Kdo je to?
Kdo byla Ivana Hloužková? Životopis Ivana Hloužková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Ivana Hloužková

Kdo byla Ivana Hloužková? Životopis, informace, biografie, herectví

Ivana Hloužková byla česká divadelní, filmová a televizní herečka, bývalá členka divadla Husa na provázku a dvojnásobná držitelka Ceny Alfréda Radoka. Hloužková se narodila se ve Valticích do rodiny ochotnických herců Kaslových společně se svým dvojčetem - sestrou Hanou.
Během základní školy se sestrou docházely do pěveckého, tanečního a hereckého kroužku Lidové školy umění v Mikulově. Po základní škole začaly obě studovat na hudebně-dramatickém oddělení brněnské konzervatoře. Ivana zatoužila po angažmá v Plzni, kde měla babičku, ale nakonec po studiu nastoupila spolu se sestrou v roce 1981 do uměleckého sdružení v Domě umění. Z tohoto sdružení později vznikl divadelní soubor s názvem Husa na provázku. Sestra Hana po první sezóně odešla do Opavy, ale Ivana zůstala v angažmá dalších několik desetiletí. V Divadle Husa na provázku následně ztvárnila více než 150 rolí. Příležitostně hrála i v Národním divadle Brno, Divadle Bolka Polívky, Divadle Petra Bezruče v Ostravě či Klicperově divadle v Hradci Králové, aj.
Ivana Hloužková působila také v rozhlase, televizi a u filmu. Ve filmu debutovala roku 1981 ve snímku Poslední leč. Později vytvořila role ve snímcích Zelený ptáček (1984), Pevnost (1994), Flóra (1998), Nuda v Brně (2003), Hospodská, Balíci (2004) a Můj strýček Archimedes (2018). Objevila se také v několika epizodních rolích televizních seriálů jako 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem (2010), Kriminálka Anděl, Kancl (2014), Labyrint (2015), Doktor Martin (2015-2016) a Dobré ráno, Brno! (2023).
Během bohaté herecké kariéry obdržela Cenu Alfréda Radoka za rok 1995 za hlavní roli v dramatu bratří Mrštíků Maryša a za rok 2012 za ztvárnění role kyjovského fotografa Miroslava Tichého v inscenaci Tichý Tarzan. Za tuto roli získala rovněž nominaci na Cenu Thálie. V roce 2017 obdržela Cenu divadelní kritiky za roli Emmi Kurowski ve hře Rainera Wernera Fassbindera Strach jíst duši, kterou hrála v Redutě Národního divadla Brno. V lednu 2022 jí byla udělena Cena města Brna za přínos v oblasti dramatického umění.
Ivana Hloužková zemřela v březnu 2023 ve věku 62 let.Kdo byla Ivana Hloužková? Životopis Ivana Hloužková, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Základní informace o osobě Ivana Hloužková

Národnost: česká
Datum narození: 6. 6. 1960
Místo narození: Valtice, Československo
Datum úmrtí: 6. 3. 2023

Líbí se stručný životopis s osobou Ivana Hloužková? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Autonomie? Rozumíte pojmu Motovidlo? Víte, co je to Majdan? Znáte pojem BFU?

Klíčová slova: biografie, narození, zajímavosti, Ivana Hloužková, osobnosti, kdo je Ivana Hloužková?, osobnost, vysvětlení, popis, život, wikipedie, kdy se narodila Ivana Hloužková?, lexikon, národnost, kde se narodila Ivana Hloužková?, kdo to je

Pojem Ivana Hloužková je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Ivana Hloužková v následujících vyhledávačích

Hledat pojem Ivana Hloužková ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Ivana Hloužková ve Wikislovníku

Najít termín Ivana Hloužková ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Ivana Hloužková ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Ivana Hloužková na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Ivana Hloužková například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané výrazy, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Ivana Hloužková

Právě nyní již víte Kdo byla Ivana Hloužková? Kdy se narodila Ivana Hloužková? Kde se narodila Ivana Hloužková? Kdy zemřela Ivana Hloužková? Ivana Hloužková je v kategorii Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Pokuste se také najít informace osobnost, osobu, člověka Ivana Hloužková řekněme v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ivana Hloužková i v jiné kategorii než je herectví.