Kdo je to?
Kdo byl Zikmund Lucemburský? Životopis Zikmund Lucemburský, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Zikmund Lucemburský

Kdo byl Zikmund Lucemburský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Zikmund Lucemburský byl posledním panovníkem z rodu Lucemburků, římský král a císař, český, lombardský a uherský král, slezský vévoda, lužický, braniborský a moravský markrabě. Zikmund se narodil v únoru 1368 jako syn římského císaře Karla IV a jeho ženy Alžběty Pomořanské. Měl staršího bratra Václava.
Již v dětství dostal díky své barvě vlasů přezdívku liška ryšavá. V mládí se mu dostávalo výborného vzdělání. Uměl mluvit sedmi jazyky, zajímal se o společenské akce a velmi rád měl také rytířské turnaje.
Jeho otec, Karel IV., zasnoubil svého syna Zikmunda v roce 1374 s Marií Uherskou, dcerou polského a uherského krále Ludvíka I. O čtyři roky později se stal Zikmund braniborským markrabětem (1378). V té době byl poslán na uherský dvůr. O tři roky později jej vyslal bratr Václav IV. Do polského Krakova (1381), aby se naučil jazyk a připravil se na vládu v Polsku. Po smrti polského krále roku 1382 však na jeho místo nastoupila dcera Ludvíka I. Hedvika z Anjou.
V listopadu 1385 si Zikmund vzal za ženu Marii Uherskou ve slovenském Zvolenu. Manželství trvalo do roku 1395. Podruhé se oženil v roce 1408 s Barborou Celjskou. Manželům se o rok později narodil jediný potomek - dcera Alžběta Lucemburská.
V březnu 1387 se Zikmund stal uherským králem. Korunovace proběhla v Székesfehérváru (Stoličný Bělehrad).
Římským králem byl zvolen v červenci 1411 a korunován v listopadu 1414.
Zikmund chtěl odstranit papežské schizma (vláda tří papežů). Proto svolal koncil do německé Kostnice, kde všichni tři papežové abdikovali a na jejich místo usedl nový papež Otta Colonna.
V roce 1420 byla v polské Vratislavi vyhlášena křížová výprava proti Husitům. Následně Zikmund prohrál 14. července v bitvě na Vítkově (dnešní Žižkov). O dva týdny později se nechal na Pražském hradě korunovat českým králem. Dne 2. listopadu prohrál v bitvě pod Vyšehradem. Další porážku utrpěl v bitvě u Německého Brodu 8. ledna 1422 a poté zemi opustil. Za krále byl v českých zemích oficiálně přijat až v roce 1436. O tři roky dříve byl v Římě korunován římským císařem (1433).
Jelikož neměl Zikmund mužského potomka, rod Lucemburků vymřel po meči.
Zikmund Lucemburský zemřel ve Znojmě při cestě do Uher v prosinci 1437. Bylo mu tehdy 69 let.Kdo byl Zikmund Lucemburský? Životopis Zikmund Lucemburský, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní údaje o osobě Zikmund Lucemburský

Národnost: česká
Datum narození: 14. 2. 1368
Místo narození: Norimberk/Praha
Datum úmrtí: 9. 12. 1437

Zaujala vás biografie osobnosti Zikmund Lucemburský? Potom se podělte s přáteli a kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Bergamot? Víte co je Trombóza? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ageismus? Vzpomněli byste si co označuje výraz Asteroid?

Klíčová slova: biografie, lexikon, wiki, osobnosti, wikipedie, kde se narodil Zikmund Lucemburský?, vysvětlení, Zikmund Lucemburský, informace, panovníci, zajímavosti, život, narození, životopis, osobnost, národnost

Pojem Zikmund Lucemburský je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Zikmund Lucemburský na Youtube

Zkusit najít frázi Zikmund Lucemburský ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít pojem Zikmund Lucemburský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Zikmund Lucemburský ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Zikmund Lucemburský ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Zikmund Lucemburský například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Zikmund Lucemburský? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Zikmund Lucemburský? Kdy se narodil Zikmund Lucemburský? Kde se narodil Zikmund Lucemburský? Kdy zemřel Zikmund Lucemburský? Zikmund Lucemburský je v kategorii Panovníci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Zikmund Lucemburský dejme tomu na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zikmund Lucemburský i v jiné kategorii než je panovníci.