Kdo je to?
Kdo byl Jaroslav Ježek? Životopis Jaroslav Ježek, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Jaroslav Ježek

Kdo byl Jaroslav Ježek? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Český hudební skladatel, dirigent, dramaturg a klavírista Jaroslav Ježek je právem považovaný za hudebního génia. Věnoval se převážně jazzu, ale prosadil se i jako autor hudby divadelních her a filmů. Spousta jeho písniček zlidověla a preludují se dodnes.
Narodil se do rodiny krejčího Adolfa. Jeho matka Františka byla ženou v domácnosti. V dětství se nakazil spálou, kterou sice porazil, ale následkem byla poloviční hluchota. Také jeho nemocné ledviny mu komplikovaly život. Snad právě proto chodil do hradčanské školy, která byla zaměřená na výchovu nevidomých dětí. Jeho o dva roky mladší sestra Jarmila se o něj vzorně starala a když začala pracovat coby švadlena, pomohla mu zaplatit jeho první piano.
Jaroslav pilně trénoval hru na piano. V roce 1923 se přihlásil na Pražskou konzervatoř, kde se pokusil složit přijímací zkoušky. Zkoušející prvně nechtěli Ježka přijmout pro jeho chatrný zrak. Poté, co ale uslyšeli jeho vlastní improvizační skladbu, byl přijat na studium skladby. Po roce pilného studia složil i vytoužené zkoušky na hru na klavír. Během studií se seznámil s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem. Společně vytvořili nesmrtelné trio. Voskovec s Werichem se starali o texty, Jaroslav o hudbu. Společně začali účinkovat v Osvobozeném divadle.
Díky svému talentu a hlavně píli se Ježek mezi válkami dostal do Paříže. Tam se živil jako hráč na klavír po barech a hospodách. A právě zde objevil pro něj zcela nový hudební žánr – jazz.
V lednu 1939, začátkem druhé světové války se díky svému protinacistickému postoji rozhodl společně s Janem Werichem emigrovat do USA. Zde se s nimi spojil i Jiří Voskovec. Zakoukal se do Františky Bečákové. I přes jeho vleklé zdravotní neduhy se se svojí milovanou Frances oženil. Bylo to jen pár dnů před jeho smrtí, která přišla náhle. Jeho ledviny už nebyly schopné dál pracovat. Zemřel v pouhých 35 letech v New Yorku. Po skončení války se jeho popel vrátil zpět do vlasti. Jeho urna byla 5. ledna 1947 uložena v rodinném hrobě na Olšanech.Kdo byl Jaroslav Ježek? Životopis Jaroslav Ježek, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Jaroslav Ježek

Národnost: česká
Datum narození: 25. září 1906
Místo narození: Žižkov, Praha
Datum úmrtí: 1. ledna 1942

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Jaroslav Ježek s bližními na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Jeggings? Vzpomněli byste si co znamená slovo Fraktál? Vzpomněli byste si co označuje výraz Alokace? Víte co je Česká spořitelna?

Klíčová slova: vysvětlení, narození, wiki, popis, datum narození, osobnost, národnost, kdo je Jaroslav Ježek?, hudba, kdy se narodil Jaroslav Ježek?, informace, lexikon, kdo to je, osobnosti, Kdy zemřel Jaroslav Ježek, zajímavosti

Pojem Jaroslav Ježek je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Jaroslav Ježek hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat pojem Jaroslav Ježek ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Jaroslav Ježek ve Wikipedii

Najít výraz Jaroslav Ježek ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Jaroslav Ježek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Jaroslav Ježek ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Jaroslav Ježek například ve videích na Youtube, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikislovníku nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Jaroslav Ježek? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Jaroslav Ježek? Kdy se narodil Jaroslav Ježek? Kde se narodil Jaroslav Ježek? Kdy zemřel Jaroslav Ježek? Jaroslav Ježek se nachází v sekci Hudba

Text vytvořen pro Superia.cz. Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Jaroslav Ježek dejme tomu v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jaroslav Ježek i v jiné kategorii než je hudba.