Kdo je to?
Kdo byla Svatá Filoména? Životopis Svatá Filoména, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Svatá Filoména

Kdo byla Svatá Filoména? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, křesťanství

Svatá Filoména byla katolická světice ze 3. století. Filoména se narodila do rodiny vládce menšího státu v tehdejším Řecku. Otci a matce se nedařilo počít dítě, a tak se jednou rozhodli, že tajně přijmou křesťanskou víru. Následně se jim narodila dcera, které dali jméno Lumena (světlo víry). Když měla Filoména jedenáct let, zaslíbila svůj život bohu.
Římský císař Dioklecián vyhrožoval, že zaútočí na jejich stát, a tak se rodiče s Filoménou vydali do Říma za císařem. Když spatřil Filoménu, hned se do ní zamiloval a chtěl si ji vzít za ženu. V té době ji bylo 13 let. Jejímu otci na oplátku slíbil, že mu předá veškerou moc říše.
Filoména Diokleciána odmítla a oznámila mu, že je zaslíbená bohu. Za to ji dal císař uvěznit na 40 dní a údajně se ji po 37 dnech vězení zjevila Panna Marie. Během vězení ji strážní bičovali, ale podle legendy ji Panna Marie zahojila všechny rány. Při dalším trestu ji přivázali ke kotvě a vhodili do řeky Tibery. Podle pověstí andělé uvolnili kotvu a Filoménu přenesli na břeh. Císař kvůli tomu označil Filoménu za čarodějnici a nechal ji vláčet ulicemi v Římě přivázanou ke koňskému povozu. Následující noc byla zázračně uzdravena. Rozzlobený císař nařídil svým lukostřelcům, aby ji usmrtili šípy. Ty se však obrátily a usmrtily lukostřelce. Poté Dioklecián nařídil, aby ji usekli hlavu.
O Filoméně jsou známy spisy o různých zázracích jako uzdravení rakoviny, ze srdeční choroby a dalších. Je považovaná za patronku dětí, novorozenců, ochránkyně mladých manželských párů, těšitelka zarmoucených matek, pomocnice chudých a osiřelých, patronka klášterů a škol, atd. Na obrazech je zobrazena s kotvou, šípy, s lilií čistoty, palmou vítězství a korunou.
Ostatky se našly v roce 1802 v římských katakombách. O tři roky později měl Francis de Lucia vidění, že se ostatky mají převézt do Mugnanu u Neapole. Od té doby byl místní kostel poutním místem. Papež Řehoř XVI. ji prohlásil za svatou. Měla spoustu oddaných ctitelů a světců. V České republice se nachází farní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Filomény v Koclířově u Svitav.
Narození sv. Filomény se slaví 10. ledna.Kdo byla Svatá Filoména? Životopis Svatá Filoména, osobnosti, slavná žena z kategorie křesťanství

Základní údaje o osobě Svatá Filoména

Národnost: řecká
Místo narození: Řecko
Datum úmrtí: 302

Zaujala vás biografie osobnosti Svatá Filoména? Potom se podělte s dalšími osobami na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Parodie? Znáte termín Affiliate? Znáte pojem Ikebana? Víte, co je to Detenční zařízení?

Klíčová slova: biografie, místo narození, Kdy zemřela Svatá Filoména, informace, kde se narodila Svatá Filoména?, národnost, narození, životopis, popis, Svatá Filoména, národnost, nežijící, wiki, osobnost, křesťanství, vysvětlení

Pojem Svatá Filoména je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat slovo Svatá Filoména ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Svatá Filoména ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Svatá Filoména na Youtube

Hledat heslo Svatá Filoména na Google obrázcích

Hledat termín Svatá Filoména v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatá Filoména například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Svatá Filoména?

Nyní již víte Kdo byla Svatá Filoména? Kde se narodila Svatá Filoména? Kdy zemřela Svatá Filoména? Svatá Filoména se nachází v kategorii Křesťanství

Kategorie křesťanství, rakev, svatá Filoména, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Svatá Filoména třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatá Filoména i v jiné kategorii než je křesťanství.