Kdo je to?
Kdo byl Humphry Davy? Životopis Humphry Davy, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Humphry Davy

Kdo byl Humphry Davy? Životopis, informace, biografie, věda

Sir Humphry Davy byl významný chemik původem z Anglie, zakladatel elektrochemie, objevitel několika chemických prvků, geolog a vynálezce tzv. Davyho kahanu. Davy se narodil v přímořském městě Penzance v hrabství Cornwall do rodiny řezbáře. Po studiu na gymnáziu se roku 1794 začal učit u místního chirurga. V té době se začal sám vzdělávat v oboru chemie a začal také doma provádět různé experimenty. V roce 1798 nastoupil do Pneumatického ústavu v přístavním Bristolu. V té době studoval oxid dusný (rajský plyn), který nazval směšný plyn. Zjistil také, že tento plyn tlumí bolest. V anestezii se začal však plyn používat až o několik desítek let později.
V roce 1801 se Davy připojil k nově vzniklé Královské instituci v Londýně (Royal Institution) a stal se zde přednášejícím chemie a ředitelem chemické laboratoře. Ve stejném roce přednášel o galvanismu. O rok později, ve věku 23 let, byl jmenován řádným profesorem (1802). Roku 1804 byl přijat jako člen Královské společnosti, které později také předsedal.
Davy se roku 1807 stal jedním ze zakládajících členů Geologické společnosti. V následujícím roce prováděl pokusy s alkalickými kovy jako magnezit, stroncium nebo baryum. O 2 roky později pojmenoval chlor (z řeckého zeleno-žlutý). V té době byl při jednom experimentu s trichloridem dusičitým zraněn. Dále zjistil, že je diamant tvořený čistým uhlíkem. Izoloval prvky draslík a sodík (1807).
V roce 1812 byl povýšen do rytířského stavu. Ve stejném roce se vzdal své pozice na Royal Institution a vzal si za ženu vdovu Jane Apreeceovou.
Roku 1815 začal experimentovat s kahanem, který by se dal bezpečně používat v uhelných dolech. Později vynalezl tzv. Davyho kahan, za který získal Rumfordovu medaili (1816).
Davy obdržel roku 1818 baronský titul a také předsednictví v Královské společnosti v Londýně.
Jeho žákem a asistentem byl Michael Faraday, který se později po Davyho smrti stal ještě slavnějším vědcem.
Davy měl rád poezii a během svého života složil stovky básní.
Humphry Davy prodělal na sklonku svého života několik mrtvic. Zemřel v roce 1829 ve věku 50 let.Kdo byl Humphry Davy? Životopis Humphry Davy, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Humphry Davy

Národnost: anglická
Datum narození: 17. 12. 1778
Místo narození: Penzance, Cornwall, Anglie
Datum úmrtí: 29. 5. 1829

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Humphry Davy s vašimi známými a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Šikana? Vzpomněli byste si co označuje výraz Parfémovaná voda? Rozumíte pojmu Ragú? Znáte termín Proteinová dieta?

Klíčová slova: osobnost, kdy se narodil Humphry Davy?, popis, věda, kdo to je, věda, wiki, Humphry Davy, životopis, osobnosti, národnost, Kdy zemřel Humphry Davy, Humphry Davy, místo narození, narození, lexikon

Pojem Humphry Davy je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Humphry Davy lze najít v následujících zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Humphry Davy ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Humphry Davy na Google obrázcích

Vyhledat pojem Humphry Davy v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat výraz Humphry Davy na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Humphry Davy ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Humphry Davy například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Životopis, kdo je Humphry Davy? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Humphry Davy? Kdy se narodil Humphry Davy? Kde se narodil Humphry Davy? Kdy zemřel Humphry Davy? Humphry Davy se nachází v sekci Věda

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Humphry Davy třeba v české Wikipedii, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Humphry Davy i v jiné kategorii než je věda.