Kdo je to?
Kdo byl František Jaromír Rubeš? Životopis František Jaromír Rubeš, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

František Jaromír Rubeš

Kdo byl František Jaromír Rubeš? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

František Jaromír Rubeš byl český básník, prozaik, právník a národní buditel. Narodil se 16. ledna 1814 v Čížkově. Měl šest sourozenců a jeho otec byl sládek malého místního pivovaru. Své dětství ovšem prožil na Kolínsku, když si jeho otec pronajal cerhenický pivovar. Zde také František navštěvoval základní školu. Otec však brzy zemřel a rodina se přestěhovala do Kolína.
V Havlíčkově, tehdy Německém, Brodě vystudoval mezi lety 1826 a 1832 gymnázium. Poté odešel studovat na dva roky filozofii do Prahy, čímž dokončil své středoškolské vzdělání. Následovalo studium na Teologické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze, zde však po dvou letech z vlastního rozhodnutí skončil. Na nějaký čas se stal vychovatelem v rodině poštmistra Václava Köhlera v Bystřici u Benešova, díky němuž se postupně seznámil se zdejší vlasteneckou společností. On sám v té době již přispíval svou tvorbou do časopisu České Květy. Po ročním pobytu se vrátil do Prahy. Přihlásil se ke studiu práv a na živobytí si nadále přivydělával jako vychovatel.
Jeho nejslavnější humoreska Pan Amanuensis na venku, aneb putování za novelou z roku 1841 se posléze dočkala mnoha vydání. V roce 1842 společně s přáteli Hajnišem a Filípkem založili první humoristický časopis nazvaný Paleček. Bylo to období, kdy české obrozenecké hnutí dosahovalo svého vrcholu. Mezi lety 1837 a 1844 se Rubeš věnoval psaní soubor básní, které pojmenoval Deklamovánky a Deklamovánky a písně.
V roce 1847 po ukončení studia práv přijal místo syndika, tedy zástupce, v Nečeradci na radnici. O dva roky později zde založil ochotnický spolek. Uvedli například Tylovu Fidlovačku či Strakonického dudáka. V Načeradci též ukrýval J. V. Friče, jenž byl stíhán rakouskými úřady. U nově vzniklého Zemského soudu v Kutné Hoře se v roce 1850 stal askultantem, což byl soudcovský čekatel. V té době se již literární činnosti téměř nevěnoval a dával přednost svému povolání. Také jeho zdravotní stav se začal velmi horšit a on byl v roce 1851 jmenován adjunktem u Okresního soudu ve Skutči. Tam také 10. srpna 1853 ve věku 39 let zemřel.Kdo byl František Jaromír Rubeš? Životopis František Jaromír Rubeš, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě František Jaromír Rubeš

Národnost: česká
Datum narození: 16. ledna 1814
Místo narození: Čížkov
Datum úmrtí: 10. srpna 1853

Líbí se stručný životopis s osobou František Jaromír Rubeš? Pak se podělte s jinými osobami na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Ubuntu? Vzpomněli byste si na význam slova Služební cesta? Vzpomněli byste si co znamená slovo Ampérhodina? Znáte definici termínu Soudnička?

Klíčová slova: František Jaromír Rubeš, popis, život, místo narození, lexikon, literatura, informace, František Jaromír Rubeš, kdo je František Jaromír Rubeš?, literatura, narození, životopis, datum narození, národnost, datum úmrtí, vysvětlení

Pojem František Jaromír Rubeš je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu František Jaromír Rubeš hledejte v níže uvedených zdrojích

Najít termín František Jaromír Rubeš na Google.cz

Hledat termín František Jaromír Rubeš ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem František Jaromír Rubeš na Youtube

Hledejte bez špehování slovo František Jaromír Rubeš ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít výraz František Jaromír Rubeš ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo František Jaromír Rubeš například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je František Jaromír Rubeš? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl František Jaromír Rubeš? Kdy se narodil František Jaromír Rubeš? Kde se narodil František Jaromír Rubeš? Kdy zemřel František Jaromír Rubeš? František Jaromír Rubeš je v kategorii Literatura

Kategorie literatura, scénárista u stolu, františek Jaromír Rubeš, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka František Jaromír Rubeš kupříkladu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Jaromír Rubeš i v jiné kategorii než je literatura.