Kronikář
Co znamená a jaký je význam slova Kronikář?
Kronikář je osoba, která se specializuje na psaní kronik. Kroniky jsou pak záznamy událostí, obvykle uspořádané chronologicky. Kronika může obsahovat historické události, životní příběhy významných osobností, zprávy o politických událostech, vojenských střetnutích, kulturních událostech a další informace, které jsou relevantní pro daný časový úsek. Kronikář se snaží zachytit a dokumentovat události a dějiny pro budoucí generace.
Kroniky mají často formu textových záznamů, ale mohou obsahovat i ilustrace, mapy nebo jiné vizuální prvky. Kronikářem může být historik, spisovatel nebo jiný odborník, který se zajímá o zaznamenávání a uchování historických událostí pro budoucí studium a porozumění minulosti.
Kronikáře známe již z raných historických období - v podstatě můžeme říci, že jakmile se objevilo písmo, objevili se první kronikáři. Protože se však první kroniky psaly a přepisovaly výhradně ručně, každý další opis v sobě nesl potenciální možnost chyb. Z tohoto důvodu většinou u starších kronik nemůžeme zcela jistě tvrdit, že to, co nám popisují, je zcela historicky věrné. Ani u novějších kronik však nemáme jistotu, že historické události zachytily doslova, neboť každý kronikář má jiné zázemí, ze kterého vyšel, jiné názory, jiný pohled na situaci. Další slabou stránkou kronik pak bývá to, že sice zachycují události tak, jak šly za sebou, ale postrádají hlubší historický vhled do kontextu událostí. (Tento široký kontext obvykle nalezneme v knihách nazvaných jako "Dějiny" nebo "Historie".)
Nicméně kroniky určitě patří k literárním a historickým dílům a z hlediska historie i k pramenům (literárním), ze kterých můžeme vycházet.
K nejvýznamnějším kronikářům na našem území určitě počítáme Kosmu (1. p. - Kosmas) a jeho Kosmovu kroniku, dále "takřečeného" Dalimila a Dalimilovu kroniku, Václava Hájka z Libočan a jeho Hájkovu kroniku a Vavřince z Březové. Mezi světové kronikáře patří např. Francouzi Řehoř z Tours nebo Vilém z Nangis, dále pak Němci Regino z Prümu či Heřman z Reichenau, anebo Ital Giovanni di Marignolli.
Nejvíce kronik bylo napsáno ve středověku, ale s kronikami v moderním slova smyslu se můžeme setkat i dnes - jsou to například takové typy jako městská kronika, školní kronika, kronika rodu nebo rodiny.
Hledejte výraz Kronikář v dalších zdrojích
Vyhledat termín Kronikář ve Wikipedii
Zkusit najít slovo Kronikář v ekologickém vyhledávači Ecosia.org
Vyhledat pojem Kronikář ve vyhledávači Yahoo
Najít slovo Kronikář na Google.cz
Vyhledat pojem Kronikář ve vyhledávači Qwant
Dál můžete zkusit hledat slovo Kronikář například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Google obrázcích nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.
Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy
Vysvětlení významu slova Kronikář, definice, vysvětlení pojmu
Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to Kronikář? Vysvětlení, co znamená výraz, resp. slovo Kronikář? Definice pojmu Kronikář je v sekci Literatura
Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Můžete se pokusit také najít informace výraz, definici, slovo, termín dejme tomu např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text. Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle různých oborů. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než literatura.