Kdo je to?
Kdo byl Vítězslav Novák? Životopis Vítězslav Novák, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Vítězslav Novák

Kdo byl Vítězslav Novák? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Vítězslav Novák byl český hudební skladatel, klavírista a pedagog, držitel ocenění národní umělec a autor mnoha významných českých orchestrálních děl, komorní hudby i oper.
Narodil se v roce 1870 v Kamenici nad Lipou. Jeho matka ráda hrála na klavír a otec, který se živil jako lékař, zpíval v pěveckém sboru. Malý Vítězslav měl tedy k hudbě odjakživa blízko. V dětství se učil hrát na klavír a housle, po studiu gymnázia se odstěhoval do Prahy, kde na přání matky začal studovat práva. Škola ho ale nebavila a přestoupil na filozofickou fakultu, současně studoval hru na klavír na Pražské konzervatoři, kde ho učili nejvýznamnější hudebníci té doby, včetně Antonína Dvořáka, jehož se stal nejoblíbenějším žákem.
Hudba Vítězslava Nováka byla hluboce ovlivněna českou národní tradicí a patřil k předním zastáncům českého národního obrození. Jeho díla se vyznačovala bohatou harmonií, výraznými melodiemi a pestrou orchestrací a byl známý pro svou schopnost zachytit podstatu české lidové hudby. Mezi jeho nejznámější díla patří symfonické básně V Tatrách, Toman a lesní panna, Bouře a Máj. Jeho hudba byla hojně hrána v Československu i v dalších evropských zemích a patřil tak k nejslavnějším skladatelům své doby.
Kromě skladatelské činnosti byl Vítězslav Novák také uznávaným hudebním pedagogem. Vyučoval na pražské a brněnské konzervatoři a byl známý svými inovativními vyučovacími metodami a oddaností svým studentům. Po odchodu do důchodu a německé okupaci se odstěhoval do Skutče, odkud pocházela jeho manželka. Po konci války jako jeden z prvních obdržel ocenění národní umělec.Kdo byl Vítězslav Novák? Životopis Vítězslav Novák, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní informace o osobě Vítězslav Novák

Národnost: česká
Datum narození: 5.12.1870
Místo narození: Kamenice na Lipou, Česká republika
Datum úmrtí: 18.7.1949

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Vítězslav Novák? s vašimi kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Svastika? Vzpomněli byste si co znamená slovo Askeze? Znáte definici termínu Kombucha? Víte co je Inverze?

Klíčová slova: osobnosti, národnost, Vítězslav Novák, lexikon, wikipedie, zajímavosti, vysvětlení, biografie, hudba, Vítězslav Novák, osobnost, národnost, hudba, popis, datum úmrtí, narození

Pojem Vítězslav Novák je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Vítězslav Novák v dalších zdrojích

Vyhledat výraz Vítězslav Novák ve Wikislovníku

Hledat pojem Vítězslav Novák ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Vítězslav Novák ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Vítězslav Novák ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Vítězslav Novák na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vítězslav Novák například ve fulltextu Yahoo.com, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Google obrázcích, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vítězslav Novák

Právě nyní již víte Kdo byl Vítězslav Novák? Kdy se narodil Vítězslav Novák? Kde se narodil Vítězslav Novák? Kdy zemřel Vítězslav Novák? Vítězslav Novák je v kategorii Hudba

Text vytvořen pro Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Vítězslav Novák dejme tomu např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vítězslav Novák i v jiné kategorii než je hudba.