Kdo je to?
Kdo byl Boris Němcov? Životopis Boris Němcov, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Boris Němcov?

Kdo byl Boris Němcov? Životopis, informace, biografie, politici

Boris Němcov byl ruský pravicově a liberálně orientovaný politik, známý především jako opoziční lídr a odpůrce vlády prezidenta Vladimira Putina. V roce 2015 byl zavražděn.
Němcov vystudoval fyziku a matematiku, nicméně vydal se na politickou dráhu. Už v roce 1986 po jaderné havárii v Černobylu organizoval protestní akce. Jeho chvíle pak nastala hlavně v 90. letech, které po rozpadu Sovětského svazu znamenaly v Ruské federaci značné společenské uvolnění. Stal se gubernátorem v Nižním Novgorodu a jeho politická hvězda stoupala - byl považován za jednoho z nejnadějnějších mladých ruských politiků. Byl pravicově orientovaný, spolupracoval na reformách, které měly za cíl převést centrálně řízený komunistický systém a ekonomiku na moderní tržní hospodářství a demokratický stát. Stal se oblíbencem prezidenta Borise Jelcina. V roce 1997 dokonce působil jako ruský vicepremiér.
Situace se pro něj však začala měnit po roce 2000, kdy se stal prezidentem Ruské federace Vladimir Putin. Rusko začalo ustupovat od demokratického směřování a naopak se znovu uchylovalo k omezování svobodné politické soutěže a svobody slova. Z Němcova se tak postupně stával výrazný opoziční politik.
Začal se též angažovat v dění v sousední Ukrajině, kterou podporoval v prozápadním směřování. Ve volbách v roce 2004 podporoval budoucího prezidenta Juščenka a později se stal i jeho poradcem.
V roce 2008 ohlásil kandidaturu na ruského prezidenta, nicméně později ji stáhl. Stále víc se však dostával do čela lidí, kteří kritizovali vládu prezidenta Putina a brzy se stal jedním z jejich hlavních představitelů. Byl několikrát zatčen a odsouzen, převážně za účast na nepovolených protestech.
V roce 2014 - poté, co Rusko začalo okupovat ukrajinský Krym - byl Němcov jednou z tváří odporu proti tomuto kroku. Pořádal velké protesty a veřejně vystupoval proti Putinovu režimu. Jako jeden z nejvýraznějších kritiků ruské vlády, zmiňoval i to, že mu budou kremelské síly zřejmě usilovat o život.
K tomu došlo 27. února 2015, kdy byl v Moskvě zastřelen. Za jeho vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, obecně se předpokládá, že v pozadí vraždy stáli čečenský vůdce Ramzan Kadyrov a ruský prezident Vladimir Putin. Němcovova vražda vyvolala v Rusku i ve světě protesty, které však neměly žádný větší dopad na dění v Ruské federaci nebo na nezávislé prošetření tohoto zločinu.Kdo byl Boris Němcov? Životopis Boris Němcov, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Boris Němcov

Národnost: ruská
Datum narození: 9. října 1959
Místo narození: Soči
Datum úmrtí: 27. února 2015

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Boris Němcov sdílet s kolegy na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu VPN? Vzpomněli byste si co označuje výraz Nepovolený debet? Vzpomněli byste si co označuje výraz Raut? Znáte termín Tahák?

Klíčová slova: život, narození, politici, kde se narodil Boris Němcov?, osobnost, nežijící, národnost, osobnosti, kdy se narodil Boris Němcov?, lexikon, datum narození, politici, národnost, zajímavosti, Kdy zemřel Boris Němcov, wiki

Pojem Boris Němcov je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Boris Němcov doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledejte bez špehování slovo Boris Němcov ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Boris Němcov ve vyhledávači Yahoo

Hledat videa s názvem Boris Němcov na Youtube

Zkusit najít heslo Boris Němcov ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Boris Němcov ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Boris Němcov například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Boris Němcov?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Boris Němcov? Kdy se narodil Boris Němcov? Kde se narodil Boris Němcov? Kdy zemřel Boris Němcov? Boris Němcov se nachází v kategorii Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Boris Němcov třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boris Němcov i v jiné kategorii než je politici.