Kdo je to?
Kdo je Grant Fuhr? Životopis Grant Fuhr, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Kdo je Grant Fuhr?

Kdo je Grant Fuhr? Životopis, informace, biografie, sport

Grant Scott Fuhr je bývalý kanadský hokejový brankář, reprezentant, trenér a pětinásobný vítěz Stanley Cupu s klubem Edmonton Oilers. Fuhr se narodil původní obyvatelce Kanady v Enoch Cree Nation ve státě Alberta. Poté ho adoptovala Betty Wheeler a Robert Fuhr, kteří jej vychovali ve městě Spruce Grove.
Fuhr začal v dětství hrát lední hokej a v 70. letech se připojil k týmu Enoch Tomahawk. V roce 1979 v 17 letech se připojil k týmu Victoria Cougars z hokejové ligy WHL. V týmu odehrál 2 sezóny, během kterých s týmem vyhrál ligu a dostal se na Memorial Cup 1981.
V roce 1981 přestoupil do kanadského týmu Edmonton Oilers z NHL. V Edmontonu poté Fuhr hrál celkem 10 sezón (1981-1991). Za 10 let u Oilers slavil 5x zisk Stanley Cupu (1984, 1985, 1987, 1988, 1990) a 1x zisk Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana NHL (1988). V sezóně 1990-1991 byl na 59 zápasů suspendován kvůli problémům s drogami, které údajně bral 7 let během působení v Edmontonu.
Po konci v Edmontonu v roce 1991 se na rok a půl připojil k týmu Toronto Maple Leafs. Z Toronta se v roce 1993 přesunul do týmu Buffalo Sabres, kde zpočátku působil jako jednička, ale postupně se střídal s vycházející brankářskou hvězdou Dominikem Haškem. V sezóně 1993-1994 společně získali William M. Trophy pro nejméně obdržených branek. V Buffalu působil v letech 1992-1995. V sezóně 1993-1994 hostoval v týmu Rochester Americans v soutěži AHL a v sezóně 1994-1995 odehrál několik zápasů za klub Los Angeles Kings.
V letech 1995-1999 působil v týmu St. Louis Blues. Profesionální hráčskou kariéru ukončil v týmu Saint John Flames hrající AHL ve věku 37 let.
Fuhr reprezentoval Kanadu, se kterou vybojoval na Mistrovství světa 1989 ve Švédsku stříbrnou medaili.
Po konci kariéry působil v letech 2000-2002 jako trenér brankářů. Stejnou funkci zastával u týmu Phoenix Coyotes během let 2004-2009.
V roce 2003 se Fuhr dostal do Hokejové síně slávy a při výročí 100 let NHL byl zvolen jako jeden ze sta nejlepších hokejistů v historii této soutěže.
Za svůj život byl Fuhr celkem třikrát ženatý. Poprvé byl ženatý v letech 1983-1989 s Corrine Fuhr. Následně s Jill Fuhr (1990-1993). Potřetí se oženil roku 2014 s Lisou Cavanaugh. Ze tří manželství má 4 děti – Rochelle, RJ, Janine a Kendyl.Kdo je Grant Fuhr? Životopis Grant Fuhr, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Základní údaje o osobě Grant Fuhr

Národnost: kanadská
Datum narození: 28. 9. 1962
Místo narození: Spruce Grove, Alberta, Kanada

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Grant Fuhr s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Abakus? Znáte definici termínu Vkladomat? Vzpomněli byste si co označuje výraz Operační paměť? Pamatujete si definici pojmu Kosmologie?

Klíčová slova: lexikon, sport, osobnosti, zajímavosti, kdo je Grant Fuhr?, wikipedie, popis, sport, životopis, informace, Grant Fuhr, Grant Fuhr, život, narození, biografie, národnost

Pojem Grant Fuhr je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Grant Fuhr

Zkusit najít Grant Fuhr ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Grant Fuhr ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Grant Fuhr na Google.cz

Hledat slovo Grant Fuhr ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Grant Fuhr v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Grant Fuhr například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Grant Fuhr

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Grant Fuhr? Kdy se narodil Grant Fuhr? Kde se narodil Grant Fuhr? Grant Fuhr je v kategorii Sport

Text vytvořen pro server Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Grant Fuhr dejme tomu např. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Grant Fuhr i v jiné kategorii než je sport.