Kdo je to?
Kdo byla Agatha Christie? Životopis Agatha Christie, osobnosti, slavná žena z kategorie filozofie

Kdo byla Agatha Christie?

Kdo byla Agatha Christie? Životopis, informace, biografie, filozofie

Agatha Mary Clarissa Miller, známá pod uměleckým jménem Agatha Christie byla anglická slavná spisovatelka, která se proslavila díky spoustě kriminálních a detektivních knih. Christie se narodila v anglickém hrabství Devon do viktoriánské rodiny. Vzdělání získala od rodičů a v 16 letech odcestovala do Paříže (1906), kde se učila hudbě a francouzsky. Ve Francii si roku 1914 vzala vojenského důstojníka a během 1. světové války sloužila jako dobrovolná lékárnice a zdravotní sestra. V roce 1919 se stala matkou (dcera Rosalind) a v roce 1926 se nervově zhroutila po smrti její matky. V té době zmizela a byla 11 dní nezvěstná. Dodnes není její zmizení vysvětleno. Na motivy jejího zmizení vznikl v roce 1979 film Agatha. Se svým manželem se rozvedla v roce 1928. Během druhé světové války působila opět jako dobrovolná lékárnice a zdravotní sestra. Roku 1956 ji královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria (C.B.E.) a v roce 1971 od královny získala titul „Dáma britského impéria“.
První knihu Záhada na zámku Styles vydala v Anglii roku 1921. Agatha Christie psala hlavně detektivní příběhy. Za svůj život vydala více než 80 románů (většina detektivky), divadelních her a sbírek povídek. Celkově se prodalo kolem 2 miliard výtisků jen v angličtině a další miliarda knih ve 103 dalších jazycích.
Mezi její nejznámější knihy patří Vražda na golfovém hřišti (1923), Vražda Rogera Ackroyda (1926), Velká čtyřka (1927), Záhadný pan Quin (1930), Vražda v Orient-expresu (1934), Smrt v oblacích (1935), Smrt na Nilu (1937), Deset malých černoušků (1939), Vlak z Paddingtonu (1957).
Během své spisovatelské kariéry napsala celkem 6 knih pod pseudonymem Mary Westmacott. Jednalo se o tituly Obrův chléb (1930), Nedokončený portrét (1934), Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro (1944), Růže a tis (1948), Dcera je dcera (1952) a Břímě (1956).
Napsala také divadelní hry Neočekávaný host, Svědek obžaloby, Deset malých černoušků a Past na myši. Past na myši je divadelní hra, která má nejvíce repríz ze všech her v historii (roku 2012 slavila 60 let a měla za sebou 25 000 představení).
Z jejich knih jsou na televizních obrazovkách k vidění postavy jako slečna Marplová nebo Hercule Poirot.Kdo byla Agatha Christie? Životopis Agatha Christie, osobnosti, slavná žena z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Agatha Christie

Národnost: anglická
Datum narození: 15. 9. 1890
Místo narození: Devon, Anglie
Datum úmrtí: 12. 1. 1976

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Agatha Christie s vašimi známými a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Jet lag? Víte, co je to Idyla? Vzpomněli byste si co označuje výraz Šedá ekonomika? Rozumíte pojmu Pomlázka?

Klíčová slova: wikipedie, Agatha Christie, kdo to je, národnost, lexikon, zajímavosti, popis, narození, osobnost, Agatha Christie, filozofie, kde se narodila Agatha Christie?, filozofie, kdy se narodila Agatha Christie?, místo narození, Kdy zemřela Agatha Christie

Pojem Agatha Christie je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Najít slovo Agatha Christie ve Wikipedii

Najít heslo Agatha Christie ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Agatha Christie ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Agatha Christie v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Agatha Christie na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Agatha Christie například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Biografie, životopis, kdo je to Agatha Christie?

Právě jste zjistili Kdo byla Agatha Christie? Kdy se narodila Agatha Christie? Kde se narodila Agatha Christie? Kdy zemřela Agatha Christie? Agatha Christie patří do sekce Filozofie

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Agatha Christie kupř. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Agatha Christie i v jiné kategorii než je filozofie.