Kdo je to?
Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis Emily Dickinsonová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Emily Dickinsonová

Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Americká básnířka Emily Dickinsonová se narodila roku 1830 v Amherstu do přísně puritánské rodiny. Na střední škole studovala anglickou a klasickou literaturu, latinu, historii, geologii i aritmetiku. Po jejím ukončení se ale vrátila domů a věnovala se hlavně péči o domácnost. Její okolí ji znalo spíš jako šikovnou zahradnici než autorku. Obyvatelé Amherstu ji však považovali za blázna, protože nosila jen bílé oblečení, nechtěla přijímat žádné hosty a později už ani neopouštěla svůj pokoj. Většinu přátelských vztahů udržovala pouze v písemné formě.
Čím více se stranila veřejného života, tím plodnější autorkou byla. Její tvorba čítá asi 1800 básní, z nichž většina byla objevena a vydána až po její smrti. Za svého života souhlasila se zveřejněním pouze sedmi z nich a to ještě anonymně. Její básně netradičně používaly poloviční rým a většinou byly bez názvu. Protože sama byla velmi melancholická a často trpěla depresemi, psala hlavně o smrti a nesmrtelnosti. V roce 1958 začala své životní dílo revidovat a postupně dala dohromady 40 svazků, které obsahovaly téměř 800 básní.
Během této doby poslala některá ze svých děl Thomasi Wentworthu Higginsovi, což byl známý básník a literární kritik. Dickinsonová potřebovala rádce v oblasti literární tvorby a v jejím okolí nikoho takového nenalezla. Její dopis Higgins obdržel 15. dubna 1962 a toto datum bylo označeno pro americkou literaturu za jedno z nejvýznamnějších. Okamžitě rozpoznal její velký talent, ale poradil jí, ať ještě s vydáním své tvorby počká a sbírá zatím zkušenosti. Od té doby až do její smrti jejich korespondence pokračovala. Dickinsonová mu posílala své básně, on jí dával rady ohledně úprav, a přestože si jeho rad vážila, na svém díle nikdy nic nezměnila.
Zemřela v 55 letech na následky asi dva roky trvající Brightovy nemoci. Dílo Emily Dickinsonové nebylo na přelomu 19. a 20. století přijímáno kritiky příznivě. Později však byl její přínos literatuře doceněn a nyní je považována za jednu z předních amerických autorek poezie.Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis Emily Dickinsonová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Emily Dickinsonová

Národnost: americká
Datum narození: 10. prosince 1830
Místo narození: Amherst, Massachusetts, USA
Datum úmrtí: 15. května 1886

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Emily Dickinsonová? s kolegy, přáteli a partnery na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Cholerik? Vzpomněli byste si co označuje výraz Artróza? Víte, co je to Aritmetický průměr? Znáte termín Leporelo?

Klíčová slova: život, osobnost, kdy se narodila Emily Dickinsonová?, lexikon, literatura, informace, národnost, životopis, wikipedie, nežijící, Kdy zemřela Emily Dickinsonová, literatura, datum narození, kde se narodila Emily Dickinsonová?, místo narození, vysvětlení

Pojem Emily Dickinsonová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Emily Dickinsonová

Zkusit najít pojem Emily Dickinsonová ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Emily Dickinsonová ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Emily Dickinsonová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Emily Dickinsonová na Youtube

Hledat pojem Emily Dickinsonová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Emily Dickinsonová například ve ruském vyhledávači Yandex, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Emily Dickinsonová?

Nyní již víte Kdo byla Emily Dickinsonová? Kdy se narodila Emily Dickinsonová? Kde se narodila Emily Dickinsonová? Kdy zemřela Emily Dickinsonová? Emily Dickinsonová je v sekci Literatura

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Emily Dickinsonová řekněme třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emily Dickinsonová i v jiné kategorii než je literatura.