Kdo je to?
Kdo byl Jan Otčenášek? Životopis Jan Otčenášek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Jan Otčenášek

Kdo byl Jan Otčenášek? Životopis, informace, biografie, literatura

Jan Otčenášek byl český spisovatel a scenárista. Narodil se 19. listopadu 1924 v Praze na Žižkově do rodiny truhláře. V roce 1943 úspěšně odmaturoval na obchodní akademii. Krátce po maturitě byl za druhé světové války nuceně nasazen v Německu. Nedlouho poté byl však převelen zpět do republiky, aby nastoupil do továrny na letecké motory Avia Letňany. Zde se také přidal k ilegální odbojové protifašistické skupině Předvoj.
Po konci druhé světové války začal studovat estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, nicméně studia nakonec z rodinných důvodů zanechal poté, co se mu v roce 1947 narodil syn Jan. Zpočátku pracoval jako exportní úředník. V roce 1952 nastoupil do sekretariátu Svazu československých spisovatelů, od roku 1956 zde zastával funkci tajemníka. Zároveň publikoval v různých periodikách, ať již šlo o Rudé právo, Literární noviny, Plamen či Květy.
V roce 1960 se rozhodl pro svobodné povolání a stal se z něj oficiálně spisovatel. V té době měl na svém kontě již dva romány. Tím prvním byl budovatelský román Plným krokem z roku 1952. Tím druhým, a přece jen úspěšnějším, byl Občan Brych z roku 1955. Ten se dočkal záhy také filmového zpracování. Scénáře se chopil sám Otčenášek. Napsal také jednu milostnou novelu Romeo, Julie a tma z roku 1958, která je považována za velmi zdařilý počin té doby a podle níž byl natočen film. Autor se opět sám chopil scénáře a stal se uznávaným a respektovaným scenáristou. Napsal i scénář k filmu Svatba bez prstýnku (1972), který vychází z jeho románu Kulhavý Orfeus, dále například k seriálům Byl jednou jeden dům (1974) či Dnes v jednom domě (1978). Napsal scénář také k filmu Lásky mezi kapkami deště (1979).
Dlouhá léta žil s herečkou Libuší Švormovou. Má dva syny. Starší Jan se stal po vzoru svého otce rovněž scenáristou, mladší Štěpán je divadelní historik a dramaturg. Jan Otčenášek zemřel 24. února 1979 v Praze ve věku 54 let.Kdo byl Jan Otčenášek? Životopis Jan Otčenášek, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Jan Otčenášek

Národnost: česká
Datum narození: 19. listopadu 1924
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 24. února 1979

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jan Otčenášek sdílet s kolegy prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Citoslovce? Znáte pojem Uherský rok? Vzpomněli byste si na význam slova Hegemonie? Vzpomenete si na definici slova Spořič obrazovky?

Klíčová slova: kde se narodil Jan Otčenášek?, popis, kdo to je, místo narození, wikipedie, wiki, informace, osobnost, narození, osobnosti, datum úmrtí, biografie, vysvětlení, Jan Otčenášek, národnost, životopis

Pojem Jan Otčenášek je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat pojem Jan Otčenášek ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Jan Otčenášek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat heslo Jan Otčenášek ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Jan Otčenášek ve Wikipedii

Najít výraz Jan Otčenášek ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Otčenášek například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto osobnosti, pojmy, výrazy a termíny

Životopis, kdo je Jan Otčenášek? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Jan Otčenášek? Kdy se narodil Jan Otčenášek? Kde se narodil Jan Otčenášek? Kdy zemřel Jan Otčenášek? Jan Otčenášek se nachází v kategorii Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Jan Otčenášek dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Otčenášek i v jiné kategorii než je literatura.