Kdo je to?
Kdo byl Josef Václav Frič? Životopis Josef Václav Frič, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Václav Frič

Kdo byl Josef Václav Frič? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Josef Václav Frič byl český básník, prozaik, novinář, radikálně demokratický politik, který se účastnil revoluce v roce 1848 a poté i v emigraci neúnavně pracoval pro českou samostatnost.
Frič se narodil 5. září 1829 v Praze v rodině národně uvědomělého advokáta JUDr. Josefa Friče. Otec byl výrazně kulturně činný, angažoval se například v Matici české, v Měšťanské besedě, Národním muzeu, také se zasloužil o vývoj českého právnického jazyka, přednášel například česky na univerzitě. V jejich domácnosti se scházívala pokroková pražská inteligence. A tak není divu, že byl i malý Josef Václav ovlivněn pokrokovými myšlenkami.
Frič vystudoval Akademické gymnázium v Praze, po maturitě odešel do ciziny, kde žil nejprve u herecké kočovné společnosti v Hamburku, potom v Londýně a v Paříži. Roku 1847 se však vrátil do Prahy, kde začal studovat filozofickou fakultu a podílel se na předrevolučním a poté i revolučním dění kolem roku 1848. Za své činy (činnost ve studentském výboru, demonstrace, petice) na něj byl vydán zatykač. Frič uprchl do Vídně, potom do Záhřebu, a nakonec se připojil ke Štúrovu slovenskému povstání. Byl vážně raněn, pak se dlouho léčil ve Vídni. Po amnestii v roce 1849 se vrátil do Prahy. Založil zde studentské sdružení s názvem Českomoravské bratrstvo, se kterým se zúčastnil tzv. májového spiknutí. Tentokrát by opravdu zatčen a vězněn na Hradčanech, následně odsouzen na 18 let! Roku 1854 byl sice opět amnestován, ale žil v Praze pod trvalým policejním dozorem. Osobní život téměř nevedl, i když se oženil nejprve s A. Ullmanovou (ta však po roce zemřela), po její smrti s A. Kavalírovou (která byla literárně činná pod pseudonymem Anna Sázavská). Frič se stal na oko obchodním společníkem svého bratra Karla, ve skutečnosti dále psal a skrytě působil i na veřejné dějí. Úspěšné bylo uspořádání a vydání almanachu Lada-Nióla v roce 1854. Již v roce 1858 byl opět zatčen a internován v sedmihradském Déeši. Pak žil 20 let v emigraci v Londýně, Paříži, Petrohradě, Římě a Budapešti. Pracoval jako novinář, dopisovatel i překladatel a po celou dobu se zasazoval o českou otázku. Finanční podporu mu posílali bratři Karel a Václav. Když se roku 1879 vrátil do Prahy, setkal se zde spíše s nepochopením. Politicky se přiklonil k mladočechům, a dokonce za ně kandidoval do zemského sněmu.
Literární tvorba J. V. Friče je velmi bohatá. Psal lyrické i epické básně, dramata, povídky, paměti, překládal cizí autory. Dochovaly se také jeho deníky a korespondence. Velmi výrazná je Fričova agitační politická poezie. Povídka Život sváteční, která byla uveřejněna v almanachu Lada-Nióla, vyjadřuje jeho názor, že umělci by se měli dát do služby národa a bojovat za českou samostatnost. Lyricko-epická báseň Upír je pak inspirována Byronem, Lermontovem a Mickiewitzem a popisuje srážku starého a nového světa, kde se jako nejdůležitější jeví vítězství svobody. Básnická sbírka Rezignace je hlavně důkazem, že Frič se odtrhl od výlučnosti a zaměřil se zejména na práci pro vlast. Jednou z nejznámějších sbírek jsou Písně z bašty, které jsou velmi protihabsbursky zaměřeny, a Frič se zde zosobňuje s osamělým bojovníkem za svobodu a nezávislost. Další díla nesou názvy Povídky a fantazie, Duchomorna, Česká Ester. Význačnější z Fričových dramat je Václav IV., které se hrálo poměrně často na divadle, a je charakteristické tím, že autor přizpůsobuje historickou látku současnému dění. Ještě se zastavme u Fričových Pamětí, protože ty jsou opravdu obsáhlé a pro historiky i literární historiky představují cenný pramen k poznání doby, autorova života i literární tvorby.Kdo byl Josef Václav Frič? Životopis Josef Václav Frič, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Josef Václav Frič

Národnost: česká
Datum narození: 5. 9. 1829
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 14. 10. 1890

Tento text (Josef Václav Frič) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Privatizace? Víte co je Odbytné? Znáte termín Aloha? Vzpomněli byste si co označuje výraz Aikido?

Klíčová slova: kdo to je, literatura, kdy se narodil Josef Václav Frič?, kde se narodil Josef Václav Frič?, národnost, Kdy zemřel Josef Václav Frič, Josef Václav Frič, kdo je Josef Václav Frič?, nežijící, datum úmrtí, život, Josef Václav Frič, životopis, zajímavosti, lexikon, popis

Pojem Josef Václav Frič je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Josef Václav Frič

Zkusit najít frázi Josef Václav Frič ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Josef Václav Frič ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Josef Václav Frič ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Josef Václav Frič na Google.cz

Zkusit najít frázi Josef Václav Frič ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Václav Frič například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Josef Václav Frič? Stručná biografie

Teďka už zajisté víte Kdo byl Josef Václav Frič? Kdy se narodil Josef Václav Frič? Kde se narodil Josef Václav Frič? Kdy zemřel Josef Václav Frič? Josef Václav Frič patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, starý spisovatel, josef Václav Frič, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Josef Václav Frič kupříkladu v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Václav Frič i v jiné kategorii než je literatura.