Kdo je to?
Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis Emily Dickinsonová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Kdo byla Emily Dickinsonová?

Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis, informace, biografie, literatura

Americká básnířka Emily Dickinsonová se narodila roku 1830 v Amherstu do přísně puritánské rodiny. Na střední škole studovala anglickou a klasickou literaturu, latinu, historii, geologii i aritmetiku. Po jejím ukončení se ale vrátila domů a věnovala se hlavně péči o domácnost. Její okolí ji znalo spíš jako šikovnou zahradnici než autorku. Obyvatelé Amherstu ji však považovali za blázna, protože nosila jen bílé oblečení, nechtěla přijímat žádné hosty a později už ani neopouštěla svůj pokoj. Většinu přátelských vztahů udržovala pouze v písemné formě.
Čím více se stranila veřejného života, tím plodnější autorkou byla. Její tvorba čítá asi 1800 básní, z nichž většina byla objevena a vydána až po její smrti. Za svého života souhlasila se zveřejněním pouze sedmi z nich a to ještě anonymně. Její básně netradičně používaly poloviční rým a většinou byly bez názvu. Protože sama byla velmi melancholická a často trpěla depresemi, psala hlavně o smrti a nesmrtelnosti. V roce 1958 začala své životní dílo revidovat a postupně dala dohromady 40 svazků, které obsahovaly téměř 800 básní.
Během této doby poslala některá ze svých děl Thomasi Wentworthu Higginsovi, což byl známý básník a literární kritik. Dickinsonová potřebovala rádce v oblasti literární tvorby a v jejím okolí nikoho takového nenalezla. Její dopis Higgins obdržel 15. dubna 1962 a toto datum bylo označeno pro americkou literaturu za jedno z nejvýznamnějších. Okamžitě rozpoznal její velký talent, ale poradil jí, ať ještě s vydáním své tvorby počká a sbírá zatím zkušenosti. Od té doby až do její smrti jejich korespondence pokračovala. Dickinsonová mu posílala své básně, on jí dával rady ohledně úprav, a přestože si jeho rad vážila, na svém díle nikdy nic nezměnila.
Zemřela v 55 letech na následky asi dva roky trvající Brightovy nemoci. Dílo Emily Dickinsonové nebylo na přelomu 19. a 20. století přijímáno kritiky příznivě. Později však byl její přínos literatuře doceněn a nyní je považována za jednu z předních amerických autorek poezie.Kdo byla Emily Dickinsonová? Životopis Emily Dickinsonová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Emily Dickinsonová

Národnost: americká
Datum narození: 10. prosince 1830
Místo narození: Amherst, Massachusetts, USA
Datum úmrtí: 15. května 1886

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Emily Dickinsonová s jinými lidmi na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co znamená slovo Tuřín? Víte co je HTTPs? Víte, co je to Airbnb? Vzpomněli byste si co označuje výraz INTERPOL?

Klíčová slova: biografie, kdo je Emily Dickinsonová?, národnost, kdo to je, národnost, narození, informace, datum narození, Emily Dickinsonová, zajímavosti, Kdy zemřela Emily Dickinsonová, kde se narodila Emily Dickinsonová?, wikipedie, Emily Dickinsonová, lexikon, osobnosti

Pojem Emily Dickinsonová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Vyhledat termín Emily Dickinsonová na Google obrázcích

Vyhledat termín Emily Dickinsonová na Google.cz

Hledat slovo Emily Dickinsonová ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Emily Dickinsonová ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Emily Dickinsonová ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Emily Dickinsonová například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Emily Dickinsonová

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byla Emily Dickinsonová? Kdy se narodila Emily Dickinsonová? Kde se narodila Emily Dickinsonová? Kdy zemřela Emily Dickinsonová? Emily Dickinsonová je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Za uvedené informace neručíme. Přes veškerou pečlivost se mohou v textech objevit chybné údaje nebo pravopisné chyby. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Emily Dickinsonová dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emily Dickinsonová i v jiné kategorii než je literatura.