Kdo je to?
Kdo je Andrzej Sapkowski? Životopis Andrzej Sapkowski, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Andrzej Sapkowski

Kdo je Andrzej Sapkowski? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Polský spisovatel Andrzej Sapkowski je považován za jednoho z nejlepších světových autorů žánru fantasy. Jeho popularita sahá od Ruska přes celou střední Evropu po Španělsko. Za jeho nejlepší dílo jsou považovány povídky a navazující sága o zaklínači Geraldovi z Rivie a princezně Ciri. Podle této předlohy byly vytvořeny hry a dočkala se i zfilmování. Nejznámější je ale šestisvazková série knih Zaklínač, která vyšla v roce 1986 v časopise Fantastyka. Celá sága vešla ve známost díky televizi, kinům, divadlům, komiksům a videohrám. Byla přeložena do celkem 37 jazyků. To ze Sapkowského učinilo druhého nejpřekládanějšího polského spisovatele sci-fi a fantasy po Stanislawu Lemovi.
Na kontě Sapkowského je celkem 10 románů a 8 sbírek povídek. Těch se prodalo úctyhodných 30 miliónů výtisků po celém světě. Spisovatel obdržel i několik prestižních cen. Za nejhodnotnější je považována Zajdekova cena, kterých získal celkem 5. Jedná se o polské ceny za sci-fi a fantasy. Další ceny na sebe nenechaly dlouho čekat a na jeho kontě přistála i cena Davida Gemmelia, World Fantasy Life Achievement Award a také medaile za zásluhy o kulturu – Gloria Artis.
Jeho život ovšem protkly i soudy. V říjnu 2018 podal žalobu na CD Projekt. Požadoval po nich 60 milionů zlotých (16.1 milionu dolarů). Jednalo se především o licenční poplatky za používání světa Zaklínače ve videohrách. Ačkoliv Sapkowski prodal práva na počítačové hry, přesto byl soudní proces zahájen. Soudní spor se vlekl asi tři měsíce, než došlo ke smírnému řešení. K jakému výsledku sporné strany dospěly, není dosud známo, neboť podrobnosti o něm nebyly nikdy zveřejněny.
Sapkowski žije v Lodži ve středním Polsku, kde se v roce 1948 narodil. Je o něm známo, že je ateista. Jeho životem proběhla i obrovská tragédie, když v roce 2019 přišel o svého 47letého, jediného syna Krzysztofa. Ten byl vášnivým čtenářem polského časopisu Fantastyka. A právě pro něho napsal Sapkowski příběh Zaklínače. Bohužel se syn tohoto vydání už nedožil.
V květnu 2017 se Zaklínač dočkal filmového zpracování společností Netflix, který měl premiéru 20. prosince 2019. Díky tomuto zpracování se popularita Sapkowského vyšvihla až na vrchol seznamu nejprodávanějších autorů Amazonu, a to i před takové hvězdy, jako je J.K.Rowling nebo Stephen King.Kdo je Andrzej Sapkowski? Životopis Andrzej Sapkowski, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Andrzej Sapkowski

Národnost: polská
Datum narození: 21. června 1948
Místo narození: Lodž

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Andrzej Sapkowski s vašimi přáteli na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Kloaka? Znáte termín Rádius? Vzpomenete si na definici slova Antikoncepce? Víte, co je to Agility?

Klíčová slova: informace, místo narození, vysvětlení, wikipedie, popis, národnost, lexikon, životopis, datum narození, zajímavosti, kdo je Andrzej Sapkowski?, Andrzej Sapkowski, osobnost, literatura, život, biografie

Pojem Andrzej Sapkowski je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Andrzej Sapkowski

Zkusit najít termín Andrzej Sapkowski ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Andrzej Sapkowski ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Andrzej Sapkowski ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Andrzej Sapkowski ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Andrzej Sapkowski ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Andrzej Sapkowski například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, v Microsoft Bing, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Andrzej Sapkowski?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Andrzej Sapkowski? Kdy se narodil Andrzej Sapkowski? Kde se narodil Andrzej Sapkowski? Andrzej Sapkowski je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Andrzej Sapkowski dejme tomu například v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Andrzej Sapkowski i v jiné kategorii než je literatura.