Kdo je to?
Kdo je Emília Vášáryová? Životopis Emília Vášáryová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Kdo je Emília Vášáryová?

Kdo je Emília Vášáryová? Životopis, informace, biografie, herectví

Emília Vašáryová Horská je slovenská filmová, seriálová, dabingová a divadelní herečka, držitelka ocenění Český lev a sestra slovenské herečky Magdy Vašáryové. Vašáryová se narodila ve slovenské obci Horná Štubňa. Po střední škole začala studovat obor herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Během studií hrála dva roky na Nové scéně. Studium úspěšně dokončila v roce 1964 a ve stejném roce se připojila k souboru Slovenského národního divadla, kde vystupuje dodnes. Vašáryová hostovala také v pražském Činoherním klubu, v divadle GunaGU, ve Studiu DVA nebo v Divadle Bez Zábradlí. Za svůj život ztvárnila desítky divadelních rolí. Vytvořila role např. v divadelních hrách Majstrovská lekcia (za roli obdržela roku 2002 cenu DOSKY), Koza aneb kto je Sylvia? (cena DOSKY 2004), Odvrátená strana mesiaca, aj. Za roli Stařenky v divadelní hře Židle získala cenu DOSKY a Cenu Josefa Kronera.
V televizi Vašáryová debutovala roku 1958 ve snímku Dáždnik sväteho Petra. Od té doby se objevila ve více než 150 filmech, mezi které patří např. snímky jako Až přijde kocour (1963), Bláznova kronika (1964), Náměstí svaté Alžběty (1965), Lidé z maringotek (1966), Orbis Pictus (1997), Pelíšky (1999), Horem pádem (2004), Obsluhoval jsem anglického krále (2006), Václav (2007), Masaryk, Eva Nová (2016), Šťastný nový rok (2019), Šťastný nový rok 2: Dobro došli (2021). Za roli ve filmu Horem Pádem obdržela cenu Český lev v kategorii Hlavní herečka a za film Eva Nová obdržela cenu Slnko v sieti v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.
Vašáryová si zahrála také v televizních seriálech Parížski mohykáni (1971), Vivat Beňovský (1975), Povstalecká história (1984), Dido (1991), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Kriminálka Staré město (2010) nebo Doktor Martin (2015).
Kromě hraní vyučovala na VŠMU na Divadelní fakultě. V roce 1989 vstoupila do politiky a roku 1990 byla zvolena za volební obvod Bratislava do Federálního shromáždění ve Sněmovně lidu za VPN. O několik měsíců později však rezignovala.
Vašáryová obdržela roku 1978 ocenění Zasloužila umělkyně a v roce 2000 se stala vítězkou ceny novinářů a získala tak titul Slovenská herečka století. Během roku 2003 obdržela Cenu Karla Čapka a také Medaili za zásluhy od prezidenta Václava Havla.
Emília Vašáryová byla poprvé 7 let vdaná a s bývalým manželem Ivanem měla syna Tomáše. Po rozvodu si vzala scénografa Milana Čorbu, se kterým měla druhého syna Juraje. Bohužel manžel Milan zemřel v roce 2013. Manželství s Čorbou trvalo celých 36 let.Kdo je Emília Vášáryová? Životopis Emília Vášáryová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Emília Vášáryová

Národnost: slovenská
Datum narození: 18. 5. 1942
Místo narození: Horná Štubňa, Slovenská republika

Líbí se stručný životopis s osobou Emília Vášáryová? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Avatar? Vzpomněli byste si co označuje výraz Zajišťovací příkaz? Vzpomněli byste si na význam slova Absint? Znáte termín Interpolace?

Klíčová slova: wikipedie, místo narození, lexikon, wiki, vysvětlení, Emília Vášáryová, Emília Vášáryová, herectví, život, datum narození, životopis, zajímavosti, popis, herectví, biografie, kdy se narodila Emília Vášáryová?

Pojem Emília Vášáryová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat termín Emília Vášáryová v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Emília Vášáryová ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Emília Vášáryová na Google.cz

Zkusit najít termín Emília Vášáryová ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Emília Vášáryová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Emília Vášáryová například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Životopis, kdo je Emília Vášáryová? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Emília Vášáryová? Kdy se narodila Emília Vášáryová? Kde se narodila Emília Vášáryová? Emília Vášáryová je v kategorii Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Emília Vášáryová dejme tomu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emília Vášáryová i v jiné kategorii než je herectví.