Kdo je to?
Kdo byl Šrínivása Rámanudžan? Životopis Šrínivása Rámanudžan, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Šrínivása Rámanudžan?

Kdo byl Šrínivása Rámanudžan? Životopis, informace, biografie, věda

Šrínivása Rámanudžan byl indický matematik. Rámanundžan se narodil v indickém Írótu do rodiny účetního a měl další dva mladší bratry. V sedmi letech jej rodiče poslali do základní školy ve městě Kumbakonam, kde překvapoval svými neuvěřitelnými znalostmi v matematice. Roku 1897 zvítězil v oblastních zkouškách základních škol a roku 1897 mohl začít studovat místní střední školu. Po maturitě začal v roce 1904 studovat na Univerzitě v Madrasu. Zajímala ho však pouze matematika a na ostatní předměty neměl čas. Po roce neudělal zkoušky z fyziologie a angličtiny a přišel o stipendium. V roce 1906 se ke studiu vrátil, ale o rok později uspěl opět jen ve zkouškách z matematiky a v ostatních předmětech pohořel a ukončil studium.
V letech 1907-1912 žil v chudobě, ale přesto si zapisoval vlastní matematické poznámky. Oženil se tehdy s desetiletou Janaki (1909). Od roku 1912 pracoval ve společnosti Madras Port Trust jako úředník. Po dvou letech odcestoval na pozvání do Londýna a následně začal působit na univerzitě v Cambridge (1914-1918). Během čtyř let zformuloval skoro 3 000 matematických pouček. Mezi jeho úspěchy patří např. nalezení funkcionální rovnice zeta funkce nebo analýza teorie čísel.
Roku 1918 jmenovali Rámanundžana členem Královské společnosti díky výsledkům v oblasti teorii čísel a eliptických funkcí. Ve stejném roce získal členství také na Trinity College, které mu přineslo 250 liber ročně v době trvání šesti let. Brzy se však zhoršilo jeho zdraví. Měl horečky, často zvracel, měl deprese a hodně zhubnul. Proto se roku 1919 vrátil na ozdravný pobyt do rodné Indie, avšak zde se jeho zdravotní stav ještě zhoršil.
Šrínivása Rámanundžan zemřel v roce 1920 ve věku pouhých 32 let.
O jeho životě je natočen životopisný film s názvem Muž, který poznal nekonečno z roku 2015. Hlavní roli ztvárnil britský herec Dev Patel (Milionář z chatrče, Hotel Mumbai).Kdo byl Šrínivása Rámanudžan? Životopis Šrínivása Rámanudžan, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Šrínivása Rámanudžan

Národnost: indická
Datum narození: 22. 12. 1887
Místo narození: Írótu, Britská Indie
Datum úmrtí: 26. 4. 1920

Zaujala vás biografie osobnosti Šrínivása Rámanudžan? Potom se podělte s kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu UFO? Znáte pojem Elektrický proud? Vzpomněli byste si co označuje výraz Živnost? Vzpomenete si na definici slova Distanční výuka?

Klíčová slova: datum narození, wikipedie, nežijící, lexikon, národnost, věda, kdy se narodil Šrínivása Rámanudžan?, Šrínivása Rámanudžan, místo narození, kdo je Šrínivása Rámanudžan?, popis, zajímavosti, kdo to je, informace, narození, národnost

Pojem Šrínivása Rámanudžan je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít slovo Šrínivása Rámanudžan na Google obrázcích

Najít termín Šrínivása Rámanudžan ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Šrínivása Rámanudžan ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat pojem Šrínivása Rámanudžan ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Šrínivása Rámanudžan na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Šrínivása Rámanudžan například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Šrínivása Rámanudžan? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Šrínivása Rámanudžan? Kdy se narodil Šrínivása Rámanudžan? Kde se narodil Šrínivása Rámanudžan? Kdy zemřel Šrínivása Rámanudžan? Šrínivása Rámanudžan se nachází v kategorii Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Šrínivása Rámanudžan třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Šrínivása Rámanudžan i v jiné kategorii než je věda.