s osobností Vladimír Železný se známými na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Spandex? Znáte definici termínu Astrobiologie? Znáte definici termínu Exodus? Pamatujete si definici pojmu Pedig?

Klíčová slova: zajímavosti, Vladimír Železný, wiki, místo narození, biografie, vysvětlení, osobnosti, život, narození, Vladimír Železný, životopis, kdy se narodil Vladimír Železný?, osobnost, kde se narodil Vladimír Železný?, datum narození, wikipedie

Pojem Vladimír Železný je v kategorii Podnikání, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít slovo Vladimír Železný ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Vladimír Železný na Youtube

Vyhledat termín Vladimír Železný ve Wikislovníku

Hledat výraz Vladimír Železný na Google obrázcích

Najít heslo Vladimír Železný v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Vladimír Železný například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Vladimír Železný?

Nyní již víte Kdo je to Vladimír Železný? Kdy se narodil Vladimír Železný? Kde se narodil Vladimír Železný? Vladimír Železný se nachází v sekci Podnikání

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Vladimír Železný dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vladimír Železný i v jiné kategorii než je podnikání.