Kdo je to?
Kdo byl Zikmund? Životopis Zikmund, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Zikmund

Kdo byl Zikmund? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Zikmund Lucemburský, přezdívaný liška ryšavá podle zrzavých vlasů a vousů, byl synem Karla IV. a Alžběty Pomořanské, českým králem a římským císařem. Narodil se pravděpodobně v Norimberku a vyrůstal ve Svaté říši římské. Jeho otec mu poskytl kvalitní vzdělání, takže mluvil několika evropskými jazyky a byl obratný v diplomacii. Už v dětském věku se dostal do Uher, neboť se díky domluvenému sňatku stal dědicem uherského trůnu. Naučil se uherskému jazyku i místním zvykům a brzy poté se naučil i řeč sousedního Polska. V roce 1387 došlo k události, na kterou se Zikmund tak pečlivě připravoval - byl korunován uherským králem.
V následujících letech se snažil udržet uherskou korunu, což vzhledem k neklidné době a slabé centrální moci nebylo snadné. Musel se bránit rovněž Turkům, kteří do okolí Uher pořádali válečné výpravy. Během těchto událostí byl dokonce vězněn, ale vždy si dokázal korunu udržet. Na počátku 15. století se poprvé výrazně zapsal do českých dějin, když se podílel na povstání proti Václavu IV. Svého bratra nechal uvěznit a téměř dva roky se v Čechách pokoušel zabírat území a hrady. Místní šlechta s ním však měla četné konflikty a nakonec Václava IV. propustil a usmířil se s ním.
I v dalších letech Zikmund ukazoval, že mu uherská koruna nestačí a má mnohem vyšší ambice. V Uhrách příliš nepobýval a zapojoval se do evropské politiky. To ale neznamená, že by zanedbával uherské královské sídlo. Budínský hrad v dnešní Budapešti naopak rozšířil, takže se jednalo o jeden z největších gotických hradů v Evropě, který dnes patří do UNESCO. V roce 1408 založil Dračí řád, který se rychle rozvíjel a stal se celoevropsky významným rytířským řádem. Deklarovaným účelem byla obrana křesťanství před tureckou invazí, ale jednalo se primárně o Zikmundův mocenský nástroj. O několik let později získal rovněž korunu římského krále, a to na úkor bratra Václava IV. a bratrance Jošta Moravského, kteří si na korunu také činili nárok.
V letech 1414 až 1418 se jakožto významný panovník zúčastnil kostnického koncilu. Ten byl pro české království důležitý upálením učence Jana Husa, ale prvořadým účelem koncilu bylo vyřešit papežské schizma. Na samotném upálení Zikmund zřejmě neměl podíl, neboť proti Husově uvěznění protestoval a k upálení došlo za jeho nepřítomnosti.
Po smrti Václava IV. v roce 1419 Zikmund obnovil úsilí o zisk české koruny. Byl sice právoplatným dědicem, neboť Václav IV. neměl potomky, ale po Husově upálení začaly husitské války, které situaci zkomplikovaly. Zikmund byl nucen souhlasit s křížovou výpravou proti kacířům, respektive husitům. Mělo se jednat o rychlou záležitost, ale husité vojska odrazili, což výrazně posílilo jejich sebevědomí. Zikmund neovládal celé území, ale Pražský hrad ano, takže se v roce 1420 alespoň nechal oficiálně korunovat českým králem. V dalších letech se Zikmund s podporou katolické šlechty snažil husity porazit. To se však ani během několika let bojů nepodařilo, takže se s husity začalo vyjednávat.
Až v roce 1436 husitské války definitivně ukončila Jihlavská kompaktáta a Zikmund mohl konečně usednout na trůn. V této době už byl Zikmund ve značně pokročilém věku, takže vládl jen několik měsíců, navíc musel řešit složité soužití nábožensky rozděleného národa. Když nechal popravit Roháče z Dubé, obnovilo se navíc riziko vzpoury a Zikmund se raději rozhodl přesídlit zpět do Uher. Tam už však nedorazil, neboť cestou zemřel na znojemském hradu.Kdo byl Zikmund? Životopis Zikmund, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Zikmund

Národnost: česká
Datum narození: 14. února 1368
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 9. září 1437

Sdílejte tuto stránku s osobností Zikmund s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Adjudikace? Víte co je Nordic walking? Víte, co je to Dědická smlouva? Vzpomněli byste si co označuje výraz Brousek?

Klíčová slova: informace, narození, Zikmund, osobnosti, místo narození, život, popis, panovníci, vysvětlení, nežijící, kdy se narodil Zikmund?, lexikon, panovníci, zajímavosti, wikipedie, národnost

Pojem Zikmund je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat heslo Zikmund ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Zikmund ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Zikmund ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Zikmund ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Zikmund v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Zikmund například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Zikmund?

Právě jste zjistili Kdo byl Zikmund? Kdy se narodil Zikmund? Kde se narodil Zikmund? Kdy zemřel Zikmund? Zikmund patří do kategorie Panovníci

Kategorie panovníci, princ sedí, zikmund, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Zikmund například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zikmund i v jiné kategorii než je panovníci.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.