Kdo je to?
Kdo byla Aaliyah? Životopis Aaliyah, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Aaliyah

Kdo byla Aaliyah? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Aaliyah Dana Haughton, mladá afroamerická žena, která za svůj krátký život dosáhla několika uznání. Vyzkoušela pěveckou kariéru, hereckou, taneční a pustila se dokonce i do modelingu. Ve všech oborech sklízela ovace. Nahrála nespočet hitů, zahrála si ve dvou filmech: Královna prokletých a Romeo musí zemřít. Jako by měla ve scénáři, že právě po tomto natáčení, musí zemřít i ona.
Byla přezdívána Princezna R&B anebo Královna městského popu. Tyto přezdívky získala díky pomoci redefinovat současný R&B, pop a hip hop. Její životní dráha začala v Brooklynu, kde se narodila. Poté se rodiče Diane a Michael Haughtonovi přestěhovali do Detroitu, kde Aaliyah prožila své dětství. Tam navštěvovala katolickou školu Gesu Elementary. Hned v první třídě byla obsazena do divadelní hry Annie. V Detroitu její otec začal pracovat jako skladník, matka zůstala doma, aby se mohla věnovat výchově svých dvou dětí, Aaliyah a jejímu staršímu bratrovi Rasdadovi. Diane si byla dobře vědomá dceřina potenciálu, a proto ji už v pěti letech zapsala do hlasových lekcí. Malá Aaliyah začala vystupovat na svatbách, v kostelním sboru a také na charitativních akcích.
Profesní kariéra u ní začala velmi brzy. V pouhých deseti letech se poprvé objevila před televizními kamerami, a to v show Star Search. Dokonce si troufla vystoupit po boku Gladys Knight na koncertě. Již o dva roky později podepsala smlouvu s Jive Records a Blackground Records Knight, patřící jejímu strýci Barrymu Hankersonovi. Za svoji velice krátkou, ale velmi plodnou kariéru stačila nahrát tři alba. Její debutové album doslova trhalo rekordy, kdy se jich prodalo jen ve Spojených státech tři miliony kopií.
Ačkoliv Aaliyah zářila na profesním nebi, ani jí se nevyhnul skandál. V pouhých patnácti letech se 31. srpna 1994 provdala za tehdy 27letého R. Kellyho. Ona sama měla v osvědčení napsaných 18 let. Sňatek byl pro její mládí protiprávní a o půl roku později anulován. Oba aktéři svorně tvrdili, že ani jeden z nich nikdy nevstoupil do svazku manželského.
Později se Aaliyah zamilovala do Damona Dashe, se kterým chodila až do její předčasné smrti. 25. srpna 2001 nastoupila Aaliyah se svými osmi zaměstnanci do dvoumotorového lehkého letadla Cessna 402 na Bahamách. Letadlo sice vzlétlo, ale pro údajné přetížení a neschopnost řízení pilota (v krvi měl stopy kokainu a alkoholu), havarovalo a začalo hořet krátce po startu. Všech devět lidí na palubě našlo ve stroji smrt. Aaliyah bylo v té době pouhých 22 let.Kdo byla Aaliyah? Životopis Aaliyah, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Základní informace o osobě Aaliyah

Národnost: americká
Datum narození: 16. ledna 1979
Místo narození: Detroit
Datum úmrtí: 25.srpna 2001

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Aaliyah? s kolegy, přáteli a partnery na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Wasabi? Znáte definici termínu Obstrukce? Víte co je Překotné myšlení? Pamatujete si definici pojmu Platforma?

Klíčová slova: Aaliyah, kdo je Aaliyah?, život, biografie, popis, Kdy zemřela Aaliyah, lexikon, hudba, Aaliyah, národnost, kde se narodila Aaliyah?, kdy se narodila Aaliyah?, wiki, národnost, narození, hudba

Pojem Aaliyah je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat heslo Aaliyah ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít heslo Aaliyah ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Aaliyah ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Aaliyah ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Aaliyah ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Aaliyah například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, v metavyhledávači Info.com, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Aaliyah?

Nyní již víte Kdo byla Aaliyah? Kdy se narodila Aaliyah? Kde se narodila Aaliyah? Kdy zemřela Aaliyah? Aaliyah je v sekci Hudba

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Aaliyah řekněme třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aaliyah i v jiné kategorii než je hudba.