Kdo je to?
Kdo byl William Henry Harrison? Životopis William Henry Harrison, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

William Henry Harrison

Kdo byl William Henry Harrison? Životopis, informace, biografie, politici

William Henry Harrison byl vojevůdcem a v pořadí devátým prezidentem Spojených států amerických. Narodil se 9. února 1773 v Charles City County ve Virginii. Pocházel ze zámožné rodiny majitelů plantáží. Jeho otec Benjamin Harrison V. se zúčastnil kontinentálního kongresu, patřil k signatářům Deklarace nezávislosti a byl guvernérem Virginie.
Po letech domácí výuky nastoupil ve čtrnácti na presbyteriánskou školu v Hampden Sydney, kde se učil latinu, francouzštinu či logiku. Poté se přihlásil na Pensylvánskou univerzitu ke studiu medicíny. Když v roce 1791 zemřel jeho otec, vstoupil do armády. Byl přidělen k jednotkám, které bojovaly na severozápadním území s domorodými kmeny. Zde také poznal Annu Tuthill Symmes, kterou v roce 1795 pojal za ženu. Povýšil do hodnosti poručíka a byl pravou rukou generála Waynea. Později byl povýšen do hodnosti kapitána. V roce 1798 pak odešel z armády a vstoupil do politiky.
Byl pověřen správou severozápadního území a byl zároveň zástupcem této oblasti ve Sněmovně reprezentantů. Následně byl jmenován prvním guvernérem Indianského teritoria. Jako guvernér měl nelehký úkol, a to vyjednávat s místními indiánskými kmeny dohody o odkoupení půdy a jejich vysídlení. Ne všechny kmeny však byly ochotné na tyto podmínky přistoupit. Napětí se nadále zvyšovalo a vyeskalovalo 7. listopadu 1811 bitvou u Tippecanoe, kde se střetly vládní oddíly pod vedením Harrisona s indiánskými kmeny vedenými Tecumsehem. V této bitvě Harrison zvítězil a stal se národním hrdinou. Zároveň si z této bitvy odnesl přezdívku Old Tippecanoe. Když v roce 1812 vypukla válka s Velkou Británií, vrátil se do armády a byl povýšen do hodnosti brigádního generála. Byl pověřen velením severozápadní armádě, se kterou zvítězil v jedné z nejdůležitějších bitev, v bitvě u Temže v roce 1813.
Po skončení války odešel i s rodinou do Ohia a reprezentoval jej v Kongresu. Byl senátorem tohoto státu a později také federálním senátorem mezi lety 1825 a 1828. Poté se stal na rok velvyslancem ve Velké Kolumbii. Na nějaký čas se vrátil na svou farmu. Do politiky se vrátil v roce 1836, kdy byl kandidátem na prezidenta za stranu Whigů. Ve volbách ovšem prohrál s Van Burenem. O čtyři roky později i díky kampani postavené na jeho armádním hrdinství Van Burena porazil. Stal se v té době ve svých 68 letech nejstarším prezidentem, který tento úřad zastával. Inaugurace proběhla 4. března 1841. Bohužel krátce poté onemocněl a 4. dubna 1841 podlehl pravděpodobně zápalu plic.Kdo byl William Henry Harrison? Životopis William Henry Harrison, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě William Henry Harrison

Národnost: americká
Datum narození: 9. února 1773
Místo narození: Charles City County
Datum úmrtí: 4. dubna 1841

Sdílejte tuto stránku s osobností William Henry Harrison s partnery, kolegy a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pamatujete si definici pojmu Xenofobie? Vzpomněli byste si co znamená slovo Vášeň? Znáte termín Brownfield? Víte co je Krkavice?

Klíčová slova: národnost, národnost, kdy se narodil William Henry Harrison?, místo narození, politici, biografie, osobnosti, kdo je William Henry Harrison?, datum narození, kdo to je, život, wiki, kde se narodil William Henry Harrison?, životopis, popis, informace

Pojem William Henry Harrison je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Najít heslo William Henry Harrison ve Wikislovníku

Vyhledat heslo William Henry Harrison ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo William Henry Harrison ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi William Henry Harrison ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít William Henry Harrison v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo William Henry Harrison například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to William Henry Harrison?

Nyní již víte Kdo byl William Henry Harrison? Kdy se narodil William Henry Harrison? Kde se narodil William Henry Harrison? Kdy zemřel William Henry Harrison? William Henry Harrison je v sekci Politici

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka William Henry Harrison kupř. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost William Henry Harrison i v jiné kategorii než je politici.