Kdo je to?
Kdo byl Jindřich Hořejší? Životopis Jindřich Hořejší, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jindřich Hořejší

Kdo byl Jindřich Hořejší? Životopis, informace, biografie, literatura

Jindřich Hořejší byl český básník, překladatel a publicista, který byl jedním z nejvýraznějších představitelů proletářské poezie. Věnoval se především psaní básní, v časopisech ale také vydával prózu. Mezi jeho nejznámější sbírky patří Hudba na náměstí, Korálkový náhrdelník či Den a noc.
Jindřich Hořejší se narodil roku 1886 v Praze. Jeho otec se živil jako truhlářský pomocník, dělník a sklepník, matka byla švadlenou. Vystudoval malostranskou reálku a už během studií začal psát libreta loutkových her či nejrůznější divadelní referáty. Později přešel k poezii a už v roce, kdy maturoval, otiskl své první básně v almanachu školy. Po maturitě začal studovat techniku, dlouho ale na škole nevydržel a rozhodl se odejít do Francie. Odešel tam doslova – do Paříže se totiž vydal pěšky. Živil se zde pomocnými profesemi a podařilo se mu vystudovat francouzštinu, filozofii a literaturu na pařížské Sorbonně. Poté pokračoval ještě studiem ekonomie v Dionu. Během svého pobytu ve Francii se stýkal s českými bohémy, kteří tam v té době také žili.
Po návratu musel narukovat na ruskou frontu, kde prožil první světovou válku. Tato zkušenost ho velmi ovlivnila a před nástupem na vojnu zničil veškeré své dílo. Po válce pak začal znovu publikovat, stal se členem Devětsilu a pracoval jako překladatel z francouzštiny. Po celou dobu se držel proletářské poezie a styl nikdy nezměnil. Vydal třináct básnických sbírek a publikoval prózu v časopisech. Překládal zejména poezii, a to nejen z francouzštiny, ale i ze španělštiny. Do francouzštiny přeložil Osudy dobrého vojáka Švejka. Byl ženatý a měl dceru, která se později stala historičkou. Zemřel v roce 1941 na plicní nemoc.Kdo byl Jindřich Hořejší? Životopis Jindřich Hořejší, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Jindřich Hořejší

Národnost: česká
Datum narození: 25.4.1886
Místo narození: Praha, Česká republika
Datum úmrtí: 30.5.1941

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jindřich Hořejší s vašimi známými a kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Biopsie? Znáte definici termínu Vegetariánství? Víte co je Pražská kavárna? Pamatujete si definici pojmu Osmóza?

Klíčová slova: wikipedie, kde se narodil Jindřich Hořejší?, kdy se narodil Jindřich Hořejší?, národnost, zajímavosti, wiki, osobnost, vysvětlení, místo narození, literatura, datum narození, informace, národnost, život, Kdy zemřel Jindřich Hořejší, životopis

Pojem Jindřich Hořejší je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Jindřich Hořejší doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Jindřich Hořejší ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Jindřich Hořejší ve vyhledávači Yahoo

Najít pojem Jindřich Hořejší ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Jindřich Hořejší na Youtube

Vyhledat slovo Jindřich Hořejší na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich Hořejší například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Biografie, životopis, kdo je to Jindřich Hořejší?

Právě jste zjistili Kdo byl Jindřich Hořejší? Kdy se narodil Jindřich Hořejší? Kde se narodil Jindřich Hořejší? Kdy zemřel Jindřich Hořejší? Jindřich Hořejší je v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jindřich Hořejší třeba v české Wikipedii, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich Hořejší i v jiné kategorii než je literatura.