Kdo je to?
Kdo byl Miloslav Švandrlík? Životopis Miloslav Švandrlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Miloslav Švandrlík?

Kdo byl Miloslav Švandrlík? Životopis, informace, biografie, literatura

Miloslav Švandrlík byl český spisovatel a humorista. Někdy se můžeme setkat i se jménem Miroslav, které ale není správné. Občas používal pseudonym Roman Kefalín.
Miloslav se narodil 10. srpna v Praze do rodiny řidiče, avšak oba rodiče se ochotnicky věnovali divadlu. Chlapec po vystudování základní školy vystřídal několik povolání, ale také dále studoval: nejprve dramatické a poté pedagogické oddělení Městské hudební školy v Praze. V letech 1950-51 absolvoval Státní kurz pro přípravu pracujících na vysoké školy a díky tomu získal maturitu. Poté studoval na DAMU, nejprve herectví, poté režii, ale v roce 1953 musel odejít. Chvíli působil jako asistent režiséra Alfréda Radoka u Vesnického divadla. Vojenskou službu absolvoval u Pomocného technického praporu (PTP) v Zelené Hoře u Nepomuku. Po vojně nějaký čas působil jako vychovatel korejských dětí v Liběšicích u Úštěka. Od té doby se věnoval jen spisovatelství. Zemřel v Praze, avšak jeho hrob najdete v Kutné Hoře.
Švandrlíkova tvorba je bohatá a pestrá. V 60. letech psal satirické povídky, ve kterých zesměšňoval sobectví, přežívající maloměšťáctví, nedostatky ve službách atd. Kromě toho psal humoristické povídky o nedostatcích žurnalistiky nebo o ženách (Z chlévů a bulvárů, Krvavý Bill a viola). Známý a televizně zpracovaný je jeho román Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, ve kterém čerpá ze svých zážitků u PTP a hlavní postavou je jeho alter ego - vojín Kefalín. Svou výjimečnost si získal díky zesměšňování absurdnosti armády i hlouposti, a to nejen armádních důstojníků, ale i vojáků. V době normalizace byl Švandrlík nucen se politické satiry vzdát, ale humoristickým povídkám se věnoval nadále. Tehdy vznikly romány Mořský vlk a veselá vdova aneb Proti všem, nebo třeba Doktor od Jezera hrochů, který se také dočkal filmového zpracování. V něm se jedná o satirické ztvárnění potíží, které nastávají nešikovnému lékaři po jeho sňatku s chamtivou ženou. Kromě těchto témat paroduje Švandrlík i žánr hororu, jak můžeme nejlépe vidět v dílech Rakev do domu nebo Draculův švagr. Zajímavé jsou i pokusy o "demytizování" českých dějin - např. v románech Dívka na vdávání nebo Starosti korunovaných hlav. Kromě literatury pro dospělé psal Miloslav Švandrlík i knihy pro děti, které byly ovšem také vystavěny na humoru (Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka.
Poznámka na konec: Miroslava Švandrlíka budete jistě znát i díky spolupráci s kreslířem Jiřím Wintrem-Nepraktou, protože ten mu jeho díla často ilustroval, zatímco na oplátku Švandrlík psal texty k Nepraktovým kresbám.Kdo byl Miloslav Švandrlík? Životopis Miloslav Švandrlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Miloslav Švandrlík

Národnost: česká
Datum narození: 10. 8. 1932
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 26. 10. 2009

Tento text (Miloslav Švandrlík) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Freska? Vzpomněli byste si co označuje výraz Municipalita? Víte co je Jazyk? Znáte termín HACCP?

Klíčová slova: kde se narodil Miloslav Švandrlík?, literatura, kdy se narodil Miloslav Švandrlík?, popis, kdo to je, datum narození, nežijící, místo narození, wiki, národnost, wikipedie, zajímavosti, vysvětlení, Kdy zemřel Miloslav Švandrlík, literatura, informace

Pojem Miloslav Švandrlík je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Miloslav Švandrlík v následujících vyhledávačích

Zkusit najít Miloslav Švandrlík na Google obrázcích

Najít heslo Miloslav Švandrlík ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Miloslav Švandrlík na Youtube

Hledat slovo Miloslav Švandrlík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat slovo Miloslav Švandrlík ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Miloslav Švandrlík například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Miloslav Švandrlík

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Miloslav Švandrlík? Kdy se narodil Miloslav Švandrlík? Kde se narodil Miloslav Švandrlík? Kdy zemřel Miloslav Švandrlík? Miloslav Švandrlík je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost informací. Možnost chyb vyhrazena. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Miloslav Švandrlík dejme tomu např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Miloslav Švandrlík i v jiné kategorii než je literatura.