Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Durych? Životopis Jaroslav Durych, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jaroslav Durych

Kdo byl Jaroslav Durych? Životopis, informace, biografie, literatura

Jaroslav Durych byl český spisovatel, básník, dramatik, publicista a vojenský lékař. Jeho doménou byl katolismus a měl výrazný vliv na katolické prózy v první polovině 20. století. Nejvíce oceňované jsou zejména jeho historické romány.
Jaroslav Durych se narodil v roce 1886 v Hradci Králové, v útlém dětství ale osiřel a ujmula se ho jeho babička. Vystudoval gymnázium v Hradci Králové a poté lékařskou fakultu v Praze. Během první světové války pracoval jako vojenský lékař, po válce si zřídil soukromou praxi. Po čase se ale rozhodl vrátit do vojenské služby a dosáhl hodnosti plukovníka. Poté pracoval ve vojenských nemocnicích.
Vždy ho ale velmi silně lákala literatura, do níž promítal jak své silné náboženské vyznání, tak i vojenské názory. Silně se vymezoval proti Karlu Čapkovi, protože mu vadil jeho pacifismus a o svých názorech vydal esej Pláč Karla Čapka. Psaní básní a prózy se věnoval již od mládí. V roce 1916 vydal svou prvotinu Jarmark života, roku 1919 mu vyšel první román Na horách. Následovaly další úspěšná díla jako Sedmikráska, Píseň o růži či Boží duha. Největší slávu mu ale přinesly jeho historické romány Bloudění, Rekviem a Masopust. Během druhé světové války nemohl publikovat a vydal pouze několik novinových článků vydaných pod nejrůznějšími pseudonymy.
Jaroslav Durych byl také překladatelem, dramatikem a kritikem. Býval označován za disidenta první republiky. Jeho názory byly občas kontroverzní, obdivoval například generála Franca ve španělské občanské válce a ve své tvorbě vyzdvihoval pevný řád, který nacházel v náboženském vyznání.Kdo byl Jaroslav Durych? Životopis Jaroslav Durych, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Jaroslav Durych

Národnost: česká
Datum narození: 2.12.1886
Místo narození: Hradec Králové, Česká republika
Datum úmrtí: 7.4.1962

Sdílejte tuto stránku s osobností Jaroslav Durych se známými na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Ekosystém? Víte co je Čep? Víte co je Nádivka? Vzpomněli byste si co označuje výraz Předsudek?

Klíčová slova: literatura, vysvětlení, kdo to je, kdy se narodil Jaroslav Durych?, popis, narození, literatura, lexikon, životopis, kdo je Jaroslav Durych?, wiki, Jaroslav Durych, Kdy zemřel Jaroslav Durych, osobnost, biografie, wikipedie

Pojem Jaroslav Durych je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat termín Jaroslav Durych ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Jaroslav Durych ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Jaroslav Durych ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Jaroslav Durych ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Jaroslav Durych ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Durych například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Google obrázcích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Jaroslav Durych?

Nyní již víte Kdo byl Jaroslav Durych? Kdy se narodil Jaroslav Durych? Kde se narodil Jaroslav Durych? Kdy zemřel Jaroslav Durych? Jaroslav Durych je v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Durych například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Durych i v jiné kategorii než je literatura.