Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Durych? Životopis Jaroslav Durych, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jaroslav Durych

Kdo byl Jaroslav Durych? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Jaroslav Durych byl český spisovatel, básník, dramatik, publicista a vojenský lékař. Jeho doménou byl katolismus a měl výrazný vliv na katolické prózy v první polovině 20. století. Nejvíce oceňované jsou zejména jeho historické romány.
Jaroslav Durych se narodil v roce 1886 v Hradci Králové, v útlém dětství ale osiřel a ujmula se ho jeho babička. Vystudoval gymnázium v Hradci Králové a poté lékařskou fakultu v Praze. Během první světové války pracoval jako vojenský lékař, po válce si zřídil soukromou praxi. Po čase se ale rozhodl vrátit do vojenské služby a dosáhl hodnosti plukovníka. Poté pracoval ve vojenských nemocnicích.
Vždy ho ale velmi silně lákala literatura, do níž promítal jak své silné náboženské vyznání, tak i vojenské názory. Silně se vymezoval proti Karlu Čapkovi, protože mu vadil jeho pacifismus a o svých názorech vydal esej Pláč Karla Čapka. Psaní básní a prózy se věnoval již od mládí. V roce 1916 vydal svou prvotinu Jarmark života, roku 1919 mu vyšel první román Na horách. Následovaly další úspěšná díla jako Sedmikráska, Píseň o růži či Boží duha. Největší slávu mu ale přinesly jeho historické romány Bloudění, Rekviem a Masopust. Během druhé světové války nemohl publikovat a vydal pouze několik novinových článků vydaných pod nejrůznějšími pseudonymy.
Jaroslav Durych byl také překladatelem, dramatikem a kritikem. Býval označován za disidenta první republiky. Jeho názory byly občas kontroverzní, obdivoval například generála Franca ve španělské občanské válce a ve své tvorbě vyzdvihoval pevný řád, který nacházel v náboženském vyznání.Kdo byl Jaroslav Durych? Životopis Jaroslav Durych, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Jaroslav Durych

Národnost: česká
Datum narození: 2.12.1886
Místo narození: Hradec Králové, Česká republika
Datum úmrtí: 7.4.1962

Tento text (Jaroslav Durych) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si na význam slova Dyslexie? Víte co je Jádrová omítka? Víte co je Rodinný dům? Vzpomněli byste si co označuje výraz Extrahovat?

Klíčová slova: literatura, místo narození, nežijící, narození, Jaroslav Durych, osobnost, wikipedie, Jaroslav Durych, kdo to je, datum narození, zajímavosti, lexikon, kdo je Jaroslav Durych?, literatura, osobnosti, datum úmrtí

Pojem Jaroslav Durych je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít heslo Jaroslav Durych na Google obrázcích

Vyhledat termín Jaroslav Durych ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Jaroslav Durych na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jaroslav Durych ve Wikimedia Commons

Vyhledat termín Jaroslav Durych ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Durych například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Životopis, kdo je Jaroslav Durych? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jaroslav Durych? Kdy se narodil Jaroslav Durych? Kde se narodil Jaroslav Durych? Kdy zemřel Jaroslav Durych? Jaroslav Durych patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, písař píše, jaroslav Durych, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Durych třeba na české Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Durych i v jiné kategorii než je literatura.