Kdo je to?
Kdo je Khaled Hosseini? Životopis Khaled Hosseini, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Khaled Hosseini

Kdo je Khaled Hosseini? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Khaled Hosseini je americký spisovatel a lékař s afghánskými kořeny.
Khaled se narodil 4. března 1965 v Kábulu v Afghánistánu, kde jeho otec pracoval na ministerstvu zahraničí. Pak rodina bydlela i v íránském Teheránu, nato opět v Kábulu, dále v Paříži - vše se odvíjelo od působiště jeho otce. Z Paříže se do Kábulu již vrátit nemohli, protože tam mezitím vtrhli Sověti na pomoc tamní komunistické straně, která se dostala k moci. Rodina pak získala azyl v USA a usadila se ve Fremontu v Kalifornii. Střední školu tak Khaled vystudoval v San José, univerzitu pak v San Diegu a stal se lékařem. Lékařské praxi se věnoval asi 8 let na přelomu století, pak se vrhl do literární tvorby, v níž je nadmíru úspěšný. Oženil se se Sofií Borkovovcovou a mají spolu dvě děti.
Literární tvorba Khaleda Hosseiniho spočívá hlavně v románech a již první z nich se stal bestsellerem, který byl přeložen do mnoha světových jazyků. Jedná se o knihu „Lovec draků“, jež vypráví příběh dvou kamarádů Amíra a Hasana. Amír Hasana zraní při soutěži v lovení draků, a ačkoliv to nebylo úmyslné, potýká se celý život s pocity viny. I když pak odjíždí s rodiči do USA, stejně na svého kamaráda nemůže přestat myslet. Svůj čin bude moci odčinit jako dospělý, když se vrací do Afghánistánu. Román je částečně autobiografický, a proto je také vyprávěn retrospektivně v ich-formě. Byl přeložen rovněž do češtiny, a dokonce zfilmován. Dalším a také velmi úspěšným románem je kniha „Tisíce planoucích sluncí“; dílo je tentokrát přiblížením života dvou žen Marjam a Lajly, které jsou spojeny přátelskými pouty. Když se v Afghánistánu dostane k moci Talibán, je jejich život ohrožen z mnoha důvodů. Třetí román „A hory odpověděly“ je dalším z mezigeneračních románů Hosseiniho, v němž se tentokrát zaměřuje na sourozenecké vztahy, kde se může vyskytnout podpora i zrada... „Mořská modlitba“ je pak román nebo spíš novela inspirovaná úmrtím tříletého chlapce na cestě do Evropy, která byla vyvolána uprchlickou krizí. Výtěžek z tohoto díla poputuje Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Za své dílo byl Hosseini mnohokrát oceněn, získal například cenu Humo\'s Gouden Bladwijzer v roce 2008, dále pak cenu Great Immigrants a The Nichols-Chancellor\'s Medal.Kdo je Khaled Hosseini? Životopis Khaled Hosseini, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Khaled Hosseini

Národnost: afghánská
Datum narození: 4. 3. 1965
Místo narození: Kábul

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Khaled Hosseini s ostatními na společených (komunitních, sociálních) webech jako je Facebook, Reddit, síť X (Twitter) nebo Pinterest.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Katalyzátor? Vzpomněli byste si co označuje výraz Submisivita? Znáte definici termínu Obligace? Znáte termín Věta jednoduchá?

Klíčová slova: zajímavosti, životopis, osobnost, wikipedie, národnost, místo narození, informace, Khaled Hosseini, Khaled Hosseini, kdy se narodil Khaled Hosseini?, datum narození, literatura, literatura, kde se narodil Khaled Hosseini?, lexikon, biografie

Pojem Khaled Hosseini je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Khaled Hosseini

Hledat heslo Khaled Hosseini ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat termín Khaled Hosseini ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat výraz Khaled Hosseini ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Khaled Hosseini ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Khaled Hosseini na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Khaled Hosseini například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Khaled Hosseini

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo je to Khaled Hosseini? Kdy se narodil Khaled Hosseini? Kde se narodil Khaled Hosseini? Khaled Hosseini je v sekci Literatura

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Můžete též zkusit najít informace osobnost, osobu, člověka Khaled Hosseini dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Khaled Hosseini i v jiné kategorii než je literatura.