Kdo je to?
Kdo byl František Mareš? Životopis František Mareš, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl František Mareš?

Kdo byl František Mareš? Životopis, informace, biografie, filozofie

František Mareš byl český filosof, fyziolog, poslanec za Revoluční národní shromáždění, senátor a dvojnásobný rektor Karlovy Univerzity v Praze. Mareš se narodil v Opatovicích. Po základní škole odešel do Prahy, kde roku 1876 odmaturoval na Arcibiskupském gymnáziu. Po maturitě začal studovat na Karlově Univerzitě na Filosofické Fakultě obor filosofie. Avšak o rok později přestoupil na Lékařskou Fakultu. O pět let později úspěšně završil studium Lékařské Fakulty (1882) a následně se mohl díky dobrým studijním výsledkům podívat na studijní pobyty do Vídně (1882), do Lipska (1885), Berlína a do nizozemského Utrechtu (1889).
Hned po ukončení studií roku 1882 dostal Mareš místo asistenta fyziologie na Lékařské Fakultě. O osm let později se z něj stal dokonce řádný profesor (1890). V této funkci působil následujících pět let do roku 1895. V onom roce se následně stal přednostou pro Fyziologický ústav Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy. Funkci zastával celkem 33 let do roku 1928. Během akademického roku 1899-1900 působil Mareš jako děkan LF UK. Během let 1913-14 a 1920-21 působil dokonce jako rektor UK.
František Mareš se během života angažoval také v politice. Poprvé se zúčastnil zasedání v Revolučním národním shromáždění roku 1918 a pokračoval až do roku 1920. V témže roce se stal také senátorem v Národním shromáždění za Československou národní demokracii. Jako senátor působil celkem pět let do roku 1925.
Během třicátých let se stal spoluzakladatelem strany Národní fronta, která se roku 1934 stala součástí Národního sjednocení. Mareš byl jmenován místopředsedou strany.
Mareš za svého života vydal okolo dvaceti publikací jako O výživě člověka (1889), O citlivosti (1890), Idealism a realism v přírodní vědě (1901), Princip zachování energie ve fyziologii (1902), Věda a kultura (1908), Životní účelnost (1917), Pravda v citu (1922), Otázky filosofické, národní a sociální v politice (1923) a další.
František Mareš zemřel v roce 1942 ve věku 84 let.Kdo byl František Mareš? Životopis František Mareš, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě František Mareš

Národnost: česká
Datum narození: 20. 10. 1857
Místo narození: Opatovice, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 6. 2. 1942

Sdílejte tuto stránku s osobností František Mareš s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Šlehaný med? Rozumíte pojmu Burrito? Znáte definici termínu Kánoe? Znáte pojem Profylaxe?

Klíčová slova: zajímavosti, popis, datum úmrtí, filozofie, kdo to je, Kdy zemřel František Mareš, filozofie, wiki, místo narození, datum narození, František Mareš, biografie, národnost, narození, osobnosti, nežijící

Pojem František Mareš je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít frázi František Mareš ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo František Mareš ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz František Mareš v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi František Mareš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem František Mareš ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo František Mareš například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to František Mareš?

Nyní již víte Kdo byl František Mareš? Kdy se narodil František Mareš? Kde se narodil František Mareš? Kdy zemřel František Mareš? František Mareš se nachází v kategorii Filozofie

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka František Mareš řekněme třeba v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Mareš i v jiné kategorii než je filozofie.