Kdo je to?
Kdo byl Blaise Pascal? Životopis Blaise Pascal, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Blaise Pascal

Kdo byl Blaise Pascal? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Blaise Pascal byl filosof, matematik a fyzik. Pocházel z bohaté rodiny a otec mu zajistil kvalitní humanitní vzdělaní. Přestože se jeho otec zabýval matematikou, nechtěl, aby ji studoval také jeho syn. Pascal navzdory tomu už v dětském věku vyřešil několik obtížných matematických úloh a začal studovat rovněž matematiku. Už ve věku 16 let napsal matematické pojednání, které zaujalo francouzskou akademii i filosofa Descarta. Po smrti otce se přesunul do Paříže a založil si tam nákladný dvůr. Od mládí trpěl rozmanitými zdravotními problémy. Po nehodě kočáru byl několik dní v bezvědomí a když se probudil, měl silný mystický zážitek. Od té doby před matematikou upřednostnil filosofii a teologii. Rozhodl se následovat svou sestru a odešel do kláštera Port-Royal, který byl známý svojí přísností. Zde byl oceněn jako skvělý obhájce klášterních myšlenek proti morálně uvolněnějších autorům. Ke konci života odešel na venkov a žil poustevnickým životem.
Pascal je považován za předchůdce moderní výpočetní techniky. Vyrobil totiž mechanický kalkulátor, který jeho otci pomáhal s výpočtem daní. Tento přístroj během života mnohokrát zdokonalil. Na jeho počest byl v 70. letech pojmenován programovací jazyk Pascal. V geometrii se zabýval zejména kuželosečkami, přispěl rovněž k rozvoji kombinatoriky. V oblasti fyziky jsou jeho nejvýznamnější objevy spojené s výzkumem tlaku. Definoval tzv. Pascalův zákon, dle kterého se tlak v kapalině šíří všemi směry stejně. Na této zákonitosti stojí celá hydraulika a po Pascalovi byla pojmenována jednotka tlaku. Ve filosofii byl ovlivněn autory, kteří zpochybňovali rozumové jistoty. Snažil se proto klást důraz hlavně na měření a experimentování, nikoli na rozumové spekulace. Jeho filosoficko-náboženské názory a postřehy jsou shrnuté v knize Myšlenky.Kdo byl Blaise Pascal? Životopis Blaise Pascal, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Blaise Pascal

Národnost: francouzská
Datum narození: 19. června 1623
Místo narození: Clermont-Ferrand, Francie
Datum úmrtí: 19. srpna 1662

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Blaise Pascal sdílet s kolegy na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Runa? Vzpomněli byste si na význam slova Porodní plán? Znáte definici termínu Briliant? Znáte definici termínu NASCAR?

Klíčová slova: Kdy zemřel Blaise Pascal, wiki, kdo je Blaise Pascal?, wikipedie, národnost, nežijící, Blaise Pascal, život, filozofie, zajímavosti, osobnost, národnost, místo narození, vysvětlení, lexikon, životopis

Pojem Blaise Pascal je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledejte bez špehování slovo Blaise Pascal ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Blaise Pascal ve Wikipedii

Vyhledat pojem Blaise Pascal na Google obrázcích

Hledat frázi Blaise Pascal ve fulltextu Seznam.cz

Najít slovo Blaise Pascal ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Blaise Pascal například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Blaise Pascal? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Blaise Pascal? Kdy se narodil Blaise Pascal? Kde se narodil Blaise Pascal? Kdy zemřel Blaise Pascal? Blaise Pascal je v kategorii Filozofie

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Blaise Pascal dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Blaise Pascal i v jiné kategorii než je filozofie.