Kdo je to?
Kdo byla Agatha Christie? Životopis Agatha Christie, osobnosti, slavná žena z kategorie filozofie

Agatha Christie

Kdo byla Agatha Christie? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Agatha Mary Clarissa Miller, známá pod uměleckým jménem Agatha Christie byla anglická slavná spisovatelka, která se proslavila díky spoustě kriminálních a detektivních knih. Christie se narodila v anglickém hrabství Devon do viktoriánské rodiny. Vzdělání získala od rodičů a v 16 letech odcestovala do Paříže (1906), kde se učila hudbě a francouzsky. Ve Francii si roku 1914 vzala vojenského důstojníka a během 1. světové války sloužila jako dobrovolná lékárnice a zdravotní sestra. V roce 1919 se stala matkou (dcera Rosalind) a v roce 1926 se nervově zhroutila po smrti její matky. V té době zmizela a byla 11 dní nezvěstná. Dodnes není její zmizení vysvětleno. Na motivy jejího zmizení vznikl v roce 1979 film Agatha. Se svým manželem se rozvedla v roce 1928. Během druhé světové války působila opět jako dobrovolná lékárnice a zdravotní sestra. Roku 1956 ji královna Alžběta II. udělila Řád britského impéria (C.B.E.) a v roce 1971 od královny získala titul „Dáma britského impéria“.
První knihu Záhada na zámku Styles vydala v Anglii roku 1921. Agatha Christie psala hlavně detektivní příběhy. Za svůj život vydala více než 80 románů (většina detektivky), divadelních her a sbírek povídek. Celkově se prodalo kolem 2 miliard výtisků jen v angličtině a další miliarda knih ve 103 dalších jazycích.
Mezi její nejznámější knihy patří Vražda na golfovém hřišti (1923), Vražda Rogera Ackroyda (1926), Velká čtyřka (1927), Záhadný pan Quin (1930), Vražda v Orient-expresu (1934), Smrt v oblacích (1935), Smrt na Nilu (1937), Deset malých černoušků (1939), Vlak z Paddingtonu (1957).
Během své spisovatelské kariéry napsala celkem 6 knih pod pseudonymem Mary Westmacott. Jednalo se o tituly Obrův chléb (1930), Nedokončený portrét (1934), Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro (1944), Růže a tis (1948), Dcera je dcera (1952) a Břímě (1956).
Napsala také divadelní hry Neočekávaný host, Svědek obžaloby, Deset malých černoušků a Past na myši. Past na myši je divadelní hra, která má nejvíce repríz ze všech her v historii (roku 2012 slavila 60 let a měla za sebou 25 000 představení).
Z jejich knih jsou na televizních obrazovkách k vidění postavy jako slečna Marplová nebo Hercule Poirot.Kdo byla Agatha Christie? Životopis Agatha Christie, osobnosti, slavná žena z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Agatha Christie

Národnost: anglická
Datum narození: 15. 9. 1890
Místo narození: Devon, Anglie
Datum úmrtí: 12. 1. 1976

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Agatha Christie? s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte definici termínu Prdopeč? Znáte termín Spotřebitelský úvěr? Vzpomněli byste si co označuje výraz Ortodoncie? Víte, co je to Aikido?

Klíčová slova: informace, narození, filozofie, národnost, zajímavosti, život, datum úmrtí, Agatha Christie, wiki, kdy se narodila Agatha Christie?, nežijící, lexikon, Kdy zemřela Agatha Christie, popis, datum narození, wikipedie

Pojem Agatha Christie je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat heslo Agatha Christie na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Agatha Christie ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Agatha Christie na Youtube

Hledat heslo Agatha Christie na Google obrázcích

Hledat pojem Agatha Christie ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Agatha Christie například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v metavyhledávači Info.com, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Agatha Christie? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byla Agatha Christie? Kdy se narodila Agatha Christie? Kde se narodila Agatha Christie? Kdy zemřela Agatha Christie? Agatha Christie patří do sekce Filozofie

Napsáno redaktory Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Agatha Christie dejme tomu třeba ve známé Wikipedii, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Agatha Christie i v jiné kategorii než je filozofie.