Kdo je to?
Kdo byl Miloslav Švandrlík? Životopis Miloslav Švandrlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Miloslav Švandrlík

Kdo byl Miloslav Švandrlík? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Miloslav Švandrlík byl český spisovatel a humorista. Někdy se můžeme setkat i se jménem Miroslav, které ale není správné. Občas používal pseudonym Roman Kefalín.
Miloslav se narodil 10. srpna v Praze do rodiny řidiče, avšak oba rodiče se ochotnicky věnovali divadlu. Chlapec po vystudování základní školy vystřídal několik povolání, ale také dále studoval: nejprve dramatické a poté pedagogické oddělení Městské hudební školy v Praze. V letech 1950-51 absolvoval Státní kurz pro přípravu pracujících na vysoké školy a díky tomu získal maturitu. Poté studoval na DAMU, nejprve herectví, poté režii, ale v roce 1953 musel odejít. Chvíli působil jako asistent režiséra Alfréda Radoka u Vesnického divadla. Vojenskou službu absolvoval u Pomocného technického praporu (PTP) v Zelené Hoře u Nepomuku. Po vojně nějaký čas působil jako vychovatel korejských dětí v Liběšicích u Úštěka. Od té doby se věnoval jen spisovatelství. Zemřel v Praze, avšak jeho hrob najdete v Kutné Hoře.
Švandrlíkova tvorba je bohatá a pestrá. V 60. letech psal satirické povídky, ve kterých zesměšňoval sobectví, přežívající maloměšťáctví, nedostatky ve službách atd. Kromě toho psal humoristické povídky o nedostatcích žurnalistiky nebo o ženách (Z chlévů a bulvárů, Krvavý Bill a viola). Známý a televizně zpracovaný je jeho román Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, ve kterém čerpá ze svých zážitků u PTP a hlavní postavou je jeho alter ego - vojín Kefalín. Svou výjimečnost si získal díky zesměšňování absurdnosti armády i hlouposti, a to nejen armádních důstojníků, ale i vojáků. V době normalizace byl Švandrlík nucen se politické satiry vzdát, ale humoristickým povídkám se věnoval nadále. Tehdy vznikly romány Mořský vlk a veselá vdova aneb Proti všem, nebo třeba Doktor od Jezera hrochů, který se také dočkal filmového zpracování. V něm se jedná o satirické ztvárnění potíží, které nastávají nešikovnému lékaři po jeho sňatku s chamtivou ženou. Kromě těchto témat paroduje Švandrlík i žánr hororu, jak můžeme nejlépe vidět v dílech Rakev do domu nebo Draculův švagr. Zajímavé jsou i pokusy o "demytizování" českých dějin - např. v románech Dívka na vdávání nebo Starosti korunovaných hlav. Kromě literatury pro dospělé psal Miloslav Švandrlík i knihy pro děti, které byly ovšem také vystavěny na humoru (Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka.
Poznámka na konec: Miroslava Švandrlíka budete jistě znát i díky spolupráci s kreslířem Jiřím Wintrem-Nepraktou, protože ten mu jeho díla často ilustroval, zatímco na oplátku Švandrlík psal texty k Nepraktovým kresbám.Kdo byl Miloslav Švandrlík? Životopis Miloslav Švandrlík, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Miloslav Švandrlík

Národnost: česká
Datum narození: 10. 8. 1932
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 26. 10. 2009

Líbí se stručný životopis s osobou Miloslav Švandrlík? Pak se podělte s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si na význam slova Pancetta? Vzpomněli byste si na význam slova Instance? Víte co je IIHF? Znáte definici termínu Masopust?

Klíčová slova: datum úmrtí, lexikon, popis, kde se narodil Miloslav Švandrlík?, národnost, Miloslav Švandrlík, místo narození, biografie, osobnosti, Miloslav Švandrlík, informace, literatura, wiki, kdo je Miloslav Švandrlík?, osobnost, kdo to je

Pojem Miloslav Švandrlík je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít pojem Miloslav Švandrlík v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat termín Miloslav Švandrlík ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Miloslav Švandrlík na Google.cz

Hledat pojem Miloslav Švandrlík ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Miloslav Švandrlík ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Miloslav Švandrlík například ve Wikipedii, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v metavyhledávači Info.com nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Životopis, kdo je Miloslav Švandrlík? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl Miloslav Švandrlík? Kdy se narodil Miloslav Švandrlík? Kde se narodil Miloslav Švandrlík? Kdy zemřel Miloslav Švandrlík? Miloslav Švandrlík je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, editorka při práci, miloslav Švandrlík, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Miloslav Švandrlík kupříkladu v projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Miloslav Švandrlík i v jiné kategorii než je literatura.