Kdo je to?
Kdo byl Lewis Carroll? Životopis Lewis Carroll, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Lewis Carroll

Kdo byl Lewis Carroll? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Lewis Carroll, vlastním jménem Charles Lutwidge Dodgson, se narodil 27. ledna 1832 v Daresbury v hrabství Cheshire v Anglii. Byl třetí z jedenácti dětí anglikánského duchovního Charlese Dodgsona a jeho manželky Frances Jane Lutwidge.
Po absolvování soukromé školy v Richmondu byl v roce 1846 přijat na Rugby School a poté v roce 1850 na Christ Church v Oxfordu. Carroll zde exceloval v matematice a roku 1854 získal bakalářský titul. O rok později začal učit matematiku na Christ Church, kde setrval až do roku 1881.
Pod pseudonymem Lewis Carroll se stal významným autorem dětské literatury. Mezi jeho nejznámější díla patří Alenka v říši divů (1865) a Za zrcadlem a co tam Alenka našla (1871), které se staly ikonickými díly anglické literatury a byly přeloženy do mnoha jazyků. Druhý díl obsahuje slavnou báseň s názvem Žvahlav. Jeho třetím nejslavnějším dílem se stala kniha Lovení Snárka z roku 1874. Poslední román Sylvie a Bruno vydal v roce 1889.
Carroll také vynikl jako matematik a logik a publikoval několik odborných prací pod svým skutečným jménem, Charles Dodgson. Kromě toho se věnoval i fotografii a stal se jedním z předních portrétistů své doby. Nejčastěji fotografoval portréty rodin a dětí.
Carroll nikdy nezaložil vlastní rodinu a zůstal svobodný po celý život. Spekulovalo se o jeho vztahu k dětem, zejména k dívkám. Nicméně tyto spekulace byly často považovány za kontroverzní a nesprávné. Mnoho jeho prací je inspirováno jeho přátelstvím s dětmi, zvláště s malou Alicí Liddell, která byla inspirací pro jeho nejslavnější dílo o Alence.
Jedním z méně známých faktů o Carrollu je, že trpěl řadou zdravotních problémů, včetně migrén a nesnášenlivosti kovů. Také trpěl koktavostí, což mělo značný vliv na jeho sociální interakce a kariéru. Je známo, že koktal pouze v přítomnosti dospělých lidí, avšak s dětmi hovořil plynule.
Lewis Carroll zemřel 14. ledna 1898 ve věku 65 let na zápal plic.Kdo byl Lewis Carroll? Životopis Lewis Carroll, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Lewis Carroll

Národnost: anglická
Datum narození: 27. 1. 1832
Místo narození: Daresbury, hrabství Cheshire, Anglie
Datum úmrtí: 14. 1. 1898

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Lewis Carroll sdílet s kolegy, přáteli a partnery na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu Kurděje? Znáte pojem Chromofobie? Vzpomněli byste si co označuje výraz Creative Commons? Vzpomenete si na definici slova Suvenýr?

Klíčová slova: lexikon, literatura, literatura, národnost, wikipedie, život, popis, vysvětlení, životopis, datum úmrtí, kde se narodil Lewis Carroll?, Kdy zemřel Lewis Carroll, národnost, datum narození, místo narození, kdy se narodil Lewis Carroll?

Pojem Lewis Carroll je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Zkusit najít Lewis Carroll v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Lewis Carroll ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Lewis Carroll ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Lewis Carroll na Youtube

Hledat pojem Lewis Carroll na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Lewis Carroll například ve fulltextu Google.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Lewis Carroll?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Lewis Carroll? Kdy se narodil Lewis Carroll? Kde se narodil Lewis Carroll? Kdy zemřel Lewis Carroll? Lewis Carroll je v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Lewis Carroll například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Lewis Carroll i v jiné kategorii než je literatura.