Kdo je to?
Kdo byl Boris Němcov? Životopis Boris Němcov, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Boris Němcov?

Kdo byl Boris Němcov? Životopis, informace, biografie, politici

Boris Němcov byl ruský pravicově a liberálně orientovaný politik, známý především jako opoziční lídr a odpůrce vlády prezidenta Vladimira Putina. V roce 2015 byl zavražděn.
Němcov vystudoval fyziku a matematiku, nicméně vydal se na politickou dráhu. Už v roce 1986 po jaderné havárii v Černobylu organizoval protestní akce. Jeho chvíle pak nastala hlavně v 90. letech, které po rozpadu Sovětského svazu znamenaly v Ruské federaci značné společenské uvolnění. Stal se gubernátorem v Nižním Novgorodu a jeho politická hvězda stoupala - byl považován za jednoho z nejnadějnějších mladých ruských politiků. Byl pravicově orientovaný, spolupracoval na reformách, které měly za cíl převést centrálně řízený komunistický systém a ekonomiku na moderní tržní hospodářství a demokratický stát. Stal se oblíbencem prezidenta Borise Jelcina. V roce 1997 dokonce působil jako ruský vicepremiér.
Situace se pro něj však začala měnit po roce 2000, kdy se stal prezidentem Ruské federace Vladimir Putin. Rusko začalo ustupovat od demokratického směřování a naopak se znovu uchylovalo k omezování svobodné politické soutěže a svobody slova. Z Němcova se tak postupně stával výrazný opoziční politik.
Začal se též angažovat v dění v sousední Ukrajině, kterou podporoval v prozápadním směřování. Ve volbách v roce 2004 podporoval budoucího prezidenta Juščenka a později se stal i jeho poradcem.
V roce 2008 ohlásil kandidaturu na ruského prezidenta, nicméně později ji stáhl. Stále víc se však dostával do čela lidí, kteří kritizovali vládu prezidenta Putina a brzy se stal jedním z jejich hlavních představitelů. Byl několikrát zatčen a odsouzen, převážně za účast na nepovolených protestech.
V roce 2014 - poté, co Rusko začalo okupovat ukrajinský Krym - byl Němcov jednou z tváří odporu proti tomuto kroku. Pořádal velké protesty a veřejně vystupoval proti Putinovu režimu. Jako jeden z nejvýraznějších kritiků ruské vlády, zmiňoval i to, že mu budou kremelské síly zřejmě usilovat o život.
K tomu došlo 27. února 2015, kdy byl v Moskvě zastřelen. Za jeho vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, obecně se však předpokládá, že v pozadí vraždy stál čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a ruský prezident Vladimir Putin. Němcovova vražda vyvolala v Rusku i ve světě protesty, které však neměly žádný větší dopad na dění v Ruské federaci nebo na nezávislé prošetření tohoto zločinu.Kdo byl Boris Němcov? Životopis Boris Němcov, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Boris Němcov

Národnost: ruská
Datum narození: 9. října 1959
Místo narození: Soči
Datum úmrtí: 27. února 2015

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Boris Němcov s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Konifery? Vzpomněli byste si co označuje výraz Amnézie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Nadlimitní výběr? Znáte termín Romadur?

Klíčová slova: Boris Němcov, Kdy zemřel Boris Němcov, místo narození, kde se narodil Boris Němcov?, kdy se narodil Boris Němcov?, kdo to je, popis, datum úmrtí, datum narození, wiki, Boris Němcov, politici, život, narození, lexikon, biografie

Pojem Boris Němcov je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Boris Němcov zkuste navštívit tyto odkazy

Najít heslo Boris Němcov ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat pojem Boris Němcov na Google.cz

Zkusit najít termín Boris Němcov ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Boris Němcov ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít termín Boris Němcov ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Boris Němcov například ve Wikislovníku, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Stručná biografie, resp. životopis osoby Boris Němcov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Boris Němcov? Kdy se narodil Boris Němcov? Kde se narodil Boris Němcov? Kdy zemřel Boris Němcov? Boris Němcov se nachází v kategorii Politici

Text napsán pro Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Boris Němcov řekněme například v projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobný popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boris Němcov i v jiné kategorii než je politici.