Kdo je to?
Kdo byl František Mareš? Životopis František Mareš, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

František Mareš

Kdo byl František Mareš? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

František Mareš byl český filosof, fyziolog, poslanec za Revoluční národní shromáždění, senátor a dvojnásobný rektor Karlovy Univerzity v Praze. Mareš se narodil v Opatovicích. Po základní škole odešel do Prahy, kde roku 1876 odmaturoval na Arcibiskupském gymnáziu. Po maturitě začal studovat na Karlově Univerzitě na Filosofické Fakultě obor filosofie. Avšak o rok později přestoupil na Lékařskou Fakultu. O pět let později úspěšně završil studium Lékařské Fakulty (1882) a následně se mohl díky dobrým studijním výsledkům podívat na studijní pobyty do Vídně (1882), do Lipska (1885), Berlína a do nizozemského Utrechtu (1889).
Hned po ukončení studií roku 1882 dostal Mareš místo asistenta fyziologie na Lékařské Fakultě. O osm let později se z něj stal dokonce řádný profesor (1890). V této funkci působil následujících pět let do roku 1895. V onom roce se následně stal přednostou pro Fyziologický ústav Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy. Funkci zastával celkem 33 let do roku 1928. Během akademického roku 1899-1900 působil Mareš jako děkan LF UK. Během let 1913-14 a 1920-21 působil dokonce jako rektor UK.
František Mareš se během života angažoval také v politice. Poprvé se zúčastnil zasedání v Revolučním národním shromáždění roku 1918 a pokračoval až do roku 1920. V témže roce se stal také senátorem v Národním shromáždění za Československou národní demokracii. Jako senátor působil celkem pět let do roku 1925.
Během třicátých let se stal spoluzakladatelem strany Národní fronta, která se roku 1934 stala součástí Národního sjednocení. Mareš byl jmenován místopředsedou strany.
Mareš za svého života vydal okolo dvaceti publikací jako O výživě člověka (1889), O citlivosti (1890), Idealism a realism v přírodní vědě (1901), Princip zachování energie ve fyziologii (1902), Věda a kultura (1908), Životní účelnost (1917), Pravda v citu (1922), Otázky filosofické, národní a sociální v politice (1923) a další.
František Mareš zemřel v roce 1942 ve věku 84 let.Kdo byl František Mareš? Životopis František Mareš, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě František Mareš

Národnost: česká
Datum narození: 20. 10. 1857
Místo narození: Opatovice, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 6. 2. 1942

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je František Mareš? s vašimi kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Kvartál? Vzpomněli byste si co znamená slovo Konspirační teorie? Znáte definici termínu Sushi? Víte co je Kosmatice?

Klíčová slova: osobnosti, místo narození, kdy se narodil František Mareš?, osobnost, datum úmrtí, život, filozofie, kdo to je, popis, wikipedie, wiki, datum narození, vysvětlení, kde se narodil František Mareš?, národnost, národnost

Pojem František Mareš je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu František Mareš

Zkusit najít František Mareš ve Wikislovníku

Najít pojem František Mareš na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo František Mareš ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem František Mareš ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Mareš ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo František Mareš například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Mareš

Právě nyní již víte Kdo byl František Mareš? Kdy se narodil František Mareš? Kde se narodil František Mareš? Kdy zemřel František Mareš? František Mareš je v kategorii Filozofie

Text vytvořen pro Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka František Mareš dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Mareš i v jiné kategorii než je filozofie.