Kdo je to?
Kdo je Tom Waits? Životopis Tom Waits, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Tom Waits

Kdo je Tom Waits? Životopis, informace, biografie, hudba

Tom Waits je americký hudebník, textař, herec a skladatel. Oba jeho rodiče byli učitelé. Matka Alma Waits měla kořeny v Norsku a otec Alan Waits měl skotské a irské předky. Rodina se později přestěhovala do města National City v Kalifornii, kde Tom vyrůstal.
Od mládí se zajímal o hudbu a již v dětství začal hrát na klavír. Během studií na střední škole se učil hrát na kytaru a harmoniku a psal své vlastní písně. Po střední škole se rozhodl odejít do San Diega, kde se připojil k místní hudební scéně.
V šedesátých letech se Waits živil jako školník, kurýr, taxikář či obsluha benzínové pumpy. Občas se mu podařilo vystoupit v klubu jako zpěvák, zejména od té doby, co pracoval jako vrátný v The Heritage, malém nočním klubu na předměstí San Diega.
Kromě jeho originálního výstupu a chraplavému hlasu, byl Waits také mimořádným bavičem, dokázal své vystoupení okořenit vtipnými příběhy, díky nimž se snadno dostal do kontaktu s publikem.
V roce 1972 se přestěhoval do Los Angeles, kde začal vystupovat v klubu The Troubadour. Náhodou se v publiku objevil i manažer Herb Cohen, manažer Franka Zappy, Freda Neila, kapitána Beefhearta a Lindy Rondstad. Cohen si okamžitě všiml Waitsova výjimečného talentu, ještě tu noc se stal jeho agentem a následující rok ho nechal podepsat smlouvu s vydavatelstvím Asylum Records. Jeho debutové album Closing Time vyšlo v roce 1973 a bylo pozitivně přijato kritikou i publikem.
Tom Waits se brzy stal známý svým nezaměnitelným stylem, který kombinuje prvky blues, jazzu, rocku a folku. Jeho texty jsou často surrealistické a melancholické a jeho hlas je syrový a neobvyklý. Během 70. a 80. let vydal řadu kritikou uznávaných alb, jako například The Heart of Saturday Night, Small Change, Swordfishtrombones a Blue Valentine.
Tom Waits se také objevil jako herec v několika filmech, jako například Mimo zákon (1986) nebo Dracula (1992). Jeho hudba se často objevuje v různých filmech a televizních seriálech.
V průběhu své kariéry získal řadu ocenění, včetně ceny Grammy za nejlepší alternativní album za Bone Machine v roce 1993 a za nejlepší rockové album za Mule Variations v roce 2000. V roce 2011 byl uveden do Rock and Roll Hall of Fame.
Oženil se s herečkou Kathleen Brennan v roce 1980. Potkali se v roce 1980 na natáčení filmu One from the heart. Zmiňuje ji například ve své skladbě Johnsburg, Illinois z alba Swordfishtrombones. Společně mají tři děti – dvě dcery a syna.
Tom Waits je známý také svým neortodoxním stylem a extravagantním chováním. Často nosí kožené bundy a klobouky a jeho pódiové vystoupení je výrazné svými divadelními prvky. Texty jsou plné poetických obrazů a temných nálad, což mu vyneslo přezdívku the bard of the barroom.
Je také znám svou spoluprací s dalšími umělci, jako například s hercem a režisérem Robertem Wilsonem na divadelním představení The Black Rider: The Casting of the Magic Bullets a s kapelou The Rolling Stones, se kterou spolupracoval na albu Dirty Work.
V roce 1999 vyhrál soudní spor s firmou Frito-Lay, která použila jeho hlasový záznam bez jeho svolení v reklamě na své Doritos. Soud mu přiznal odškodné ve výši 2,6 milionů dolarů.
V průběhu své kariéry čelil mnoha výzvám v oblasti ochrany svého autorského práva a boji s nahrávacími společnostmi, které mu nechtěly umožnit kontrolu nad svým vlastním uměním. Nicméně se mu podařilo udržet si svou uměleckou svobodu a dodnes je respektován jako jeden z nejoriginálnějších a nezávislých hudebníků současnosti.
Tom Waits je známý svým charakteristickým hrubým a špinavým hlasem. Sám však tvrdí, že tento styl není jeho přirozený hlas, ale spíše výsledek dlouhodobého kouření a alkoholismu.
Waits je stále aktivním umělcem a vydal celkem 17 studiových alb. Jeho vliv na hudbu a kulturu je stále patrný a jeho umělecký odkaz přetrvává dodnes.Kdo je Tom Waits? Životopis Tom Waits, osobnosti, slavný člověk z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Tom Waits

Národnost: americká
Datum narození: 7. prosince 1949
Místo narození: Pomona, Kalifornie

Zaujala vás biografie osobnosti Tom Waits? Potom se podělte s kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Komunikace? Víte co je Melasa? Znáte pojem Emo? Vzpomněli byste si co označuje výraz Samohláska?

Klíčová slova: datum narození, vysvětlení, zajímavosti, osobnosti, místo narození, Tom Waits, hudba, popis, lexikon, národnost, biografie, životopis, kde se narodil Tom Waits?, wiki, informace, kdo je Tom Waits?

Pojem Tom Waits je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Tom Waits lze najít v následujících zdrojích

Vyhledat pojem Tom Waits ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Tom Waits ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Tom Waits ve Wikislovníku

Zkusit najít Tom Waits na Google.cz

Hledat heslo Tom Waits v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Tom Waits například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikipedii, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je Tom Waits? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to Tom Waits? Kdy se narodil Tom Waits? Kde se narodil Tom Waits? Tom Waits patří do kategorie Hudba

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Tom Waits třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Tom Waits i v jiné kategorii než je hudba.