Kdo je to?
Kdo byl Nikolaj Vasiljevič Gogol? Životopis Nikolaj Vasiljevič Gogol, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Nikolaj Vasiljevič Gogol?

Kdo byl Nikolaj Vasiljevič Gogol? Životopis, informace, biografie, literatura

N. V. Gogol byl ruský prozaik a dramatik ukrajinského původu (někdy se lze setkat i s termínem „maloruského“ původu). K literatuře měl blízko od dětství, jelikož i jeho otec byl básník a dramatik. Gogol však nejprve studoval na Petrohradské univerzitě historii, chtěl se stát historikem a napsat novou Historii světa. Nakonec se však rozhodl věnovat se jen literatuře.
Při svých cestách po západní a jižní Evropě načerpal mnoho námětů. Navštívil i české země, a to konkrétně Lázně Jeseník, protože se v podstatě celý život cítil nemocný (dodnes se neví, jestli byl skutečně nemocný, nebo trpěl hypochondrií).
Po návratu do Petrohradu píše Gogol povídky s ukrajinskou tematikou a tím zapadá do celkového koloritu tohoto města ve své době - mnoho Ukrajinců se totiž tehdy v Petrohradě usadilo. Z povídek jmenujme například Arabesky, Petrohradské povídky (Něvskij prospekt, Portrét, Nos). Gogol mistrně spojuje vliv Puškina a německého romantického básníka E. T. A. Hoffmanna a vytváří poetiku iracionality, úzkosti a nejistoty, což velmi nápadně předznamenává postmoderní literaturu. Nejvýznamnějším románem jsou bezesporu Mrtvé duše (celým názvem původně Čičikovova dobrodružství aneb Mrtvé duše), na kterém začal pracovat již při svých cestách po Evropě (přesně v Římě). Námět k tomuto dílu mu původně poskytl sám Puškin, když mu vyprávěl historku o moldavském městě Bendery, kde "nikdo neumírá" - stalo se to tak, že měšťané zapisovali do městských knih místo svých zemřelých rolníky, kteří prchali z okolních vesnic před zlými statkáři. Velmi známé je rovněž Gogolovo dramatické dílo - Revizor. Jedná se o satirickou komedii o 5 aktech, která nastavuje zrcadlo všem tupým a nevzdělaným úředníkům nejen té doby, ale troufáme si tvrdit, i všech dob následujících, protože úředníci se příliš nemění. Hra měla premiéru v Petrohradě v roce 1936 a zatímco mladými lidmi a studenty byla opravdu vřele přijata, staré a vznešené publikum si Gogol na svou stranu nepostavil. O něco méně známé, ale také povedené, jsou i další satirické hry: Ženitba a Hráči. Ačkoliv Gogol tepe negativní stránky lidí, jeho satira se mnohdy označuje jako "smutná", protože vyjadřuje touhu po polidštění - lidé se na základě jeho děl vlastně smějí sami sobě. Někdy byl Gogol chápán velmi zjednodušeně (např. Bělinskim ve své době), ale současná kritika u něj oceňuje postmoderní tendence.
Tyto tendence však zřejmě vycházejí z jeho bytostné existence a nemoci, která u něj propukla ke konci života. Po návštěvě Jeruzaléma v roce 1848 se pohroužil do sebe a propukly u něj deprese, někdy se hovoří i o schizofrenii. Gogol se nakonec psychicky zhroutil, odmítal jíst, spálil dokonce i téměř hotový rukopis druhého dílu Mrtvých duší. Zemřel po velkém utrpení v pouhých 43 letech.
Na jeho dílo však navázali další autoři, inspirovali se jím totiž nejen prozaici a dramatici ruští, ale i ti světoví. Postmoderna se ke Gogolovi vrací dodnes.Kdo byl Nikolaj Vasiljevič Gogol? Životopis Nikolaj Vasiljevič Gogol, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Nikolaj Vasiljevič Gogol

Národnost: ruská
Datum narození: 20. 3. 1809 (1. 4. 1809 podle našeho kalendáře)
Místo narození: Velké Soročince (Povltavská gubernie)
Datum úmrtí: 21. 2. 1852 (4. 3. 1852 podle našeho kalendáře)

Zaujala vás biografie osobnosti Nikolaj Vasiljevič Gogol? Potom se podělte s blízkými na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Mandát? Vzpomněli byste si co označuje výraz NIMBY? Rozumíte pojmu Ženská obřízka? Znáte termín Lunt?

Klíčová slova: Nikolaj Vasiljevič Gogol, biografie, osobnost, datum narození, kdo to je, kde se narodil Nikolaj Vasiljevič Gogol?, Nikolaj Vasiljevič Gogol, literatura, vysvětlení, Kdy zemřel Nikolaj Vasiljevič Gogol, literatura, život, kdy se narodil Nikolaj Vasiljevič Gogol?, životopis, narození, národnost

Pojem Nikolaj Vasiljevič Gogol je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat heslo Nikolaj Vasiljevič Gogol ve Wikipedii

Zkusit najít Nikolaj Vasiljevič Gogol ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Nikolaj Vasiljevič Gogol v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo Nikolaj Vasiljevič Gogol ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Nikolaj Vasiljevič Gogol na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Nikolaj Vasiljevič Gogol například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Nikolaj Vasiljevič Gogol? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Nikolaj Vasiljevič Gogol? Kdy se narodil Nikolaj Vasiljevič Gogol? Kde se narodil Nikolaj Vasiljevič Gogol? Kdy zemřel Nikolaj Vasiljevič Gogol? Nikolaj Vasiljevič Gogol se nachází v kategorii Literatura

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Nikolaj Vasiljevič Gogol dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Nikolaj Vasiljevič Gogol i v jiné kategorii než je literatura.