Kdo je to?
Kdo byl František Filipovský? Životopis František Filipovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl František Filipovský?

Kdo byl František Filipovský? Životopis, informace, biografie, herectví

František Filipovský byl český herec a dabér.
V mládí prošel několika divadly - např. Osvobozeným či Švandovým divadlem - naprostou většinu kariéry však strávil na prknech Národního divadla (1945-1992).
Jeho filmografie je naprosto unikátní - v českém filmu ztvárnil kolem tří set rolí. Začínal již ve 30. letech 20. století. Z toho období jsou známá jeho ztvárnění vedlejších rolí v komediích Škola, základ života (1938) a Cesta do hlubin študákovy duše (1939). Ve 40. letech získával řadu vedlejších rolí převážně v komediích. Co se týče filmů z druhé poloviny století, diváci si jej jistě vybaví v komediálním filmu Císařův pekař - Pekařův císař (1951), nezapomenutelné jsou jeho výkony ve vedlejších rolích v Hrátkách s čertem (1956) a Dobrém vojáku Švejkovi (1956).
Ve volnější atmosféře 60. let si Filipovský zahrál třeba ve sci-fi snímku Ztracená tvář (1965) nebo komedii Svatba jako řemen (1967). V následující dekádě se objevil například ve filmech Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970), Pane, vy jste vdova! (1970), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976) a dalších. V tomto období čím dál častěji hrál i v pohádkách: Jak se budí princezny (1977), Honza málem králem (1977), Princ a Večernice (1978) aj. V 80. letech už pak rolí pro Filipovského lehce ubývalo, nicméně hrál třeba ve všech dílech Básnické trilogie.
Co se týče seriálů, nejznámější je Filipovského role v prvorepublikové krimi Hříšní lidé města pražského. Zahrál si též v Létajícím Čestmírovi, Panu Tau či Arabele.
František Filipovský také proslul jako vynikající dabér - naprosto ikonické jsou jeho výkony při namlouvání francouzského herce Louise de Funése. Často též namlouval pohádky - např. Ferda Mravenec či Broučci. Na jeho počest nese prestižní dabingové ocenění jeho jméno - Cena Františka Filipovského.Kdo byl František Filipovský? Životopis František Filipovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě František Filipovský

Národnost: česká
Datum narození: 23. září 1907
Místo narození: Přelouč
Datum úmrtí: 26. října 1993

Tento text (František Filipovský) můžete samozřejmě sdílet s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Implementace? Znáte definici termínu Wrestling? Rozumíte pojmu Buňka? Pamatujete si definici pojmu Sorbet?

Klíčová slova: národnost, kdo to je, kdy se narodil František Filipovský?, vysvětlení, kdo je František Filipovský?, herectví, František Filipovský, popis, místo narození, osobnost, nežijící, datum narození, Kdy zemřel František Filipovský, narození, osobnosti, zajímavosti

Pojem František Filipovský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu František Filipovský v následujících zdrojích

Zkusit najít výraz František Filipovský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít heslo František Filipovský ve Wikislovníku

Hledat výraz František Filipovský ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem František Filipovský na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo František Filipovský například v evropském vyhledávači Qwant, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr z osobností, slov odborných termínů, pojmů a hesel

Životopis, kdo je František Filipovský? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byl František Filipovský? Kdy se narodil František Filipovský? Kde se narodil František Filipovský? Kdy zemřel František Filipovský? František Filipovský patří do sekce Herectví

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste též najít osobnost, osobu, člověka František Filipovský dejme tomu třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Filipovský i v jiné kategorii než je herectví.