Kdo je to?
Kdo byla Zora Kolínska? Životopis Zora Kolínska, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Zora Kolínska

Kdo byla Zora Kolínska? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Zora Kolínská byla slovenská filmová, seriálová a divadelní herečka, zpěvačka, moderátorka a podnikatelka. Kolínská se narodila v obci Kráľova Lehota pri Liptovskom Mikuláši. Po válce se s rodinou přestěhovala do Popradu, kde začala docházet na místní základní školu. V osmi letech zemřela její matka při havárii a otec se poté znovu oženil. Během základní školy častokrát recitovala a vyhrávala různé soutěže. Poté chodila na střední školu ve Šrobárově ulici v Košicích. Po maturitě na střední škole začala studovat na VŠMU (Vysoká škole múzických umění) v Bratislavě. Po úspěšném dokončení studií na VŠMU získala své první angažmá v trnavském divadle, kde působila v letech 1963-1965. Poté během let 1966-1971 pracovala v Divadle poezie (později Divadlo na Korze). V té době začala vystupovat jako zpěvačka v kabaretních programech herce Milana Lasicy a Júlia Satinského. Od roku 1971 byla členkou Činohry Nové scény v Bratislavě. Později byla také jednou ze zakládajících členek Divadla Astorka Korzo 90. Kolínská ztvárnila divadelní role ve hrách Jožko Púčik a jeho kariéra, Mandragora, Don Juan, Misantrop, Tři sestry, Strýček Váňa, Brouk v hlave a další.
Spolu s hercem Ivanem Krajíčkem nazpívala několik duetů. Dále častokrát vystupovala s hereckými kolegy jako Magda Vašáryová, Martin Huba, Marián Labuda, Juraj Kukura a další.
Kolínská debutovala ve filmu v roce 1964 ve snímku Charleyho teta. Poté ztvárnila role ve více než osmdesáti filmech a zahrála si i v několika slovenských televizních seriálech.
Jako zpěvačka vydala za svůj život celkem dvě alba pod názvy Verše písané na vodu (1971) a Taká som (1995).
Od roku 1989 začala podnikat. Vlastnila obchod s nábytkem v Domě novinárů v bratislavské Kapucínské ulici. V devadesátých letech často vystupovala v televizním pořadu Ivana Krajíčka s názvem Repete. Po jeho smrti roku 1997 převzala moderování pořadu právě Kolínská.
Roku 1998 získala cenu divadelních kritiků Dosky 98, a to za nejlepší herecký výkon ve hře Scény z domu Bessemenovců.
Poprvé se oženila po promocích na VŠMU s hercem Milanem Lasicou. Manželství trvalo celkem osm let. Po rozvodu si vzala herce Juraje Kukuru. Tohle manželství také nevydrželo dlouho. Nakonec se Kolínská oženila s lékařem Igorem Petrem, se kterým žila do konce svého života. Zora Kolínská zemřela v roce 2002 ve věku 60 let.Kdo byla Zora Kolínska? Životopis Zora Kolínska, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Zora Kolínska

Národnost: slovenská
Datum narození: 27. 7. 1941
Místo narození: Kráľova Lehota, Slovenská republika
Datum úmrtí: 17. 7. 2002

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Zora Kolínska sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Prevalence? Pamatujete si definici pojmu Dogma? Vzpomněli byste si co znamená slovo Nešpory? Vzpomněli byste si co znamená slovo CBD?

Klíčová slova: osobnost, osobnosti, datum narození, národnost, biografie, herectví, wiki, místo narození, kdy se narodila Zora Kolínska?, kdo je Zora Kolínska?, narození, kdo to je, kde se narodila Zora Kolínska?, život, zajímavosti, popis

Pojem Zora Kolínska je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat videa s názvem Zora Kolínska na Youtube

Najít pojem Zora Kolínska ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Zora Kolínska v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít Zora Kolínska ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat frázi Zora Kolínska ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Zora Kolínska například v Google obrázcích, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Zora Kolínska?

Právě nyní již víte Kdo byla Zora Kolínska? Kdy se narodila Zora Kolínska? Kde se narodila Zora Kolínska? Kdy zemřela Zora Kolínska? Zora Kolínska je v sekci Herectví

Kategorie herectví, muž modrovlasý, zora Kolínska, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Zora Kolínska dejme tomu například v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Zora Kolínska i v jiné kategorii než je herectví.