Kdo je to?
Kdo byl Luigi Galvani? Životopis Luigi Galvani, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Luigi Galvani?

Kdo byl Luigi Galvani? Životopis, informace, biografie, věda

Luigi Galvani byl italský lékař a fyzik 18. století.
Začal studovat teologii, ale věda mu byla mnohem blíž. Přešel na medicínu, kterou v Bologni řádně vystudoval a nakonec začal na zdejší univerzitě také učit jako profesor.
Přestože působil i jako lékař, ani tato profese mu však plně nevyhovovala. Začal s fyzikálními pokusy na mrtvých zvířatech a pracoval s teorií tzv. živočišné elektřiny. Zjistil totiž, že svaly pokusných žab se stahují, pokud je zasáhne elektřinou. Například mrtvá žába, umístěná na kovové desce, pohybuje nohama v případě, že je zasažena do míchy kovovými elektrodami.
Galvani provedl celou řadu pokusů s živočišnou elektřinou a došel k závěru, že právě tato síla stojí za vznikem a fungováním živých organismů. Byl přesvědčený, že elektřina se tvoří ve svalech a nervy je rozváděna po těle; považoval ji za sílu neoddělitelně spojenou s živými organismy (proto "živočišná elektřina").
Jeho konkurent a další významný vědec Alessandro Volta (1745-1827) zkoumal podobný jev, s Galvanim však nesouhlasil v tom, že by mělo jít o živočišnou sílu. Během svých experimentů byl schopný elektřinu vyvolat i bez živého organismu - jenom chemickou reakcí dvou kovů. Jeho teorie se ukázala jako správná, nicméně složil Galvanimu hold tím, že tuto reakci pojmenoval po něm: galvanismus. Voltovy další experimenty poté vedly k sestrojení prvního elektrické článku - galvanické baterie tvořené několika měděnými a zinkovými elektrodami proloženými zvlhčenou kůží (Voltův sloup).
Do Galvaniho života neblaze zasáhla Napoleonova válka. Odmítal se podvolit Francouzům, kteří okupovali jeho rodné město, a proto musel opustit univerzitu v Bologni, na které strávil celý život. Na sklonku života se sice na její půdu znovu vrátil, ale brzy poté zemřel.
Jeden z měsíčních kráterů nese jméno Galvani právě po tomto italském vědci.Kdo byl Luigi Galvani? Životopis Luigi Galvani, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Luigi Galvani

Národnost: italská
Datum narození: 9. září 1737
Místo narození: Bologna, Itálie
Datum úmrtí: 4. prosince 1798

Zaujala vás biografie osobnosti Luigi Galvani? Potom se podělte s kamarády na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Software? Vzpomněli byste si na význam slova Granit? Víte, co je to Průměr? Znáte definici termínu Premiéra?

Klíčová slova: kdo je Luigi Galvani?, zajímavosti, životopis, datum úmrtí, informace, místo narození, lexikon, Kdy zemřel Luigi Galvani, nežijící, Luigi Galvani, wikipedie, život, kdo to je, osobnost, kde se narodil Luigi Galvani?, věda

Pojem Luigi Galvani je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Luigi Galvani zkuste tyto odkazy

Hledat termín Luigi Galvani ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Luigi Galvani ve Wikimedia Commons

Zkusit najít frázi Luigi Galvani ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Luigi Galvani ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo Luigi Galvani ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Luigi Galvani například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Luigi Galvani

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Luigi Galvani? Kdy se narodil Luigi Galvani? Kde se narodil Luigi Galvani? Kdy zemřel Luigi Galvani? Luigi Galvani patří do sekce Věda

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Luigi Galvani dejme tomu třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Luigi Galvani i v jiné kategorii než je věda.