Kdo je to?
Kdo je Alexandr Vondra? Životopis Alexandr Vondra, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Alexandr Vondra

Kdo je Alexandr Vondra? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Alexandr Vondra je český politik, bývalý ministr zahraničí a obrany. Je to signatář Charty 77. Patří k výrazným osobnostem Občanské demokratické strany.
Vystudoval geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Dosáhl titulu RNDr.
Jako signatář a mluvčí Charty 77 a spoluautor petice Několik vět byl na sklonku 80. let perzekvován komunistickým režimem. V září 1989 byl uvězněn, propuštěn byl pár dnů před událostmi 17. listopadu. Spoluzakládal Občanské fórum. Jeho pozdější politická kariéra byla spojena s Občanskou demokratickou stranou.
V 90. letech působil ve vrcholných diplomatických a politických funkcích. Například jako český velvyslanec v USA (1997-2001) či jako poradce pro zahraniční politiku prezidenta Václava Havla. Své zkušenosti z diplomacie zúročil v letech 2006 a 2007, kdy působil jako český ministr zahraniční a následně se stal vicepremiérem pro evropské záležitosti. V letech 2010 - 2012 působil jako ministr obrany. Následně na něj však dolehla kauza ProMoPro - podle některých zjištění mělo docházet v době, kdy byl Vondra ministrem pro evropské záležitosti ke vzniku předražených zakázek v souvislosti s přípravou země na předsednictví v Radě EU. Přestože Vondra pochybení odmítal, odstoupil nakonec z funkce ministra obrany.
Za další kontroverzi v jeho kariéře lze považovat silnou podporu postavení amerického radaru na českém území, což bylo téma markantně rozdělující českou veřejnost.
V roce 2019 se stal poslancem Evropského parlamentu. V roce 2020 se stal místopředsedou ODS a v mandátu pokračoval i po roce 2022.Kdo je Alexandr Vondra? Životopis Alexandr Vondra, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Alexandr Vondra

Národnost: česká
Datum narození: 17. srpna 1961
Místo narození: Praha

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Alexandr Vondra? s vašimi kamarády na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Supravodivost? Rozumíte pojmu Mea culpa? Pamatujete si definici pojmu Vitamín E? Znáte pojem Střídavý proud?

Klíčová slova: narození, vysvětlení, wiki, Alexandr Vondra, kde se narodil Alexandr Vondra?, zajímavosti, Alexandr Vondra, lexikon, politici, život, životopis, kdo je Alexandr Vondra?, wikipedie, popis, informace, národnost

Pojem Alexandr Vondra je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Alexandr Vondra

Vyhledat pojem Alexandr Vondra ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Alexandr Vondra ve Wikislovníku

Hledejte bez špehování slovo Alexandr Vondra ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Alexandr Vondra v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat výraz Alexandr Vondra na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Alexandr Vondra například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve videích na Youtube, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je Alexandr Vondra? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Alexandr Vondra? Kdy se narodil Alexandr Vondra? Kde se narodil Alexandr Vondra? Alexandr Vondra patří do kategorie Politici

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Alexandr Vondra kupříkladu v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alexandr Vondra i v jiné kategorii než je politici.