Kdo je to?
Kdo byl František Mareš? Životopis František Mareš, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl František Mareš?

Kdo byl František Mareš? Životopis, informace, biografie, filozofie

František Mareš byl český filosof, fyziolog, poslanec za Revoluční národní shromáždění, senátor a dvojnásobný rektor Karlovy Univerzity v Praze. Mareš se narodil v Opatovicích. Po základní škole odešel do Prahy, kde roku 1876 odmaturoval na Arcibiskupském gymnáziu. Po maturitě začal studovat na Karlově Univerzitě na Filosofické Fakultě obor filosofie. Avšak o rok později přestoupil na Lékařskou Fakultu. O pět let později úspěšně završil studium Lékařské Fakulty (1882) a následně se mohl díky dobrým studijním výsledkům podívat na studijní pobyty do Vídně (1882), do Lipska (1885), Berlína a do nizozemského Utrechtu (1889).
Hned po ukončení studií roku 1882 dostal Mareš místo asistenta fyziologie na Lékařské Fakultě. O osm let později se z něj stal dokonce řádný profesor (1890). V této funkci působil následujících pět let do roku 1895. V onom roce se následně stal přednostou pro Fyziologický ústav Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy. Funkci zastával celkem 33 let do roku 1928. Během akademického roku 1899-1900 působil Mareš jako děkan LF UK. Během let 1913-14 a 1920-21 působil dokonce jako rektor UK.
František Mareš se během života angažoval také v politice. Poprvé se zúčastnil zasedání v Revolučním národním shromáždění roku 1918 a pokračoval až do roku 1920. V témže roce se stal také senátorem v Národním shromáždění za Československou národní demokracii. Jako senátor působil celkem pět let do roku 1925.
Během třicátých let se stal spoluzakladatelem strany Národní fronta, která se roku 1934 stala součástí Národního sjednocení. Mareš byl jmenován místopředsedou strany.
Mareš za svého života vydal okolo dvaceti publikací jako O výživě člověka (1889), O citlivosti (1890), Idealism a realism v přírodní vědě (1901), Princip zachování energie ve fyziologii (1902), Věda a kultura (1908), Životní účelnost (1917), Pravda v citu (1922), Otázky filosofické, národní a sociální v politice (1923) a další.
František Mareš zemřel v roce 1942 ve věku 84 let.Kdo byl František Mareš? Životopis František Mareš, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě František Mareš

Národnost: česká
Datum narození: 20. 10. 1857
Místo narození: Opatovice, Rakouské císařství
Datum úmrtí: 6. 2. 1942

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text František Mareš s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Šlehaný med? Znáte termín Remarketing? Znáte definici termínu Droga? Víte, co je to Amnestie?

Klíčová slova: wikipedie, filozofie, informace, popis, narození, František Mareš, datum narození, kdo je František Mareš?, zajímavosti, Kdy zemřel František Mareš, kde se narodil František Mareš?, život, wiki, místo narození, osobnosti, národnost

Pojem František Mareš je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu František Mareš

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Mareš ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem František Mareš na Youtube

Vyhledat heslo František Mareš ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem František Mareš ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz František Mareš ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo František Mareš například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Mareš

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl František Mareš? Kdy se narodil František Mareš? Kde se narodil František Mareš? Kdy zemřel František Mareš? František Mareš je v sekci Filozofie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka František Mareš dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Mareš i v jiné kategorii než je filozofie.