Kdo je to?
Kdo byl Antonín Brousek? Životopis Antonín Brousek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Antonín Brousek

Kdo byl Antonín Brousek? Životopis, informace, biografie, literatura

Antonín Brousek byl český básník, redaktor a vysokoškolský pedagog. Narodil se 25. září 1941 v Praze. Střední školu vystudoval ve Zlíchově, kam se rodina v roce 1946 přestěhovala. Následně se přihlásil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde studoval český a ruský jazyk. Studia však v roce 1961 zanechal a nastoupil jako redaktor do časopisu Náš beton.
Mezi lety 1962 až 1963 působil jako redaktor poezie v nakladatelství Svět sovětů a poté v literárním oddělení Československého rozhlasu. V roce 1963 mu vyšla první básnická sbírka s názvem Spodní vody. Během prezenční vojenské služby mezi lety 1965 až 1967 byl redaktorem časopisu Československý voják. V roce 1966 mu vyšla jeho druhá sbírka s názvem Netrpělivost. Následně se stal redaktorem Literárních novin (tehdy Literárních listů a později Listů).
V roce 1969 obdržel roční stipendium do Západního Německa, avšak zpět do Československa se již s rodinou nevrátil. Jeho sbírka s názvem Nouzový východ tak již nemohla v Československu vyjít. Od roku 1971 žil s rodinou v Západním Berlíně a studoval v Tübingenu na univerzitě slavistiku a germanistiku. V sedmdesátých a osmdesátých letech přispíval nejen do exilových časopisů. Spolupracoval s Josefem Škvoreckým na propagaci českých autorů v zahraničí. Editoval sbírky exilových autorů, například Ivana Blatného nebo Pavla Javora. Od roku 1979 působil jako lektor na univerzitě v Kolíně nad Rýnem a v období let 1987 až 1997 byl docentem českého jazyka a literatury na univerzitě v Hamburku. Překládal německou a ruskou literaturu. V roce 1994 získal na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy titul Ph.D. V následujícím roce mu za sbírku Vteřinové smrti byla udělena Cena Jaroslava Seiferta.
Po roce 1989 žil střídavě v Německu a Čechách, zpět do vlasti se vrátil definitivně v roce 2003. Na sklonku svého života žil v Třeboni. Zemřel 1. května 2013 v Jindřichově Hradci ve věku 71 let.Kdo byl Antonín Brousek? Životopis Antonín Brousek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Antonín Brousek

Národnost: česká
Datum narození: 25. září 1941
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 1. května 2013

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Antonín Brousek s vašimi známými a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Progrese? Znáte termín Pneumokok? Vzpomněli byste si co označuje výraz Šejkr? Víte, co je to Pivní polévka?

Klíčová slova: biografie, osobnosti, osobnost, život, kde se narodil Antonín Brousek?, lexikon, datum narození, informace, kdo je Antonín Brousek?, popis, narození, národnost, datum úmrtí, nežijící, wikipedie, Kdy zemřel Antonín Brousek

Pojem Antonín Brousek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít frázi Antonín Brousek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat heslo Antonín Brousek v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít výraz Antonín Brousek ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Antonín Brousek ve Wikipedii

Najít termín Antonín Brousek ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Antonín Brousek například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Biografie, životopis, kdo je to Antonín Brousek?

Právě jste zjistili Kdo byl Antonín Brousek? Kdy se narodil Antonín Brousek? Kde se narodil Antonín Brousek? Kdy zemřel Antonín Brousek? Antonín Brousek se nachází v sekci Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Antonín Brousek kupř. v české Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Antonín Brousek i v jiné kategorii než je literatura.