Kdo je to?
Kdo byl Vladimír Ambros? Životopis Vladimír Ambros, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Vladimír Ambros

Kdo byl Vladimír Ambros? Životopis, informace, biografie, hudba

Vladimír Ambros byl pedagog, dirigent a hudební skladatel. Narodil se 18. září 1890 v Prostějově. Jeho otec Ezechiel Ambros založil místní hudební školu, byl jejím ředitelem a působil jako sbormistr sborů Orlice a Vlastimila.
Když bylo Vladimírovi osm let, začal hrát na housle. Později si přibral i klavír. Jeho dva bratři se též věnovali hudbě.
Rok navštěvoval Obchodní akademii v Prostějově. Poté, v roce 1907, začal studovat na varhanické škole v Brně, kde byl jeho učitelem Leoš Janáček. O čtyři roky později odešel do Frankfurtu nad Mohanem, kde pracoval jako korepetitor v divadle a také dále studoval. Na konzervatoři se seznámil se svou budoucí ženou Mabel France Speakman.
Během první světové války pobýval v Anglii. Zde byl též korepetitorem, a to v Covent Garden. Působil také jako dirigent v soukromé opeře Carl Rossa.
V roce 1921 se vrátil do Prostějova, kde vyučoval na hudební škole, dirigoval Orchestrální sdružení a řídil sbory Orlice a Vlastimila. Mezi lety 1927 a 1938 byl ředitelem v hudební škole v Břeclavi. Na Prostějov ale nezanevřel a stále řídil Orchestrální sdružení. Některé ze skladeb, které složil, byly tehdy provedeny v Brně v Národním divadle a rozhlase.
Poté se opět vrátil do Prostějova a pokračoval v komponování. Celkem složil 135 děl, jako byly klavírní skladby Pozdrav z hor nebo Hukvaldské hvězdy osiřely, dále orchestrální a symfonické skladby. Z nich je známá symfonická báseň Balada o nenarozeném dítěti, cyklus písní na Nezvalovy verše Sbohem a šáteček a trilogie Beskydy z let 1931–1932.
Jeho skladby hrála i Moravská filharmonie Olomouc dirigovaná Milošem Konvalinkou. Také brněnští i pražští interpreti, ať už sólisté, klavíristé nebo sbory, nastudovali některá z jeho děl.
Vladimír Ambros zemřel v Prostějově 12. května 1956. Na domě v Rejskově ulici 25 je umístěna pamětní deska, která ho připomíná.Kdo byl Vladimír Ambros? Životopis Vladimír Ambros, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Vladimír Ambros

Národnost: česká
Datum narození: 18. září 1890
Místo narození: Prostějov
Datum úmrtí: 12. května 1956

Zaujala vás biografie osobnosti Vladimír Ambros? Potom se podělte s blízkými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Víte co je Marže? Vzpomenete si na definici slova Rozpočtové provizorium? Rozumíte pojmu Uber? Vzpomněli byste si na význam slova Komorbidita?

Klíčová slova: informace, datum úmrtí, biografie, kdo to je, wikipedie, datum narození, popis, národnost, hudba, vysvětlení, život, kde se narodil Vladimír Ambros?, nežijící, narození, hudba, životopis

Pojem Vladimír Ambros je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Vladimír Ambros lze najít v následujících zdrojích

Hledat výraz Vladimír Ambros ve Wikislovníku

Najít heslo Vladimír Ambros ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Vladimír Ambros na Youtube

Hledejte bez špehování slovo Vladimír Ambros ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Vladimír Ambros ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vladimír Ambros například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Vladimír Ambros? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Vladimír Ambros? Kdy se narodil Vladimír Ambros? Kde se narodil Vladimír Ambros? Kdy zemřel Vladimír Ambros? Vladimír Ambros je v kategorii Hudba

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Vladimír Ambros dejme tomu v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vladimír Ambros i v jiné kategorii než je hudba.