Kdo je to?
Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis Emily Dickinsonová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Kdo byla Emily Dickinsonová?

Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis, informace, biografie, literatura

Americká básnířka Emily Dickinsonová se narodila roku 1830 v Amherstu do přísně puritánské rodiny. Na střední škole studovala anglickou a klasickou literaturu, latinu, historii, geologii i aritmetiku. Po jejím ukončení se ale vrátila domů a věnovala se hlavně péči o domácnost. Její okolí ji znalo spíš jako šikovnou zahradnici než autorku. Obyvatelé Amherstu ji však považovali za blázna, protože nosila jen bílé oblečení, nechtěla přijímat žádné hosty a později už ani neopouštěla svůj pokoj. Většinu přátelských vztahů udržovala pouze v písemné formě.
Čím více se stranila veřejného života, tím plodnější autorkou byla. Její tvorba čítá asi 1800 básní, z nichž většina byla objevena a vydána až po její smrti. Za svého života souhlasila se zveřejněním pouze sedmi z nich a to ještě anonymně. Její básně netradičně používaly poloviční rým a většinou byly bez názvu. Protože sama byla velmi melancholická a často trpěla depresemi, psala hlavně o smrti a nesmrtelnosti. V roce 1958 začala své životní dílo revidovat a postupně dala dohromady 40 svazků, které obsahovaly téměř 800 básní.
Během této doby poslala některá ze svých děl Thomasi Wentworthu Higginsovi, což byl známý básník a literární kritik. Dickinsonová potřebovala rádce v oblasti literární tvorby a v jejím okolí nikoho takového nenalezla. Její dopis Higgins obdržel 15. dubna 1962 a toto datum bylo označeno pro americkou literaturu za jedno z nejvýznamnějších. Okamžitě rozpoznal její velký talent, ale poradil jí, ať ještě s vydáním své tvorby počká a sbírá zatím zkušenosti. Od té doby až do její smrti jejich korespondence pokračovala. Dickinsonová mu posílala své básně, on jí dával rady ohledně úprav, a přestože si jeho rad vážila, na svém díle nikdy nic nezměnila.
Zemřela v 55 letech na následky asi dva roky trvající Brightovy nemoci. Dílo Emily Dickinsonové nebylo na přelomu 19. a 20. století přijímáno kritiky příznivě. Později však byl její přínos literatuře doceněn a nyní je považována za jednu z předních amerických autorek poezie.Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis Emily Dickinsonová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Emily Dickinsonová

Národnost: americká
Datum narození: 10. prosince 1830
Místo narození: Amherst, Massachusetts, USA
Datum úmrtí: 15. května 1886

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Emily Dickinsonová? s dalšími lidmi prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Tuřín? Vzpomněli byste si na význam slova Rekuperace? Víte, co je to Airbnb? Znáte definici termínu Sociologie?

Klíčová slova: místo narození, národnost, datum úmrtí, narození, zajímavosti, wikipedie, životopis, kde se narodila Emily Dickinsonová?, kdo je Emily Dickinsonová?, Kdy zemřela Emily Dickinsonová, osobnost, literatura, kdy se narodila Emily Dickinsonová?, život, datum narození, Emily Dickinsonová

Pojem Emily Dickinsonová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Vyhledat termín Emily Dickinsonová ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Emily Dickinsonová ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat slovo Emily Dickinsonová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít heslo Emily Dickinsonová na Google.cz

Hledat videa s názvem Emily Dickinsonová na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Emily Dickinsonová například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Životopis, kdo je Emily Dickinsonová? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byla Emily Dickinsonová? Kdy se narodila Emily Dickinsonová? Kde se narodila Emily Dickinsonová? Kdy zemřela Emily Dickinsonová? Emily Dickinsonová patří do sekce Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Emily Dickinsonová třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emily Dickinsonová i v jiné kategorii než je literatura.