Kdo je to?
Kdo byla Svatá Filoména? Životopis Svatá Filoména, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Kdo byla Svatá Filoména?

Kdo byla Svatá Filoména? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatá Filoména byla katolická světice ze 3. století. Filoména se narodila do rodiny vládce menšího státu v tehdejším Řecku. Otci a matce se nedařilo počít dítě, a tak se jednou rozhodli, že tajně přijmou křesťanskou víru. Následně se jim narodila dcera, které dali jméno Lumena (světlo víry). Když měla Filoména jedenáct let, zaslíbila svůj život bohu.
Římský císař Dioklecián vyhrožoval, že zaútočí na jejich stát, a tak se rodiče s Filoménou vydali do Říma za císařem. Když spatřil Filoménu, hned se do ní zamiloval a chtěl si ji vzít za ženu. V té době ji bylo 13 let. Jejímu otci na oplátku slíbil, že mu předá veškerou moc říše.
Filoména Diokleciána odmítla a oznámila mu, že je zaslíbená bohu. Za to ji dal císař uvěznit na 40 dní a údajně se ji po 37 dnech vězení zjevila Panna Marie. Během vězení ji strážní bičovali, ale podle legendy ji Panna Marie zahojila všechny rány. Při dalším trestu ji přivázali ke kotvě a vhodili do řeky Tibery. Podle pověstí andělé uvolnili kotvu a Filoménu přenesli na břeh. Císař kvůli tomu označil Filoménu za čarodějnici a nechal ji vláčet ulicemi v Římě přivázanou ke koňskému povozu. Následující noc byla zázračně uzdravena. Rozzlobený císař nařídil svým lukostřelcům, aby ji usmrtili šípy. Ty se však obrátily a usmrtily lukostřelce. Poté Dioklecián nařídil, aby ji usekli hlavu.
O Filoméně jsou známy spisy o různých zázracích jako uzdravení rakoviny, ze srdeční choroby a dalších. Je považovaná za patronku dětí, novorozenců, ochránkyně mladých manželských párů, těšitelka zarmoucených matek, pomocnice chudých a osiřelých, patronka klášterů a škol, atd. Na obrazech je zobrazena s kotvou, šípy, s lilií čistoty, palmou vítězství a korunou.
Ostatky se našly v roce 1802 v římských katakombách. O tři roky později měl Francis de Lucia vidění, že se ostatky mají převézt do Mugnanu u Neapole. Od té doby byl místní kostel poutním místem. Papež Řehoř XVI. ji prohlásil za svatou. Měla spoustu oddaných ctitelů a světců. V České republice se nachází farní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Filomény v Koclířově u Svitav.
Narození sv. Filomény se slaví 10. ledna.Kdo byla Svatá Filoména? Životopis Svatá Filoména, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Základní údaje o osobě Svatá Filoména

Národnost: řecká
Místo narození: Řecko
Datum úmrtí: 302

Zaujala vás biografie osobnosti Svatá Filoména? Potom se podělte s blízkými prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Lockdown? Vzpomněli byste si co znamená slovo Nádivka? Znáte pojem Věcné břemeno? Víte co je Lambda sonda?

Klíčová slova: nežijící, zajímavosti, informace, křesťanství, Svatá Filoména, vysvětlení, národnost, wikipedie, životopis, místo narození, život, popis, Kdy zemřela Svatá Filoména, křesťanství, biografie, osobnost

Pojem Svatá Filoména je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít heslo Svatá Filoména v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít slovo Svatá Filoména ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Svatá Filoména ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Svatá Filoména ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Svatá Filoména na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatá Filoména například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Svatá Filoména? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byla Svatá Filoména? Kde se narodila Svatá Filoména? Kdy zemřela Svatá Filoména? Svatá Filoména je v sekci Křesťanství

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Svatá Filoména dejme tomu v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatá Filoména i v jiné kategorii než je křesťanství.