František Xaver Šalda
Kdo byl František Xaver Šalda? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura
F. X. Šalda, celým jménem František Xaver Šalda, v matrice však zapsán jako Franciscus Aloiysius Šalda, byl český literární, divadelní a výtvarný kritik, představitel modernismu.
František se narodil 22. prosince 1867 v Liberci jako syn poštovního úředníka. Rodina se pak přestěhovala do Čáslavi, kde chlapec vychodil obecnou školu. Poté studoval na gymnáziu v Jindřišské v Praze, nakonec přešel na Akademické gymnázium. Po maturitě studoval 7 semestrů na právnické fakultě, zároveň však navštěvoval přednášky i na filozofii a psychiatrii. Na přelomu století byl zaměstnán jako redaktor Ottova slovníku naučného, roku 1895 podepsal manifest Česká moderna. Redigoval také časopis Lumír, kde inicioval rozsáhlou mezigenerační diskusi se staršími spisovateli, ale neshodl se na nové podobě české literatury ani s mladou generací (Procházkou a Karáskem). Roku 1899 jej postihlo zánětlivé onemocnění míchy, byl dlouho v nemocnici a rekonvalescence trvala asi půl roku, ovšem až do konce života nebyl už nikdy plně pohyblivý. V roce 1910 navázal milostný vztah s A. Navrátilovou, ale sňatek se nakonec nekonal, zřejmě kvůli jeho zdravotním potížím. Mezi válkami redigoval vlastní časopis Šaldův zápisník, po první světové válce vystupoval proti komunistické straně, od roku 1933 zase proti nacismu. Zemřel v Praze na Smíchově, pohřben je v rodinné hrobce v Hostivaři. Protože sám neměl žádné potomky, veškerý svůj majetek odkázal dětem v Jedličkově ústavu.
Ačkoliv stěžejními díly F. X. Šaldy jsou jeho kritické stati, jako mladý debutoval básní-sonetem Letní noc v Lumíru roku 1885. V 90. letech vydal významnou stať Syntetism v novém umění, která měla za cíl obhajovat syntetické tendence v umění, které čerpá ze všech zdrojů - tedy nejen českých, ale i evropských, nebo dokonce světových. Eseje Boje o zítřek vyjadřují zdroje tvůrčí inspirace básníka, který je takřka geniální. V díle Moderní literatura česká se snažil přehodnotit názor na literaturu současnou a moderní, což byl počin, který by málokdo jiný dokázal. V esejích Duše a dílo se zamýšlí nad tradicí romantismu a romantické literatury, kde na příkladech K. H. Máchy nebo B. Němcové, ale i G. Flauberta rozebírá právě tuto část literární tvorby. V díle O nejmladší poezii české se zabývá básníky katolické moderny (J. Zahradníček, J. Čep), které do té doby nikdo z kritiků takto důkladně nerozebral. Oblíbená byla také jeho přednáška O tzv. nesmrtelnosti díla básnického, která obhajuje individuální tvůrčí iniciativu a podmínky její nadčasové platnosti.
Hlavní data o osobě František Xaver Šalda
Národnost: česká
Datum narození: 22. 12. 1867
Místo narození: Liberec
Datum úmrtí: 4. 4. 1937
Další informační zdroje o slovu František Xaver Šalda
Zkusit najít František Xaver Šalda ve vyhledávači Yandex
Hledat termín František Xaver Šalda ve fulltextu vyhledávače Info.com
Hledat videa s názvem František Xaver Šalda na Youtube
Hledat pojem František Xaver Šalda na Google obrázcích
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Xaver Šalda ve Wikimedia Commons
Dál můžete zkusit hledat slovo František Xaver Šalda například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Google překladači.
Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny
Biografie, životopis, kdo je to František Xaver Šalda?
Teďka již bezesporu víte Kdo byl František Xaver Šalda? Kdy se narodil František Xaver Šalda? Kde se narodil František Xaver Šalda? Kdy zemřel František Xaver Šalda? František Xaver Šalda je v sekci Literatura
Text napsán pro Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka František Xaver Šalda řekněme třeba v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Xaver Šalda i v jiné kategorii než je literatura.