Kdo je to?
Kdo byla Aaliyah? Životopis Aaliyah, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Kdo byla Aaliyah?

Kdo byla Aaliyah? Životopis, informace, biografie, hudba

Aaliyah Dana Haughton, mladá afroamerická žena, která za svůj krátký život dosáhla několika uznání. Vyzkoušela pěveckou kariéru, hereckou, taneční a pustila se dokonce i do modelingu. Ve všech oborech sklízela ovace. Nahrála nespočet hitů, zahrála si ve dvou filmech: Královna prokletých a Romeo musí zemřít. Jako by měla ve scénáři, že právě po tomto natáčení, musí zemřít i ona.
Byla přezdívána Princezna R&B anebo Královna městského popu. Tyto přezdívky získala díky pomoci redefinovat současný R&B, pop a hip hop. Její životní dráha začala v Brooklynu, kde se narodila. Poté se rodiče Diane a Michael Haughtonovi přestěhovali do Detroitu, kde Aaliyah prožila své dětství. Tam navštěvovala katolickou školu Gesu Elementary. Hned v první třídě byla obsazena do divadelní hry Annie. V Detroitu její otec začal pracovat jako skladník, matka zůstala doma, aby se mohla věnovat výchově svých dvou dětí, Aaliyah a jejímu staršímu bratrovi Rasdadovi. Diane si byla dobře vědomá dceřina potenciálu, a proto ji už v pěti letech zapsala do hlasových lekcí. Malá Aaliyah začala vystupovat na svatbách, v kostelním sboru a také na charitativních akcích.
Profesní kariéra u ní začala velmi brzy. V pouhých deseti letech se poprvé objevila před televizními kamerami, a to v show Star Search. Dokonce si troufla vystoupit po boku Gladys Knight na koncertě. Již o dva roky později podepsala smlouvu s Jive Records a Blackground Records Knight, patřící jejímu strýci Barrymu Hankersonovi. Za svoji velice krátkou, ale velmi plodnou kariéru stačila nahrát tři alba. Její debutové album doslova trhalo rekordy, kdy se jich prodalo jen ve Spojených státech tři miliony kopií.
Ačkoliv Aaliyah zářila na profesním nebi, ani jí se nevyhnul skandál. V pouhých patnácti letech se 31. srpna 1994 provdala za tehdy 27letého R. Kellyho. Ona sama měla v osvědčení napsaných 18 let. Sňatek byl pro její mládí protiprávní a o půl roku později anulován. Oba aktéři svorně tvrdili, že ani jeden z nich nikdy nevstoupil do svazku manželského.
Později se Aaliyah zamilovala do Damona Dashe, se kterým chodila až do její předčasné smrti. 25. srpna 2001 nastoupila Aaliyah se svými osmi zaměstnanci do dvoumotorového lehkého letadla Cessna 402 na Bahamách. Letadlo sice vzlétlo, ale pro údajné přetížení a neschopnost řízení pilota (v krvi měl stopy kokainu a alkoholu), havarovalo a začalo hořet krátce po startu. Všech devět lidí na palubě našlo ve stroji smrt. Aaliyah bylo v té době pouhých 22 let.Kdo byla Aaliyah? Životopis Aaliyah, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Základní informace o osobě Aaliyah

Národnost: americká
Datum narození: 16. ledna 1979
Místo narození: Detroit
Datum úmrtí: 25.srpna 2001

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Aaliyah? s vašimi kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Ebrieta? Vzpomenete si na definici slova Plichta? Víte co je Zápustka? Vzpomněli byste si na význam slova Groteska?

Klíčová slova: nežijící, život, osobnost, kdo to je, kde se narodila Aaliyah?, hudba, lexikon, Kdy zemřela Aaliyah, narození, osobnosti, národnost, hudba, datum úmrtí, životopis, kdo je Aaliyah?, národnost

Pojem Aaliyah je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat heslo Aaliyah na Google obrázcích

Hledat pojem Aaliyah ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Aaliyah ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Aaliyah ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Aaliyah ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Aaliyah například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Aaliyah? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byla Aaliyah? Kdy se narodila Aaliyah? Kde se narodila Aaliyah? Kdy zemřela Aaliyah? Aaliyah patří do sekce Hudba

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Aaliyah kupříkladu v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aaliyah i v jiné kategorii než je hudba.