Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Marvan? Životopis Jaroslav Marvan, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Jaroslav Marvan

Kdo byl Jaroslav Marvan? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jaroslav Marvan byl český filmový, divadelní a seriálový herec, výběrčí úvěrů. Marvan se narodil v pražské části Žižkov v dobách Rakouska Uherska. Po základní škole studoval na reálném gymnáziu Karla Sladkovského. Po maturitě na gymnáziu šel ve stopách svého otce a začal pracovat na poště. Později pracoval na poštovním ředitelství a v Zeměpisném ústavu. Roku 1920 jej vyslali pracovně do Užhorodu v Podkarpatské Rusi, která tehdy patřila k naší říši. Pobýval zde v letech 1920-1923, během kterých začal hrát v místním ochotnickém spolku. Po návratu do Prahy hrál ochotnicky v žižkovském divadle Deklarace a rovněž ve Švandově divadle. Bylo mu 24 let a práce výběrčího úvěrů jej nenaplňovala. Když si postěžoval svému kamarádovi Josefu Čapkovi, tak ten mu pomohl dostat se do Divadla Vlasty Buriana. Po začátku druhé světové války přestoupil do Divadla na Vinohradech, ve kterém hrál až do roku 1950. Následně začal pracovat v Městských divadlech pražských, kde zůstal další čtyři roky. Odtud přešel v roce 1954 do činohry Národního divadla, kde hrál až do roku 1972.
Marvan debutoval ve filmu v roce 1926 ve snímku Falešná kočička aneb Když si žena umíní. Díky známosti s Vlastou Burianem si zahrál skoro ve všech jeho filmech. Za svůj život si Marvan zahrál ve více než 200 filmech. Mezi nejznámější patří Škola základ života, Ducháček to zařídí (1938), Cesta do hlubin študákovy duše (1939), Katakomby (1940), Anděl na horách (1955), Poslušně hlásím (1957), Šíleně smutná princezna (1968), Partie krásného dragouna (1970), Vražda v hotelu Excelsior (1971), Noc na Karlštejně (1973).
Kromě filmů Marvan propůjčil hlas animovanému seriálu Broučci (1966). Dále se objevil v televizních seriálech Hříšní lidé města pražského (1968-1969) a F. L. Věk (1970-1971).
Za svou hereckou kariéru získal roku 1940 Národní cenu (film Katakomby), v roce 1951 obdržel Státní cenu. O dva roky později dostal titul Zasloužilý umělec (1953) a titul Národní umělec získal v roce 1971.
Jaroslav Marvan byl první tváří, kterou mohli diváci spatřit na televizní obrazovce při premiérovém vysílání v Československu dne 1. 5. 1953.
Jaroslav Marvan zemřel v roce 1974 ve věku 72 let.Kdo byl Jaroslav Marvan? Životopis Jaroslav Marvan, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Základní informace o osobě Jaroslav Marvan

Národnost: česká
Datum narození: 11. 12. 1901
Místo narození: Praha, Žižkov, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 21. 5. 1974

Líbí se stručný životopis s osobou Jaroslav Marvan? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Kapitula? Vzpomněli byste si co znamená slovo Tajga? Znáte definici termínu Curling? Víte co je Mlýnice?

Klíčová slova: národnost, život, herectví, wiki, Jaroslav Marvan, lexikon, kdo to je, biografie, popis, Jaroslav Marvan, narození, Kdy zemřel Jaroslav Marvan, kdy se narodil Jaroslav Marvan?, kdo je Jaroslav Marvan?, místo narození, nežijící

Pojem Jaroslav Marvan je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Hledat frázi Jaroslav Marvan ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo Jaroslav Marvan ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jaroslav Marvan na Youtube

Zkusit najít Jaroslav Marvan ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jaroslav Marvan ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Marvan například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jaroslav Marvan

Právě nyní již víte Kdo byl Jaroslav Marvan? Kdy se narodil Jaroslav Marvan? Kde se narodil Jaroslav Marvan? Kdy zemřel Jaroslav Marvan? Jaroslav Marvan je v kategorii Herectví

Text vytvořen pro Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Marvan dejme tomu např. v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Marvan i v jiné kategorii než je herectví.