Kdo je to?
Kdo je Carles Puigdemont? Životopis Carles Puigdemont, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Carles Puigdemont?

Kdo je Carles Puigdemont? Životopis, informace, biografie, politici

Carles Puigdemont je politik a bývalý novinář. Pochází z rodiny pekaře a vystudoval církevní školu v Gironě. V politických názorech byl silně ovlivněn rodinou, která sympatizovala s katalánským nacionalismem. Studium katalánské filologie nedokončil, protože dal přednost novinářské dráze. Začal pracovat v novinách El Punt, které se hlásily k nezávislému Katalánsku. Jeho články byly úspěšné a nakonec se stal šéfredaktorem. V roce 2006 kandidoval do katalánského parlamentu. Po úspěšném zvolení se začal naplno věnovat politice a vzdal se šéfredaktorského místa. V roce 2011 byl zvolen starostou Girony.
V roce 2016 se stal regionálním prezidentem Katalánska a jako první politik v této funkci odmítl přísahat věrnost španělské ústavě a králi. Brzy poté vyvolal další pozdvižení, když oznámil, že se bude konat referendum o nezávislosti Katalánska. Španělský ústavní soud však referendum zrušil jako neústavní, neboť španělské území je dle ústavy nedělitelné. Španělská vláda následně převzala správu nad Katalánskem, rozpustila regionální parlament, zatknula tamní úředníky spojené s konáním referenda a vyhlásila nové volby. Navzdory zásahu se referendum uskutečnilo. Provázely ho intenzivní střety s policií, která se snažila hlasování zabránit. V neuznaném referendu hlasovalo více než 90 procent obyvatel pro nezávislost. Puigdemont byl obviněn ze vzpoury a zneužití veřejných prostředků, stejně tak další přední katalánští představitelé.
Puigdemont utekl do Belgie a odmítl soudní výzvu vrátit se do Španělska, kde na něj byl vydán zatykač a hrozilo, že skončí ve vězení. V nových regionálních volbách roku 2017 znovu kandidoval a po zvolení chtěl jednat s vládou mimo španělské území, ale ta nabídku jednat se separatisty odmítla. Původně se chtěl ucházet rovněž o znovuzvolení regionálním prezidentem, ale nakonec si to rozmyslel a raději v Belgii vytvořil exilovou vládu.
V roce 2018 na něj byl vydán evropský zatykač a zadržela ho německá policie, ale německé soudy jeho vydání do Španělska odmítly. V roce 2019 se stal europoslancem a na půdě Evropského parlamentu hájil katalánské právo na sebeurčení a nezávislost. V roce 2021 byl zbaven poslanecké imunity a do hry se vrátilo vydání do Španělska, ale Belgie dosud nerozhodla. Situace je pro Puigdemonta optimistická. Na začátku roku totiž belgické soudy odmítly vydat Puiga, který byl katalánským ministrem kultury a stejně jako Puigdemont je souzen za zpronevěru veřejných peněz, které byly využity na uspořádání nezákonného referenda.Kdo je Carles Puigdemont? Životopis Carles Puigdemont, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Carles Puigdemont

Národnost: španělská
Datum narození: 29. prosince 1962
Místo narození: Amer, Španělsko

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Carles Puigdemont s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte, co je to Hustilka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Urbi et orbi? Vzpomněli byste si na význam slova Pentalogie? Znáte termín Paella?

Klíčová slova: biografie, národnost, politici, osobnosti, kdy se narodil Carles Puigdemont?, Carles Puigdemont, Carles Puigdemont, osobnost, popis, život, zajímavosti, wikipedie, wiki, lexikon, narození, informace

Pojem Carles Puigdemont je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Carles Puigdemont v následujících vyhledávačích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Carles Puigdemont ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Carles Puigdemont ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Carles Puigdemont na Google.cz

Vyhledat heslo Carles Puigdemont na Google obrázcích

Hledat videa s názvem Carles Puigdemont na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Carles Puigdemont například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Stručná biografie, resp. životopis osoby Carles Puigdemont

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo je to Carles Puigdemont? Kdy se narodil Carles Puigdemont? Kde se narodil Carles Puigdemont? Carles Puigdemont je v kategorii Politici

Napsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se za možné chyby v textech. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Carles Puigdemont řekněme v projektu Wikipedia, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Carles Puigdemont i v jiné kategorii než je politici.