Kdo je to?
Kdo je Carles Puigdemont? Životopis Carles Puigdemont, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Carles Puigdemont?

Kdo je Carles Puigdemont? Životopis, informace, biografie, politici

Carles Puigdemont je politik a bývalý novinář. Pochází z rodiny pekaře a vystudoval církevní školu v Gironě. V politických názorech byl silně ovlivněn rodinou, která sympatizovala s katalánským nacionalismem. Studium katalánské filologie nedokončil, protože dal přednost novinářské dráze. Začal pracovat v novinách El Punt, které se hlásily k nezávislému Katalánsku. Jeho články byly úspěšné a nakonec se stal šéfredaktorem. V roce 2006 kandidoval do katalánského parlamentu. Po úspěšném zvolení se začal naplno věnovat politice a vzdal se šéfredaktorského místa. V roce 2011 byl zvolen starostou Girony.
V roce 2016 se stal regionálním prezidentem Katalánska a jako první politik v této funkci odmítl přísahat věrnost španělské ústavě a králi. Brzy poté vyvolal další pozdvižení, když oznámil, že se bude konat referendum o nezávislosti Katalánska. Španělský ústavní soud však referendum zrušil jako neústavní, neboť španělské území je dle ústavy nedělitelné. Španělská vláda následně převzala správu nad Katalánskem, rozpustila regionální parlament, zatknula tamní úředníky spojené s konáním referenda a vyhlásila nové volby. Navzdory zásahu se referendum uskutečnilo. Provázely ho intenzivní střety s policií, která se snažila hlasování zabránit. V neuznaném referendu hlasovalo více než 90 procent obyvatel pro nezávislost. Puigdemont byl obviněn ze vzpoury a zneužití veřejných prostředků, stejně tak další přední katalánští představitelé.
Puigdemont utekl do Belgie a odmítl soudní výzvu vrátit se do Španělska, kde na něj byl vydán zatykač a hrozilo, že skončí ve vězení. V nových regionálních volbách roku 2017 znovu kandidoval a po zvolení chtěl jednat s vládou mimo španělské území, ale ta nabídku jednat se separatisty odmítla. Původně se chtěl ucházet rovněž o znovuzvolení regionálním prezidentem, ale nakonec si to rozmyslel a raději v Belgii vytvořil exilovou vládu.
V roce 2018 na něj byl vydán evropský zatykač a zadržela ho německá policie, ale německé soudy jeho vydání do Španělska odmítly. V roce 2019 se stal europoslancem a na půdě Evropského parlamentu hájil katalánské právo na sebeurčení a nezávislost. V roce 2021 byl zbaven poslanecké imunity a do hry se vrátilo vydání do Španělska, ale Belgie dosud nerozhodla. Situace je pro Puigdemonta optimistická. Na začátku roku totiž belgické soudy odmítly vydat Puiga, který byl katalánským ministrem kultury a stejně jako Puigdemont je souzen za zpronevěru veřejných peněz, které byly využity na uspořádání nezákonného referenda.Kdo je Carles Puigdemont? Životopis Carles Puigdemont, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Carles Puigdemont

Národnost: španělská
Datum narození: 29. prosince 1962
Místo narození: Amer, Španělsko

Zaujala vás biografie osobnosti Carles Puigdemont? Potom se podělte s kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Hustilka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Xylitol? Vzpomněli byste si na význam slova Keloidní jizva? Znáte termín Luteální fáze?

Klíčová slova: biografie, zajímavosti, život, životopis, datum narození, kdo je Carles Puigdemont?, osobnost, místo narození, osobnosti, wikipedie, kdy se narodil Carles Puigdemont?, politici, informace, wiki, Carles Puigdemont, politici

Pojem Carles Puigdemont je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Hledejte bez špehování slovo Carles Puigdemont ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Carles Puigdemont na Youtube

Zkusit najít termín Carles Puigdemont ve vyhledávači Qwant

Najít výraz Carles Puigdemont v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat výraz Carles Puigdemont ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Carles Puigdemont například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikipedii nebo v Lingea slovnících.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Biografie, životopis, kdo je to Carles Puigdemont?

Právě jste zjistili Kdo je to Carles Puigdemont? Kdy se narodil Carles Puigdemont? Kde se narodil Carles Puigdemont? Carles Puigdemont patří do kategorie Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Carles Puigdemont řekněme třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Carles Puigdemont i v jiné kategorii než je politici.