Kdo je to?
Kdo byl Svatý Prokop? Životopis Svatý Prokop, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Svatý Prokop?

Kdo byl Svatý Prokop? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatý Prokop byl světský kněz, poustevník, jeden ze zakladatelů Sázavského kláštera a také jeho první opat. Prokop se narodil v Chotouni v okrese Kolín do rodiny zemana. O jeho životě se mnoho nedochovalo. Ví se, že se stal knězem, ale časem od tohoto povolání upustil a v ústraní žil poustevnickým způsobem života. Prokop se stal benediktinským mnichem v břevnovském klášteře. Po vyvraždění rodu Slavníkovců chvíli pobýval v jeskyni v Dalejích u Jinonic. Později odešel do lesů v Posázaví. Zde se za pomoci knížete Oldřicha stala z Prokopovy poustevny mnišská osada, kam přicházeli učedníci. Následně roku 1032 na tomto místě vyrostl známý Sázavský klášter a Prokop se stal jeho prvním opatem. V klášteře se provozovala liturgie ve staroslovenském jazyce a stalo se významným střediskem náboženského života a kultury. Přesto, že byl knězem, tak byl také ženatý a měl syna Jimrama. Svatý Prokop zemřel roku 1053 a v roce 1204 byl prohlášen za svatého pražským legátem kardinálem Guido. V roce 1558 přesunuli jeho ostatky do kostela Všech svatých na Pražském hradě. Stal se patronem Čech, benediktinského řádu, města Sázava, rolníků, horníků, vinařů a poustevníků. V Příbrami se každoročně konala Svatoprokopská pouť, kterou vedli právě horníci.
Podle jedné legendy Prokop oral pole pluhem, ve kterém je zapřažen čert.
Svatý Prokop se zobrazuje jako řeholník v mnišském oděvu, s berlou, mitrou, s knihou v ruce. Hlavní atributem je ďábel, který je připoután. Na některých obrazech světec stojí na ďáblovi nebo je ďábel zapřážen do pluhu.Kdo byl Svatý Prokop? Životopis Svatý Prokop, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Hlavní informace o osobě Svatý Prokop

Národnost: česká
Místo narození: Chotouň, České země
Datum úmrtí: 25. 3. 1053

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Svatý Prokop sdílet s ostatními prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Svařák? Víte co je Dystonie? Znáte pojem Scholastika? Vzpomněli byste si co označuje výraz TeamGym?

Klíčová slova: biografie, národnost, zajímavosti, Svatý Prokop, datum úmrtí, křesťanství, lexikon, wiki, popis, kdo to je, narození, místo narození, kdo je Svatý Prokop?, informace, národnost, život

Pojem Svatý Prokop je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít slovo Svatý Prokop ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít frázi Svatý Prokop ve Wikislovníku

Hledat frázi Svatý Prokop na Google.cz

Vyhledat slovo Svatý Prokop v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Svatý Prokop ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Prokop například ve videích na Youtube, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Svatý Prokop? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Svatý Prokop? Kde se narodil Svatý Prokop? Kdy zemřel Svatý Prokop? Svatý Prokop se nachází v kategorii Křesťanství

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Svatý Prokop třeba v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Prokop i v jiné kategorii než je křesťanství.