Kdo je to?
Kdo je Andrzej Sapkowski? Životopis Andrzej Sapkowski, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo je Andrzej Sapkowski?

Kdo je Andrzej Sapkowski? Životopis, informace, biografie, literatura

Polský spisovatel Andrzej Sapkowski je považován za jednoho z nejlepších světových autorů žánru fantasy. Jeho popularita sahá od Ruska přes celou střední Evropu po Španělsko. Za jeho nejlepší dílo jsou považovány povídky a navazující sága o zaklínači Geraldovi z Rivie a princezně Ciri. Podle této předlohy byly vytvořeny hry a dočkala se i zfilmování. Nejznámější je ale šestisvazková série knih Zaklínač, která vyšla v roce 1986 v časopise Fantastyka. Celá sága vešla ve známost díky televizi, kinům, divadlům, komiksům a videohrám. Byla přeložena do celkem 37 jazyků. To ze Sapkowského učinilo druhého nejpřekládanějšího polského spisovatele sci-fi a fantasy po Stanislawu Lemovi.
Na kontě Sapkowského je celkem 10 románů a 8 sbírek povídek. Těch se prodalo úctyhodných 30 miliónů výtisků po celém světě. Spisovatel obdržel i několik prestižních cen. Za nejhodnotnější je považována Zajdekova cena, kterých získal celkem 5. Jedná se o polské ceny za sci-fi a fantasy. Další ceny na sebe nenechaly dlouho čekat a na jeho kontě přistála i cena Davida Gemmelia, World Fantasy Life Achievement Award a také medaile za zásluhy o kulturu – Gloria Artis.
Jeho život ovšem protkly i soudy. V říjnu 2018 podal žalobu na CD Projekt. Požadoval po nich 60 milionů zlotých (16.1 milionu dolarů). Jednalo se především o licenční poplatky za používání světa Zaklínače ve videohrách. Ačkoliv Sapkowski prodal práva na počítačové hry, přesto byl soudní proces zahájen. Soudní spor se vlekl asi tři měsíce, než došlo ke smírnému řešení. K jakému výsledku sporné strany dospěly, není dosud známo, neboť podrobnosti o něm nebyly nikdy zveřejněny.
Sapkowski žije v Lodži ve středním Polsku, kde se v roce 1948 narodil. Je o něm známo, že je ateista. Jeho životem proběhla i obrovská tragédie, když v roce 2019 přišel o svého 47letého, jediného syna Krzysztofa. Ten byl vášnivým čtenářem polského časopisu Fantastyka. A právě pro něho napsal Sapkowski příběh Zaklínače. Bohužel se syn tohoto vydání už nedožil.
V květnu 2017 se Zaklínač dočkal filmového zpracování společností Netflix, který měl premiéru 20. prosince 2019. Díky tomuto zpracování se popularita Sapkowského vyšvihla až na vrchol seznamu nejprodávanějších autorů Amazonu, a to i před takové hvězdy, jako je J.K.Rowling nebo Stephen King.Kdo je Andrzej Sapkowski? Životopis Andrzej Sapkowski, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Andrzej Sapkowski

Národnost: polská
Datum narození: 21. června 1948
Místo narození: Lodž

Tento text (Andrzej Sapkowski) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Mlíčí? Vzpomněli byste si na význam slova Zdravá výživa? Vzpomenete si na definici slova Portské víno? Znáte definici termínu Angína?

Klíčová slova: wikipedie, biografie, Andrzej Sapkowski, informace, literatura, národnost, životopis, kdo je Andrzej Sapkowski?, Andrzej Sapkowski, literatura, lexikon, wiki, datum narození, život, osobnosti, kdy se narodil Andrzej Sapkowski?

Pojem Andrzej Sapkowski je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat slovo Andrzej Sapkowski ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Andrzej Sapkowski ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Andrzej Sapkowski na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Andrzej Sapkowski ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Andrzej Sapkowski ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Andrzej Sapkowski například v evropském vyhledávači Qwant, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Andrzej Sapkowski

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Andrzej Sapkowski? Kdy se narodil Andrzej Sapkowski? Kde se narodil Andrzej Sapkowski? Andrzej Sapkowski je v sekci Literatura

Text napsán pro Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Věříme, že chápete, že texty nemohou být často aktualizovány. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Andrzej Sapkowski řekněme v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Andrzej Sapkowski i v jiné kategorii než je literatura.