Kdo je to?
Kdo byl Marie Terezie? Životopis Marie Terezie, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Marie Terezie

Kdo byl Marie Terezie? Životopis, informace, biografie, panovníci

Marie Terezie byla první a poslední panovnice na českém trůnu, ale její vláda byla díky zavádění reforem velmi významná. Pocházela z rodu Habsburků a jejím otcem byl císař Karel VI. Ten se snažil zajistit, aby jeho rod zůstal u moci, i kdyby neměl mužského potomka. Vydal proto tzv. pragmatickou sankci, která umožnila, aby na trůn habsburské monarchie mohla usednout i žena. U Marie se díky tomu od dětství počítalo s tím, že se v budoucnu může stát jednou z nejdůležitějších evropských panovnic a u jezuitů získala kvalitní vzdělání, zejména jazykové.
S budoucím manželem Františkem Štěpánem se znala už z dětských let. Císař Karel VI. sňatek podporoval a také Marie se do Štěpána postupně zamilovala, takže svatbě nic nestálo v cestě. Nakonec proběhla roku 1736 ve Vídni. O čtyři roky později Karel VI. zemřel a díky pragmatické sankci se vlády ujala Marie Terezie. Začátek vlády zdaleka nebyl idylický. Habsburkové vládli velkému území a některé nároky bylo nutné teprve potvrdit - do této oblasti spadal i titul české královny. Rovněž v samotném Rakousku byl určitý odpor proti tomu, aby vládla žena. Vše komplikovalo, že otec nestihl budoucí panovnici zasvětit do všech politických a administrativních problémů. Postupně se ale největší spory vyřešily a Marie Terezie se stala legitimní panovnicí.
Zisk moci byl pro Marii křest ohněm, protože jen co potvrdila mocenské nároky, musela řešit snahu pruského krále Fridricha II. ovládnout habsburská území. Tím začal několikaletý konflikt, pro který se vžilo označení Války o rakouské dědictví. Rakouská armáda nebyla v dobrém stavu a zpočátku prohrávala. Projev slabosti byl znamením pro okolní státy, aby se přidaly na stranu Pruska a oslabily Rakousko, takže územní ztráty pokračovaly. Poměr sil změnilo, když Marie vyjednala vojenskou pomoc s Uherskem. Poté se podařilo osvobodit Čechy a Marie se nechala korunovat českou královnou. Boje pokračovaly i v dalších letech. Nakonec došlo k dohodě, kvůli které Rakousko sice přišlo o Slezsko, ale zbylá území se podařilo udržet a všechny evropské mocnosti potvrdily legitimitu pragmatické sankce. Válka s Pruskem probíhala mezi lety 1740 až 1748 a v této době se Marii narodil syn Josef, budoucí dědic trůnu.
Po konci války se otevřel prostor pro reformy. Ukázalo se totiž, že monarchie v mnoha ohledech nefunguje tak dobře, jak by si Marie přála. Slezsko sice ztratila, ale plánovala zmodernizovat armádu a získat jej zpět. To se sice nikdy nepodařilo, ale vojenská síla se přesto zvýšila. Důraz kladla na schopné poradce, důležité postavení měl zejména diplomat Václav Antonín z Kounic, který vyjednal spojenectví s Francií. Pro české země byly rozsáhlé osvícenské reformy významné a přinesly řadu změn. Modernizovalo se trestní právo, v rámci kterého bylo zrušeno mučení nebo tresty za černou magii. Celá země se centralizovala a vytvořil se kompletní soupis půdy, budov a obyvatel. Známé jsou vzdělávací reformy: pro dívky i chlapce se zavedla povinná šestiletá školní docházka a zmodernizoval se systém škol. Po smrti Marie Terezie vládu převzal její syn Josef II., který v reformách pokračoval, takže se hovoří o tereziánských a josefínských reformách.Kdo byl Marie Terezie? Životopis Marie Terezie, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Marie Terezie

Národnost: rakouská
Datum narození: 13. května 1717
Místo narození: Vídeň
Datum úmrtí: 29. listopadu 1780

Líbí se stručný životopis s osobou Marie Terezie? Pak se podělte s vašimi přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Víte co je Prekluze? Pamatujete si definici pojmu Řadový dům? Rozumíte pojmu Fungicid? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ecce homo?

Klíčová slova: datum narození, kdo to je, wikipedie, kde se narodil Marie Terezie?, životopis, zajímavosti, kdy se narodil Marie Terezie?, popis, národnost, narození, wiki, biografie, život, národnost, nežijící, vysvětlení

Pojem Marie Terezie je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Marie Terezie ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Marie Terezie ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Marie Terezie na Youtube

Vyhledat výraz Marie Terezie ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Marie Terezie ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Marie Terezie například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Marie Terezie?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Marie Terezie? Kdy se narodil Marie Terezie? Kde se narodil Marie Terezie? Kdy zemřel Marie Terezie? Marie Terezie patří do sekce Panovníci

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Marie Terezie třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marie Terezie i v jiné kategorii než je panovníci.

Víte, že rychlost vašeho hardware můžete změnit pomocí benchmarku?