Kdo je to?
Kdo je Alexandr Vondra? Životopis Alexandr Vondra, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Alexandr Vondra?

Kdo je Alexandr Vondra? Životopis, informace, biografie, politici

Alexandr Vondra je český politik, bývalý ministr zahraničí a obrany. Je to signatář Charty 77. Patří k výrazným osobnostem Občanské demokratické strany.
Vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Dosáhl titulu RNDr.
Jako signatář a mluvčí Charty 77 a spoluautor petice Několik vět byl na sklonku 80. let perzekvován komunistickým režimem. V září 1989 byl uvězněn, propuštěn byl pár dnů před událostmi 17. listopadu. Spoluzakládal Občanské fórum. Jeho pozdější politická kariéra byla spojena s Občanskou demokratickou stranou.
V 90. letech působil ve vrcholných diplomatických a politických funkcích. Například jako český velvyslanec v USA (1997-2001) či jako poradce pro zahraniční politiku prezidenta Václava Havla. Své zkušenosti z diplomacie zúročil v letech 2006 a 2007, kdy působil jako český ministr zahraniční a následně se stal vicepremiérem pro evropské záležitosti. V letech 2010 - 2012 působil jako ministr obrany. Následně na něj však dolehla kauza ProMoPro - podle některých zjištění mělo docházet v době, kdy byl Vondra ministrem pro evropské záležitosti ke vzniku předražených zakázek v souvislosti s přípravou země na předsednictví v Radě EU. Přestože Vondra pochybení odmítal, odstoupil nakonec z funkce ministra obrany.
Za další kontroverzi v jeho kariéře lze považovat silnou podporu postavení amerického radaru na českém území, což bylo téma markantně rozdělující českou veřejnost.
V roce 2019 se stal poslancem Evropského parlamentu. V roce 2020 se stal místopředsedou ODS a v mandátu pokračoval i po roce 2022.Kdo je Alexandr Vondra? Životopis Alexandr Vondra, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Alexandr Vondra

Národnost: česká
Datum narození: 17. srpna 1961
Místo narození: Praha

Sdílejte tuto stránku s osobností Alexandr Vondra s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Paddleboard? Znáte definici termínu Averze? Pamatujete si definici pojmu Zelňačka? Pamatujete si definici pojmu Gimp?

Klíčová slova: kdo je Alexandr Vondra?, kdy se narodil Alexandr Vondra?, datum narození, vysvětlení, osobnosti, Alexandr Vondra, místo narození, narození, politici, životopis, lexikon, biografie, popis, zajímavosti, osobnost, informace

Pojem Alexandr Vondra je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Alexandr Vondra zkuste tyto odkazy

Zkusit najít heslo Alexandr Vondra na Google.cz

Hledat frázi Alexandr Vondra ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alexandr Vondra ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Alexandr Vondra ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Alexandr Vondra ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandr Vondra například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Alexandr Vondra

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Alexandr Vondra? Kdy se narodil Alexandr Vondra? Kde se narodil Alexandr Vondra? Alexandr Vondra je v sekci Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Alexandr Vondra dejme tomu např. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandr Vondra i v jiné kategorii než je politici.