Jean Jacques Rousseau
Kdo byl Jean Jacques Rousseau? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie
Jean Jacques Rousseau byl filosof a spisovatel. Pocházel z rodiny hodinářů. Otec ho posílal získat vzdělání k různým lidem, například k pastorovi nebo notáři. Poté se v mladém věku seznámil s Françoise-Louise de Warens, která na něj měla velký vliv a stala se jeho mecenáškou. Studoval hudbu a vynalezl nový notový zápis, ale nedokázal ho prosadit. Po přesunu do Paříže navázal styky s významnými osobnostmi a na krátký čas pracoval jako tajemník francouzského velvyslance v Benátkách. Jeho práce však vyžadovala, aby se neprojevoval na veřejnosti a nenavazoval v Benátkách vztahy. To těžce nesl a po konfliktech s velvyslancem byl propuštěn. Vrátil se do Paříže a žil se švadlenou Thérèse Lavasseurovou. S ní měl celkem pět dětí, ale všechny odložil do sirotčince.
Rousseau měl silné intelektuální ambice a v roce 1750 přispěl do soutěže, kterou pořádala univerzita v Dijonu. Poslal spis Rozprava o vědách a umění, ve kterém kritizoval představu, že pokrok znamená růst k lepšímu, neboť znamená spíše úpadek. Jeho pojednání vyhrálo celou soutěž. Poté se Rousseau intenzivně zabýval filosofickou a spisovatelskou činností. Napsal pedagogické dílo Emil aneb O výchově, ve kterém popisuje ideální výchovu. Dílo se stalo velmi populární. Ke konci života napsal autobiografické dílo Vyznání.
Do filosofie vnesl prvek citovosti, který předešlá filosofie obvykle ignorovala. Pro důraz na přírodu nebo citovost je považován za jednoho z prvních zástupců romantismu. Kritizoval aristokracii, díky tomu byl oceněn za Francouzské revoluce. Intenzivně se věnoval otázce, jak vychovat svobodného a rozvinutého člověka. Hlavní je nenásilnost, respekt k individualitě a učení se z vlastní zkušenosti. Navzdory důrazu na svobodu měl konzervativní názory na výchovu žen, které jsou podle Rousseaua odlišné od mužů a mají se pouze starat o rodinu a štěstí muže.
Mnozí kritizují, že nežil podle vlastních myšlenek. Obdivoval krásy přírody, ale sám do přírody příliš nechodil, kritizoval šlechtice, ale udržoval s nimi přátelské styky a rád od nich přijímal dary a peníze a teoretizoval o správné výchově, ale všechny své děti poslal do sirotčince, který tehdy znamenal vyrůstání ve velmi těžkých podmínkách a malou šanci na to, že se dítě dožije dospělosti. Sám Rousseau se k této nedůslednosti do velké míry přiznává v díle Vyznání.
Hlavní data o osobě Jean Jacques Rousseau
Národnost: francouzská
Datum narození: 28. června 1712
Místo narození: Ženeva
Datum úmrtí: 2. července 1778
Hledejte výraz Jean Jacques Rousseau v dalších zdrojích
Hledat termín Jean Jacques Rousseau ve vyhledávači Qwant
Hledejte bez špehování slovo Jean Jacques Rousseau ve vyhledávači DuckDuckGo
Najít pojem Jean Jacques Rousseau ve Wikipedii
Hledat termín Jean Jacques Rousseau ve vyhledávači Yahoo
Najít termín Jean Jacques Rousseau ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Dál můžete zkusit hledat slovo Jean Jacques Rousseau například ve vyhledávači Seznam.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.
Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy
Stručná biografie, resp. životopis osoby Jean Jacques Rousseau
Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jean Jacques Rousseau? Kdy se narodil Jean Jacques Rousseau? Kde se narodil Jean Jacques Rousseau? Kdy zemřel Jean Jacques Rousseau? Jean Jacques Rousseau je v sekci Filozofie
Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Na texty zde uvedené neposkytujeme žádnou záruku. Mohou obsahovat pravopisné i faktické chyby, za které se předem omlouváme. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jean Jacques Rousseau řekněme v populární Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jean Jacques Rousseau i v jiné kategorii než je filozofie.