Kdo je to?
Kdo byl Blaise Pascal? Životopis Blaise Pascal, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Blaise Pascal?

Kdo byl Blaise Pascal? Životopis, informace, biografie, filozofie

Blaise Pascal byl filosof, matematik a fyzik. Pocházel z bohaté rodiny a otec mu zajistil kvalitní humanitní vzdělaní. Přestože se jeho otec zabýval matematikou, nechtěl, aby ji studoval také jeho syn. Pascal navzdory tomu už v dětském věku vyřešil několik obtížných matematických úloh a začal studovat rovněž matematiku. Už ve věku 16 let napsal matematické pojednání, které zaujalo francouzskou akademii i filosofa Descarta. Po smrti otce se přesunul do Paříže a založil si tam nákladný dvůr. Od mládí trpěl rozmanitými zdravotními problémy. Po nehodě kočáru byl několik dní v bezvědomí a když se probudil, měl silný mystický zážitek. Od té doby před matematikou upřednostnil filosofii a teologii. Rozhodl se následovat svou sestru a odešel do kláštera Port-Royal, který byl známý svojí přísností. Zde byl oceněn jako skvělý obhájce klášterních myšlenek proti morálně uvolněnějších autorům. Ke konci života odešel na venkov a žil poustevnickým životem.
Pascal je považován za předchůdce moderní výpočetní techniky. Vyrobil totiž mechanický kalkulátor, který jeho otci pomáhal s výpočtem daní. Tento přístroj během života mnohokrát zdokonalil. Na jeho počest byl v 70. letech pojmenován programovací jazyk Pascal. V geometrii se zabýval zejména kuželosečkami, přispěl rovněž k rozvoji kombinatoriky. V oblasti fyziky jsou jeho nejvýznamnější objevy spojené s výzkumem tlaku. Definoval tzv. Pascalův zákon, dle kterého se tlak v kapalině šíří všemi směry stejně. Na této zákonitosti stojí celá hydraulika a po Pascalovi byla pojmenována jednotka tlaku. Ve filosofii byl ovlivněn autory, kteří zpochybňovali rozumové jistoty. Snažil se proto klást důraz hlavně na měření a experimentování, nikoli na rozumové spekulace. Jeho filosoficko-náboženské názory a postřehy jsou shrnuté v knize Myšlenky.Kdo byl Blaise Pascal? Životopis Blaise Pascal, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Blaise Pascal

Národnost: francouzská
Datum narození: 19. června 1623
Místo narození: Clermont-Ferrand, Francie
Datum úmrtí: 19. srpna 1662

Líbí se stručný životopis s osobou Blaise Pascal? Pak se podělte s kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Fortifikace? Znáte pojem LTV? Znáte definici termínu Font? Vzpomenete si na definici slova Falešná svíčková?

Klíčová slova: datum narození, lexikon, wikipedie, kde se narodil Blaise Pascal?, osobnosti, informace, kdy se narodil Blaise Pascal?, národnost, popis, zajímavosti, Blaise Pascal, místo narození, životopis, vysvětlení, osobnost, datum úmrtí

Pojem Blaise Pascal je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat termín Blaise Pascal ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Blaise Pascal ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Blaise Pascal ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Blaise Pascal ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Blaise Pascal ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Blaise Pascal například ve Wikislovníku, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Životopis, kdo je Blaise Pascal? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Blaise Pascal? Kdy se narodil Blaise Pascal? Kde se narodil Blaise Pascal? Kdy zemřel Blaise Pascal? Blaise Pascal je v kategorii Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste najít osobnost, osobu, člověka Blaise Pascal dejme tomu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Blaise Pascal i v jiné kategorii než je filozofie.