Kdo je to?
Kdo je Salman Rushdie? Životopis Salman Rushdie, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Salman Rushdie

Kdo je Salman Rushdie? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Sir Salman Rushdie je indicko-britský spisovatel. Rushdie se narodil v indické Bombaji do muslimské rodiny. Jeho otec Anís Ahmed Rushdie byl obchodníkem a pocházel z Dillí a jeho matka Zohra Bhuttová byla učitelkou z Kašmíru. Rushdie se nejdříve vzdělával na Cathedral and John Connon School v Bombaji, poté na britské Rugby School. Následně začal studovat historii na King’s College v Cambridgi v Anglii. Po úspěšném studiu pracoval ve dvou reklamních agenturách a později se z něj stal spisovatel.
Během života byl Rushdie celkem čtyřikrát ženatý. Nejprve s Clarissou Luardovou (1976-1987), se kterou měl syna Zafara. Následně si v roce 1988 vzal za ženu americkou spisovatelku Marianne Wigginsovou. Manželství skončilo rozvodem o pět let později (1993). Roku 1997 se potřetí oženil s Elizabeth Westovou, s níž měl syna Milana. Počtvrté se Rushdie oženil v roce 2004 s modelkou a indicko-americkou herečkou Padmou Lakshmiovou, nicméně manželství skončilo rozvodem roku 2007.
Během svého života Rushdie napsal dvě desítky knih. První román Grimus napsal v roce 1975. Jeho druhý román Děti půlnoci (1981) jej nejvíce proslavil a díky němu získal Bookerovou cenu. V letech 1993 a 2008 získal cenu Best of the Bookers (Bookerovou cenu) za nejlepší dílo v uplynulých 25 a 40 letech. Za třetí román Hanba (1983) obdržel cenu Prix du Meilleur Livre Étranger v kategorii Nejlepší zahraniční kniha. Poté vydal díla Úsměv Jaguára (1987), Satanské verše (1988), Zběsilost (2003), Čarodějka z Florencie (2008) nebo Joseph Anton – Vzpomínky (2012). Rushdie používal na svou ochranu krycí jméno Joseph Anton.
Satanské verše se staly jeho nejkontroverznějším dílem, protože údajně znevažoval islám a proroka Mohameda. Knihu zakázali v Indii a v jiných zemích vyvolala protesty muslimského obyvatelstva. Roku 1989 íránský ájatolláh Rúholláh Chomejní vydal fatvu (islámské nábožensko-právní stanovisko), ve kterém odsoudil Rushdieho k smrti. Kvůli fatvě britská vláda poskytovala Rushdiemu ochranu (častokrát se musel stěhovat ze strachu o svůj život). Fatva byla zrušena v roce 1998, nicméně muslimská komunita Rushdiemu vydání knihy nikdy neodpustila (v roce 2016 byla v Íránu vypsána odměna za Rushdieho smrt 4 miliony dolarů). V srpnu 2022 byl Rushdie v New Yorku pobodán do krku během vystoupení. Atentát naštěstí přežil, avšak bohužel s trvalými zdravotními následky.Kdo je Salman Rushdie? Životopis Salman Rushdie, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní informace o osobě Salman Rushdie

Národnost: indická
Datum narození: 19. 6. 1947
Místo narození: Bombaj, Indie

Popis osobnosti Salman Rushdie můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Hegemonie? Pamatujete si definici pojmu Stupeň Celsia? Rozumíte pojmu Transhumanismus? Vzpomněli byste si co znamená slovo Plichta?

Klíčová slova: kde se narodil Salman Rushdie?, místo narození, wiki, kdy se narodil Salman Rushdie?, zajímavosti, Salman Rushdie, wikipedie, biografie, popis, životopis, život, vysvětlení, zločin, národnost, lexikon, informace

Pojem Salman Rushdie je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Salman Rushdie zkuste navštívit tyto odkazy

Hledejte bez špehování slovo Salman Rushdie ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Salman Rushdie na Google.cz

Vyhledat výraz Salman Rushdie v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Salman Rushdie na Youtube

Hledat výraz Salman Rushdie na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Salman Rushdie například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Salman Rushdie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Salman Rushdie? Kdy se narodil Salman Rushdie? Kde se narodil Salman Rushdie? Salman Rushdie je v sekci Zločin

Kategorie zločin, otisk prstu, salman Rushdie, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Salman Rushdie dejme tomu třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Salman Rushdie i v jiné kategorii než je zločin.