Kdo je to?
Kdo byla Zora Kolínska? Životopis Zora Kolínska, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo byla Zora Kolínska?

Kdo byla Zora Kolínska? Životopis, informace, biografie, herectví

Zora Kolínská byla slovenská filmová, seriálová a divadelní herečka, zpěvačka, moderátorka a podnikatelka. Kolínská se narodila v obci Kráľova Lehota pri Liptovskom Mikuláši. Po válce se s rodinou přestěhovala do Popradu, kde začala docházet na místní základní školu. V osmi letech zemřela její matka při havárii a otec se poté znovu oženil. Během základní školy častokrát recitovala a vyhrávala různé soutěže. Poté chodila na střední školu ve Šrobárově ulici v Košicích. Po maturitě na střední škole začala studovat na VŠMU (Vysoká škole múzických umění) v Bratislavě. Po úspěšném dokončení studií na VŠMU získala své první angažmá v trnavském divadle, kde působila v letech 1963-1965. Poté během let 1966-1971 pracovala v Divadle poezie (později Divadlo na Korze). V té době začala vystupovat jako zpěvačka v kabaretních programech herce Milana Lasicy a Júlia Satinského. Od roku 1971 byla členkou Činohry Nové scény v Bratislavě. Později byla také jednou ze zakládajících členek Divadla Astorka Korzo 90. Kolínská ztvárnila divadelní role ve hrách Jožko Púčik a jeho kariéra, Mandragora, Don Juan, Misantrop, Tři sestry, Strýček Váňa, Brouk v hlave a další.
Spolu s hercem Ivanem Krajíčkem nazpívala několik duetů. Dále častokrát vystupovala s hereckými kolegy jako Magda Vašáryová, Martin Huba, Marián Labuda, Juraj Kukura a další.
Kolínská debutovala ve filmu v roce 1964 ve snímku Charleyho teta. Poté ztvárnila role ve více než osmdesáti filmech a zahrála si i v několika slovenských televizních seriálech.
Jako zpěvačka vydala za svůj život celkem dvě alba pod názvy Verše písané na vodu (1971) a Taká som (1995).
Od roku 1989 začala podnikat. Vlastnila obchod s nábytkem v Domě novinárů v bratislavské Kapucínské ulici. V devadesátých letech často vystupovala v televizním pořadu Ivana Krajíčka s názvem Repete. Po jeho smrti roku 1997 převzala moderování pořadu právě Kolínská.
Roku 1998 získala cenu divadelních kritiků Dosky 98, a to za nejlepší herecký výkon ve hře Scény z domu Bessemenovců.
Poprvé se oženila po promocích na VŠMU s hercem Milanem Lasicou. Manželství trvalo celkem osm let. Po rozvodu si vzala herce Juraje Kukuru. Tohle manželství také nevydrželo dlouho. Nakonec se Kolínská oženila s lékařem Igorem Petrem, se kterým žila do konce svého života. Zora Kolínská zemřela v roce 2002 ve věku 60 let.Kdo byla Zora Kolínska? Životopis Zora Kolínska, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Zora Kolínska

Národnost: slovenská
Datum narození: 27. 7. 1941
Místo narození: Kráľova Lehota, Slovenská republika
Datum úmrtí: 17. 7. 2002

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Zora Kolínska? s dalšími lidmi na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Virulence? Vzpomněli byste si co označuje výraz Kavitace? Vzpomněli byste si co znamená slovo Determinant? Znáte termín Chlamydie?

Klíčová slova: informace, Zora Kolínska, popis, osobnosti, kdy se narodila Zora Kolínska?, herectví, herectví, wikipedie, kde se narodila Zora Kolínska?, život, národnost, vysvětlení, osobnost, datum úmrtí, životopis, zajímavosti

Pojem Zora Kolínska je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Zora Kolínska

Vyhledat slovo Zora Kolínska ve Wikipedii

Najít termín Zora Kolínska na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Zora Kolínska ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Zora Kolínska ve fulltextu Seznam.cz

Hledat výraz Zora Kolínska ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Zora Kolínska například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, v Microsoft Bing, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Zora Kolínska

Právě nyní již víte Kdo byla Zora Kolínska? Kdy se narodila Zora Kolínska? Kde se narodila Zora Kolínska? Kdy zemřela Zora Kolínska? Zora Kolínska patří do sekce Herectví

Text vytvořen pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Zora Kolínska řekněme ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zora Kolínska i v jiné kategorii než je herectví.