Kdo je to?
Kdo byl Jan Weiss? Životopis Jan Weiss, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jan Weiss

Kdo byl Jan Weiss? Životopis, informace, biografie, literatura

Jan Weiss, někdy vystupující pod pseudonymem Jan Žalský, byl český spisovatel, prozaik a romanopisec, dodnes je považován za zakladatele české sci-fi.
Jan se narodil 10. května 1892 v Jilemnici do rodiny obchodníka s kůží. Obecnou školu absolvoval v rodném městě, gymnázium pak studoval v Hradci Králové a ve Dvoře Králové. Po maturitě odešel do Vídně studovat práva. Pak ale začala první světová válka, a tak musel narukovat na vojnu, bojoval na italské a ruské frontě. Na Ukrajině byl zajat, pobýval v zajateckých táborech Tockoje a Berezovka, přihlásil se do československých legií, ale protože byl válečným invalidou (v mrazech přišel o prst), byl zaměstnán jen v kanceláři. Do Československa se vrátil roku 1920, pracoval v meziválečném období jako úředník na ministerstvu veřejných prací. Tuto práci musel přerušit během okupace, avšak po válce se na místo ještě na 2 roky vrátil, než odešel do penze definitivně. Od penzionování se věnoval pouze literatuře. Weiss byl ženatý a ze svazku vzešla dcera Jana Dubová, která se stala spisovatelkou.
Weiss přispíval do mnoha časopisů, např. Československá samostatnost, kde mu první povídka vyšla již roku 1924 a nesla název Ruce. Dalšími časopisy byly Cesta, Legionářské besedy, Lumír, Kytice, Plamen, Dikobraz aj. Spolupracoval také s Českým rozhlasem, pro který napsal hry Trojúhelník, Návštěva z hvězd, Družice a hvězdoplavci.
Weissova próza je povětšinou fantaskní, současně ale i psychologicky zaměřená. Obě roviny se proplétají. První sbírkou povídek vydanou po první světové válce byl Barák smrti, kde expresivně vyjadřuje své válečné zážitky. Prolínání reality a fantazie nebo snu se objevuje již v této knize: realistické zážitky a popisy válečných útrap střídá halucinační snění vojáků, který onemocněli tyfem. Ještě více čiší tato dvojjakost z románu Dům o tisíci patrech, kde autor vypráví příběh zajatce, který je nemocný a ve snech se mu zobrazuje zrůdný svět, ovládaný odlidštěným diktátorem. Zajímavou je sbírka povídek Zrcadlo, které se opožďuje, která vypráví příběhy lidí s rozštěpenou osobností. V románu Mlčeti zlato, který vyšel ve 30. letech, se Weissovi podařilo vykreslit dobové politikaření mezi válkami. Potom v románu Spáč ve zvěrokruhu dokonale popsal sociální problémy doby včetně obrovské nezaměstnanosti, které následně vedly k další světové válce. Povídky o lásce a nenávisti vypovídají o vnímání lidských citů a vášní, které se však neustále střetávají s motivem snu a jeho prolínáním s realitou. Povídka Přišel z hor oživuje příběh mytického Krakonoše z jeho rodného prostředí. Příběhy staré i nové vznikly po druhé světové válce a zobrazují vnitřní boje postav, které se snaží přežít v nově nastupujícím socialistickém režimu. O bílém koni je sci-fi román, který rozvíjí utopii o harmonii, kterou by měl přinést dovršující se socialismus.
Weiss byl za své dílo oceněn titulem zasloužilý umělec v roce 1957, což je z dnešního hlediska poněkud kontroverzní, avšak je potřeba si uvědomit, že 50. léta byla velice složitá a restrikce, které se dostaly každému, kdo s režimem nesouhlasil, byly zdaleka nejpřísnější v celé historii (včetně trestu smrti).Kdo byl Jan Weiss? Životopis Jan Weiss, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jan Weiss

Národnost: česká
Datum narození: 10. 5. 1892
Místo narození: Jilemnice
Datum úmrtí: 7. 3. 1972

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jan Weiss sdílet s kolegy na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Lobbista? Vzpomněli byste si co znamená slovo Defenzíva? Vzpomněli byste si na význam slova Rozedma plic? Víte co je Flegmatik?

Klíčová slova: kdo to je, kde se narodil Jan Weiss?, narození, Jan Weiss, osobnosti, životopis, lexikon, biografie, zajímavosti, místo narození, národnost, literatura, wiki, kdo je Jan Weiss?, Kdy zemřel Jan Weiss, vysvětlení

Pojem Jan Weiss je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Najít výraz Jan Weiss ve vyhledávači Yahoo

Hledat heslo Jan Weiss ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Jan Weiss ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jan Weiss na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Jan Weiss ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Weiss například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Jan Weiss?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Jan Weiss? Kdy se narodil Jan Weiss? Kde se narodil Jan Weiss? Kdy zemřel Jan Weiss? Jan Weiss se nachází v sekci Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jan Weiss například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Weiss i v jiné kategorii než je literatura.