Kdo je to?
Kdo byl František Filipovský? Životopis František Filipovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl František Filipovský?

Kdo byl František Filipovský? Životopis, informace, biografie, herectví

František Filipovský byl český herec a dabér.
V mládí prošel několika divadly - např. Osvobozeným či Švandovým divadlem - naprostou většinu kariéry však strávil na prknech Národního divadla (1945-1992).
Jeho filmografie je naprosto unikátní - v českém filmu ztvárnil kolem tří set rolí. Začínal již ve 30. letech 20. století. Z toho období jsou známá jeho ztvárnění vedlejších rolí v komediích Škola, základ života (1938) a Cesta do hlubin študákovy duše (1939). Ve 40. letech získával řadu vedlejších rolí převážně v komediích. Co se týče filmů z druhé poloviny století, diváci si jej jistě vybaví v komediálním filmu Císařův pekař - Pekařův císař (1951), nezapomenutelné jsou jeho výkony ve vedlejších rolích v Hrátkách s čertem (1956) a Dobrém vojáku Švejkovi (1956).
Ve volnější atmosféře 60. let si Filipovský zahrál třeba ve sci-fi snímku Ztracená tvář (1965) nebo komedii Svatba jako řemen (1967). V následující dekádě se objevil například ve filmech Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970), Pane, vy jste vdova! (1970), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976) a dalších. V tomto období čím dál častěji hrál i v pohádkách: Jak se budí princezny (1977), Honza málem králem (1977), Princ a Večernice (1978) aj. V 80. letech už pak rolí pro Filipovského lehce ubývalo, nicméně hrál třeba ve všech dílech Básnické trilogie.
Co se týče seriálů, nejznámější je Filipovského role v prvorepublikové krimi Hříšní lidé města pražského. Zahrál si též v Létajícím Čestmírovi, Panu Tau či Arabele.
František Filipovský také proslul jako vynikající dabér - naprosto ikonické jsou jeho výkony při namlouvání francouzského herce Louise de Funése. Často též namlouval pohádky - např. Ferda Mravenec či Broučci. Na jeho počest nese prestižní dabingové ocenění jeho jméno - Cena Františka Filipovského.Kdo byl František Filipovský? Životopis František Filipovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě František Filipovský

Národnost: česká
Datum narození: 23. září 1907
Místo narození: Přelouč
Datum úmrtí: 26. října 1993

Popis osobnosti František Filipovský můžete sdílet s dalšími osobami na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Víte co je Implementace? Pamatujete si definici pojmu Trestní oznámení? Rozumíte pojmu Slovo podřazené? Vzpomněli byste si co znamená slovo OMG?

Klíčová slova: kdo to je, kdo je František Filipovský?, datum narození, osobnost, František Filipovský, lexikon, narození, život, datum úmrtí, wikipedie, životopis, vysvětlení, informace, nežijící, kdy se narodil František Filipovský?, herectví

Pojem František Filipovský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem František Filipovský ve Wikimedia Commons

Hledat pojem František Filipovský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledejte bez špehování slovo František Filipovský ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo František Filipovský ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo František Filipovský na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo František Filipovský například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je František Filipovský? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl František Filipovský? Kdy se narodil František Filipovský? Kde se narodil František Filipovský? Kdy zemřel František Filipovský? František Filipovský patří do sekce Herectví

Sepsáno redaktory Superia.cz. Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Nemáme možnost soustavné aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka František Filipovský dejme tomu třeba ve Wikipedii, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Filipovský i v jiné kategorii než je herectví.