Kdo je to?
Kdo byl Vladimír Ambros? Životopis Vladimír Ambros, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Vladimír Ambros

Kdo byl Vladimír Ambros? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Vladimír Ambros byl pedagog, dirigent a hudební skladatel. Narodil se 18. září 1890 v Prostějově. Jeho otec Ezechiel Ambros založil místní hudební školu, byl jejím ředitelem a působil jako sbormistr sborů Orlice a Vlastimila.
Když bylo Vladimírovi osm let, začal hrát na housle. Později si přibral i klavír. Jeho dva bratři se též věnovali hudbě.
Rok navštěvoval Obchodní akademii v Prostějově. Poté, v roce 1907, začal studovat na varhanické škole v Brně, kde byl jeho učitelem Leoš Janáček. O čtyři roky později odešel do Frankfurtu nad Mohanem, kde pracoval jako korepetitor v divadle a také dále studoval. Na konzervatoři se seznámil se svou budoucí ženou Mabel France Speakman.
Během první světové války pobýval v Anglii. Zde byl též korepetitorem, a to v Covent Garden. Působil také jako dirigent v soukromé opeře Carl Rossa.
V roce 1921 se vrátil do Prostějova, kde vyučoval na hudební škole, dirigoval Orchestrální sdružení a řídil sbory Orlice a Vlastimila. Mezi lety 1927 a 1938 byl ředitelem v hudební škole v Břeclavi. Na Prostějov ale nezanevřel a stále řídil Orchestrální sdružení. Některé ze skladeb, které složil, byly tehdy provedeny v Brně v Národním divadle a rozhlase.
Poté se opět vrátil do Prostějova a pokračoval v komponování. Celkem složil 135 děl, jako byly klavírní skladby Pozdrav z hor nebo Hukvaldské hvězdy osiřely, dále orchestrální a symfonické skladby. Z nich je známá symfonická báseň Balada o nenarozeném dítěti, cyklus písní na Nezvalovy verše Sbohem a šáteček a trilogie Beskydy z let 1931–1932.
Jeho skladby hrála i Moravská filharmonie Olomouc dirigovaná Milošem Konvalinkou. Také brněnští i pražští interpreti, ať už sólisté, klavíristé nebo sbory, nastudovali některá z jeho děl.
Vladimír Ambros zemřel v Prostějově 12. května 1956. Na domě v Rejskově ulici 25 je umístěna pamětní deska, která ho připomíná.Kdo byl Vladimír Ambros? Životopis Vladimír Ambros, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Hlavní informace o osobě Vladimír Ambros

Národnost: česká
Datum narození: 18. září 1890
Místo narození: Prostějov
Datum úmrtí: 12. května 1956

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Vladimír Ambros sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Šantán? Pamatujete si definici pojmu Vtip? Rozumíte pojmu Agonie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Loch?

Klíčová slova: místo narození, popis, národnost, Vladimír Ambros, hudba, kde se narodil Vladimír Ambros?, wikipedie, kdo to je, datum narození, Kdy zemřel Vladimír Ambros, kdo je Vladimír Ambros?, nežijící, informace, vysvětlení, osobnost, lexikon

Pojem Vladimír Ambros je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Vladimír Ambros zkuste tyto odkazy

Zkusit najít výraz Vladimír Ambros ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít heslo Vladimír Ambros ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít Vladimír Ambros ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Vladimír Ambros na Youtube

Zkusit najít frázi Vladimír Ambros ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Vladimír Ambros například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikipedii nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, odborných pojmů, termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Vladimír Ambros

Právě nyní již víte Kdo byl Vladimír Ambros? Kdy se narodil Vladimír Ambros? Kde se narodil Vladimír Ambros? Kdy zemřel Vladimír Ambros? Vladimír Ambros je v sekci Hudba

Kategorie hudba, zlaté housle, vladimír Ambros, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Vladimír Ambros dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Vladimír Ambros i v jiné kategorii než je hudba.