Kdo je to?
Kdo byl Henryk Sienkiewicz? Životopis Henryk Sienkiewicz, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Henryk Sienkiewicz

Kdo byl Henryk Sienkiewicz? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Henryk Sienkiewicz byl polský spisovatel, novinář a nositel Nobelovy ceny. Byl představitelem tzv. polského pozitivismu a věnoval se především psaní historických románů týkajících se polských a křesťanských dějin, které se staly klasickou polské literatury.
Henryk Sienkiewicz se narodil 5. května 1846 v polské vesnici Wola Okrzejska a pocházel ze středního šlechtického stavu – jeho otec byl bohatým statkářem. Měl pět sourozenců a vyrůstal na vesnici, což později často promítal do svých děl. Vystudoval gymnázium ve Varšavě, poté krátce studoval práva, ale na přání rodičů přešel na medicínu. Ani tam dlouho nevydržel a nakonec se věnoval studiu historie a filologie. Vysokou školu ale nedokončil. Kariéru začal jako novinář a živil se psaní pro různé polské časopisy a noviny. V 70. letech 19. století začal psát romány a jeho první kniha Bez dogmatu vyšla v roce 1880. Kniha měla úspěch u kritiky a pomohla mu prosadit se.
V následujících letech napsal Sienkiewicz řadu historických románů, mimo jiné Potopa, Oheň ve stepi či Ohněm a mečem. Jejich děj se odehrával v 17. století a věnovaly se bojům Rzeczpospolité polsko-litevské proti invazním vojskům ze Švédska, Ruska a Osmanské říše. Sienkiewiczův nejslavnější román Quo Vadis vyšel v roce 1895. Rychle se stal mezinárodním bestsellerem a byl přeložen do více než 50 jazyků. V roce 1905 byla Sienkiewiczovi udělena Nobelova cena za literaturu. Jeho dílo je neuvěřitelně obsáhlé a čítá desítky titulů, a to od kratších novel až po dlouhé romány.
Henryk Sienkiewicz byl také vášnivým cestovatelem a cesty využíval k rozšiřování obzorů a studiu. Nějakou dobu žil ve Spojených státech, Londýně a Paříži. Byl rovněž vlastencem, aktivním členem polského podzemního hnutí a bojovníkem za polskou nezávislost. Po vypuknutí první světové války se přestěhoval do Švýcarska, kde o dva roky později zemřel. Byl třikrát ženatý a měl dceru.Kdo byl Henryk Sienkiewicz? Životopis Henryk Sienkiewicz, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Henryk Sienkiewicz

Národnost: polská
Datum narození: 5.5.1846
Místo narození: Wola Okrzejska, Polsko
Datum úmrtí: 15.11.1916

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Henryk Sienkiewicz? s dalšími lidmi na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Mandel? Víte co je Hidžáb? Znáte pojem Znovuzrození? Vzpomněli byste si co označuje výraz Manifestace?

Klíčová slova: Kdy zemřel Henryk Sienkiewicz, nežijící, místo narození, literatura, kdo je Henryk Sienkiewicz?, osobnost, kdy se narodil Henryk Sienkiewicz?, zajímavosti, vysvětlení, Henryk Sienkiewicz, národnost, národnost, osobnosti, wikipedie, popis, životopis

Pojem Henryk Sienkiewicz je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Henryk Sienkiewicz doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat videa s názvem Henryk Sienkiewicz na Youtube

Vyhledat heslo Henryk Sienkiewicz ve vyhledávači Yahoo

Hledat termín Henryk Sienkiewicz ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Henryk Sienkiewicz v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít výraz Henryk Sienkiewicz ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Henryk Sienkiewicz například ve Wikipedii, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Henryk Sienkiewicz?

Nyní již víte Kdo byl Henryk Sienkiewicz? Kdy se narodil Henryk Sienkiewicz? Kde se narodil Henryk Sienkiewicz? Kdy zemřel Henryk Sienkiewicz? Henryk Sienkiewicz se nachází v sekci Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Henryk Sienkiewicz řekněme třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Henryk Sienkiewicz i v jiné kategorii než je literatura.