Kdo je to?
Kdo byl Boris Rösner? Životopis Boris Rösner, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Boris Rösner?

Kdo byl Boris Rösner? Životopis, informace, biografie, herectví

Boris Rösner byl český divadelní, filmový a seriálový herec a také divadelní pedagog na DAMU. Rösner se narodil ve Slezsku v Opavě do rodiny herečky a hudebníka. Jeho rodiče se rozvedli a poté se s matkou přestěhoval do Chebu, kde dokončil základní školu a začal studovat na střední škole. Od mládí měl problém se zrakem a dokonce neviděl na levé oko. Po maturitě na střední škole se přihlásil na pražskou DAMU (1969), kterou dostudoval roku 1973. Po studiích získal angažmá v libereckém divadle F. X. Šaldy, kde působil v letech 1973-1978. Zahrál si například titulní roli v divadelní hře Ze života hmyzu. Následně se přestěhoval zpět do Prahy, kde během let 1978-1987 působil v Městských divadlech pražských. V tomto divadle si zahrál ve hře Maškaráda, Amadeus, Baron ve větvích nebo Přelet nad kukaččím hnízdem. Jeho poslední angažmá bylo v Národním divadle v Praze, kde pracoval od roku 1987 až do své smrti v roce 2006. Mezi jeho nejznámější hry patřily Slečna Julie, Hamlet, Marná lásky snaha, Herkules a Augiášův chlév, Lucerna, Kazimír a Karolína, Dorotea, Rok na vsi, Bloudění, Cyrano z Bergeracu, Mefistofeles. Za titulní roli Harpagona ve hře Lakomec získal roku 2004 Cenu Alfréda Radoka, Cenu Divadelních novin a Cenu Thálie. Díky svému drsnému výrazu v obličeji byl nejčastěji obsazován do záporných rolí. Avšak ve skutečnosti byl považován za gentlemana. Od roku 1986 se také věnoval výuce studentů herectví na DAMU.
Rösner debutoval roku 1972 ve filmu Don Juan. Následně se objevil v úspěšných filmech jako Kalamita, Vrchní, prchni (1980), Poslední propadne peklu (1982), Chobotnice z II. patra, Veselé Vánoce přejí chobotnice (1986), Arabesky (1987), Černí baroni (1992). Celkem se během své kariéry objevil ve více než 90 filmech.
Rösner ztvárnil také role v několika televizních seriálech jako Sanitka (1984), Dobrodružství kriminalistiky (1989), Případy detektivní kanceláře Ostrozrak (2000), Stříbrná paruka (2001), Četnické humoresky (2003) a další.
Za dabing k filmu Na východ od ráje obdržel v roce 1997 Cenu Františka Filipovského (kategorie Mužský herecký výkon). Roku 2006 obdržel medaili Za zásluhy 1. stupně (in memoriam).
Boris Rösner zemřel v roce 2006 na rakovinu plic ve věku 55 let.Kdo byl Boris Rösner? Životopis Boris Rösner, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Boris Rösner

Národnost: česká
Datum narození: 25. 1. 1951
Místo narození: Opava, Československo
Datum úmrtí: 31. 5. 2006

Popis osobnosti Boris Rösner můžete sdílet s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte co je Recese? Pamatujete si definici pojmu Konfigurace? Rozumíte pojmu Vyměřovací základ? Vzpomněli byste si co znamená slovo Enkláva?

Klíčová slova: osobnosti, nežijící, Boris Rösner, život, biografie, datum narození, lexikon, Boris Rösner, životopis, herectví, wikipedie, kde se narodil Boris Rösner?, národnost, kdo to je, osobnost, herectví

Pojem Boris Rösner je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Boris Rösner hledejte v níže uvedených zdrojích

Zkusit najít termín Boris Rösner ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít termín Boris Rösner na Google.cz

Hledat termín Boris Rösner ve Wikipedii

Hledat pojem Boris Rösner v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat výraz Boris Rösner ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Boris Rösner například ve Wikislovníku, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Boris Rösner? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Boris Rösner? Kdy se narodil Boris Rösner? Kde se narodil Boris Rösner? Kdy zemřel Boris Rösner? Boris Rösner se nachází v kategorii Herectví

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Doporučujeme vyhledat osobnost, osobu, člověka Boris Rösner dejme tomu ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Boris Rösner i v jiné kategorii než je herectví.