Kdo je to?
Kdo byl Aischylos? Životopis Aischylos, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Aischylos

Kdo byl Aischylos? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Aischylos byl řecký dramatik píšící tragédie (tragédie byly v Řecku považovány za vysoké drama, na rozdíl od komedií).
Aischylos se narodil v roce 525 před naším letopočtem do rodiny bohatého statkáře Euforióna z Eleusíny. Nevíme mnoho o jeho dětství ani studiu, z pramenů známe až jeho profesní dráhu. V dospělosti se přestěhoval do Athén, stal se vojákem bojoval zcela jistě v řecko-perských válkách, kde se účastnil bitev u Marathónu a Salamíny. Ke konci života žil v Syrakusách, zde jej zastihla i poněkud netypická smrt - prý mu orel svrhl na hlavu želvu, protože považoval jeho lebku (holou) za kámen. Pravděpodobně se však jedná jen o mýtus, který má podpořit Aischylovu dramatickou tvorbu.
Aischyla považujeme za zakladatele řecké antické tragédie, na něj pak navázali Sofoklés a Euripidés. Aischylova dramata se vyznačují náměty z řecké mytologie, občas i z historie a jsou proklamací demokracie, svobody i lásky k vlasti. Aischylos také zavedl druhého herce, čímž vytvořil tradici dokonce celého evropského dramatu. Tragédie podle Aischyla vznikají tehdy, když je člověk veden jednáním, které je zavádí do situace, která nemá řešení. Nad člověkem vždy vládne bůh - Zeus, který je spravedlivý a všechny hříchy a provinění po právu trestá. Jeho dramata jsou také ozvláštněna jazykem - zejména novotvary, slavnostními výrazy, básnickými obraty, metaforami apod. Aischylos jako první také ve svých divadelních hrách používá masky, zdobné kostýmy a dekorace.
Z asi 90 tragédií se jen 7 dochovalo v plném znění. Z historických je to drama Peršané, která pojednává o bitvě, kterou sám zažil, tedy o bitvě u Salamíny, kde byli Peršané poraženi, a Aischylos to dává za vinu Xerxově zpupnosti.
Další velmi známou tragédií je Spoutaný Prométheus, pojednávající o mytickém hrdinovi, který kvůli své pýše (ukradl oheň a dal ho lidem) rozzlobil bohy a byl navěky připoután ke skále, aby mu orel každý den vyrval játra, která mu do dalšího dne dorostou.
Trilogie Oresteia, která sestává z částí Agamemnon, Oběť na hrobě a Usmířené lítice, pojednává o trojské válce a Oresteovi, který chce pomstít svého otce, zabije svou nevěrnou matku i jejího milence, ale stává se tak horším vrahem, než byla jeho matka. Před pronásledováním Líticemi jej zachrání bohyně moudrosti Athéna, která určí, že pomsta patří bohům, protože člověk není schopen domyslet její důsledky.Kdo byl Aischylos? Životopis Aischylos, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Aischylos

Národnost: řecká
Datum narození: 525 př. n. l.
Místo narození: Eleusína (Attica, Řecko)
Datum úmrtí: 456 př. n. l.

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Aischylos? s dalšími osobami na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Dropbox? Pamatujete si definici pojmu Alkohol? Pamatujete si definici pojmu Fanka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Paella?

Klíčová slova: narození, vysvětlení, literatura, Aischylos, Kdy zemřel Aischylos, wikipedie, kdo to je, národnost, osobnosti, lexikon, osobnost, kdy se narodil Aischylos?, informace, zajímavosti, kde se narodil Aischylos?, popis

Pojem Aischylos je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít termín Aischylos ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Aischylos ve fulltextu Seznam.cz

Najít termín Aischylos ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Aischylos ve vyhledávači Qwant

Hledat heslo Aischylos ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Aischylos například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Aischylos?

Nyní již víte Kdo byl Aischylos? Kdy se narodil Aischylos? Kde se narodil Aischylos? Kdy zemřel Aischylos? Aischylos se nachází v kategorii Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Aischylos řekněme třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Aischylos i v jiné kategorii než je literatura.