Kdo je to?
Kdo byl Ralph Waldo Emerson? Životopis Ralph Waldo Emerson, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ralph Waldo Emerson

Kdo byl Ralph Waldo Emerson? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Ralph Waldo Emerson byl americký filozof, básník, esejista a unitářský kněz a kazatel.
Ralph se narodil 25. května 1803 v Bostonu v rodině unitářského kněze Williama Emersona a jeho ženy Ruth, rozené Haskinsové. Když jeho otec zemřel, o vzdělání chlapce se starala jeho teta Mary Moody Emersonová. Chlapec začal již ve 14 letech studovat Harvardovu univerzitu. Pak nastoupil do zaměstnání jako učitel, ale současně studoval i bohosloveckou fakultu. Po absolvování se stal kazatelem jako jeho otec. V té době se také oženil, a to s Ellen Louisou Tuckerovou, která však brzy nato zemřela. Její smrt je zasáhla a promítla se i do jeho díla. Nicméně po manželce zdědil také značné jmění, které mu dovolilo cestovat po Evropě. Na této cestě se seznámil s mnoha významnými básníky, z nichž jeden - Thomas Carlyle - mu zůstal přítelem až do jeho smrti. Po návratu do USA se Emerson usadil v Concordu a oženil se s druhou ženou, Lidiou Jackson, se kterou měl čtyři děti. Zemřel v 78 letech na zápal plic a pohřben je na Sleepy Hollow Cemetery v New Yorku.
Emersonovo dílo se počítá k transcendentalismu, což je americká verze romantismu, která je velmi ovlivněna přírodou. Ostatně i jeho první uveřejněné dílo - esej Příroda - už leccos o jeho tvorbě napovídalo do budoucna. Následně založil Transcendentální klub, který sdružoval podobně smýšlející básníky, filozofy a spisovatele. Kromě přiblížení k přírodě hlásal však také nezávislost na evropské literatuře, tj. aby se americká literatura odlišila a oddělila od té evropské. Jako kazatel byl také výborným řečníkem, a toho využíval i ve svých přednáškách o literatuře, přírodě či filozofii. Byl často zván na různé univerzity po USA i Evropě, ačkoliv třeba se svou alma mater Harvardem si vztahy pohoršil tím, že odmítal Ježíšovo božství. Jinak mu však přednášky vynášely více než samotné psaní. Posledním Emersonovým prozaickým dílem je Společnost a samota z roku 1870, která již byla ovlivněna jeho životními ztrátami a prohrami (zemřel jeden z jeho synů a několik přátel, také mu vyhořel dům a on začal ztrácet paměť). Z básnických sbírek jsou nejznámější pravděpodobně Básně, Májový den a jiné básně a výbor z roku 1876 Vybrané básně.Kdo byl Ralph Waldo Emerson? Životopis Ralph Waldo Emerson, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Ralph Waldo Emerson

Národnost: americká
Datum narození: 25. 5. 1803
Místo narození: Boston, USA
Datum úmrtí: 27. 4. 1882

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Ralph Waldo Emerson sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pamatujete si definici pojmu Puzzle? Pamatujete si definici pojmu Paradigma? Znáte termín Kontumace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Quo vadis?

Klíčová slova: literatura, lexikon, místo narození, životopis, Ralph Waldo Emerson, osobnosti, wikipedie, nežijící, kdy se narodil Ralph Waldo Emerson?, zajímavosti, kdo je Ralph Waldo Emerson?, osobnost, literatura, kdo to je, narození, informace

Pojem Ralph Waldo Emerson je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Ralph Waldo Emerson doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Ralph Waldo Emerson ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Ralph Waldo Emerson v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít pojem Ralph Waldo Emerson ve Wikipedii

Hledat výraz Ralph Waldo Emerson ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Ralph Waldo Emerson ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Ralph Waldo Emerson například v Google obrázcích, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Biografie, životopis, kdo je to Ralph Waldo Emerson?

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Ralph Waldo Emerson? Kdy se narodil Ralph Waldo Emerson? Kde se narodil Ralph Waldo Emerson? Kdy zemřel Ralph Waldo Emerson? Ralph Waldo Emerson je v sekci Literatura

Kategorie literatura, básník přednáší, ralph Waldo Emerson, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Ralph Waldo Emerson například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ralph Waldo Emerson i v jiné kategorii než je literatura.