Kdo je to?
Kdo byl Svatý Prokop? Životopis Svatý Prokop, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Kdo byl Svatý Prokop?

Kdo byl Svatý Prokop? Životopis, informace, biografie, křesťanství

Svatý Prokop byl světský kněz, poustevník, jeden ze zakladatelů Sázavského kláštera a také jeho první opat. Prokop se narodil v Chotouni v okrese Kolín do rodiny zemana. O jeho životě se mnoho nedochovalo. Ví se, že se stal knězem, ale časem od tohoto povolání upustil a v ústraní žil poustevnickým způsobem života. Prokop se stal benediktinským mnichem v břevnovském klášteře. Po vyvraždění rodu Slavníkovců chvíli pobýval v jeskyni v Dalejích u Jinonic. Později odešel do lesů v Posázaví. Zde se za pomoci knížete Oldřicha stala z Prokopovy poustevny mnišská osada, kam přicházeli učedníci. Následně roku 1032 na tomto místě vyrostl známý Sázavský klášter a Prokop se stal jeho prvním opatem. V klášteře se provozovala liturgie ve staroslovenském jazyce a stalo se významným střediskem náboženského života a kultury. Přesto, že byl knězem, tak byl také ženatý a měl syna Jimrama. Svatý Prokop zemřel roku 1053 a v roce 1204 byl prohlášen za svatého pražským legátem kardinálem Guido. V roce 1558 přesunuli jeho ostatky do kostela Všech svatých na Pražském hradě. Stal se patronem Čech, benediktinského řádu, města Sázava, rolníků, horníků, vinařů a poustevníků. V Příbrami se každoročně konala Svatoprokopská pouť, kterou vedli právě horníci.
Podle jedné legendy Prokop oral pole pluhem, ve kterém je zapřažen čert.
Svatý Prokop se zobrazuje jako řeholník v mnišském oděvu, s berlou, mitrou, s knihou v ruce. Hlavní atributem je ďábel, který je připoután. Na některých obrazech světec stojí na ďáblovi nebo je ďábel zapřážen do pluhu.Kdo byl Svatý Prokop? Životopis Svatý Prokop, osobnosti, slavný člověk z kategorie křesťanství

Základní údaje o osobě Svatý Prokop

Národnost: česká
Místo narození: Chotouň, České země
Datum úmrtí: 25. 3. 1053

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Svatý Prokop s přáteli a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Svařák? Vzpomenete si na definici slova Hustota? Znáte pojem Bluetooth? Vzpomněli byste si na význam slova Pišingr?

Klíčová slova: lexikon, životopis, Kdy zemřel Svatý Prokop, kdo je Svatý Prokop?, popis, osobnost, Svatý Prokop, wiki, narození, národnost, kdo to je, wikipedie, život, nežijící, biografie, informace

Pojem Svatý Prokop je v kategorii Křesťanství, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Svatý Prokop zkuste tyto odkazy

Hledat výraz Svatý Prokop ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Svatý Prokop v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat termín Svatý Prokop ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Svatý Prokop ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín Svatý Prokop na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Svatý Prokop například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Svatý Prokop

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Svatý Prokop? Kde se narodil Svatý Prokop? Kdy zemřel Svatý Prokop? Svatý Prokop se nachází v sekci Křesťanství

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Doporučujeme zkusit nalézt osobnost, osobu, člověka Svatý Prokop řekněme v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Svatý Prokop i v jiné kategorii než je křesťanství.