Kdo je to?
Kdo byl František Filipovský? Životopis František Filipovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

František Filipovský

Kdo byl František Filipovský? Životopis, informace, biografie, herectví

František Filipovský byl český herec a dabér.
V mládí prošel několika divadly - např. Osvobozeným či Švandovým divadlem - naprostou většinu kariéry však strávil na prknech Národního divadla (1945-1992).
Jeho filmografie je naprosto unikátní - v českém filmu ztvárnil kolem tří set rolí. Začínal již ve 30. letech 20. století. Z toho období jsou známá jeho ztvárnění vedlejších rolí v komediích Škola, základ života (1938) a Cesta do hlubin študákovy duše (1939). Ve 40. letech získával řadu vedlejších rolí převážně v komediích. Co se týče filmů z druhé poloviny století, diváci si jej jistě vybaví v komediálním filmu Císařův pekař - Pekařův císař (1951), nezapomenutelné jsou jeho výkony ve vedlejších rolích v Hrátkách s čertem (1956) a Dobrém vojáku Švejkovi (1956).
Ve volnější atmosféře 60. let si Filipovský zahrál třeba ve sci-fi snímku Ztracená tvář (1965) nebo komedii Svatba jako řemen (1967). V následující dekádě se objevil například ve filmech Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970), Pane, vy jste vdova! (1970), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976) a dalších. V tomto období čím dál častěji hrál i v pohádkách: Jak se budí princezny (1977), Honza málem králem (1977), Princ a Večernice (1978) aj. V 80. letech už pak rolí pro Filipovského lehce ubývalo, nicméně hrál třeba ve všech dílech Básnické trilogie.
Co se týče seriálů, nejznámější je Filipovského role v prvorepublikové krimi Hříšní lidé města pražského. Zahrál si též v Létajícím Čestmírovi, Panu Tau či Arabele.
František Filipovský také proslul jako vynikající dabér - naprosto ikonické jsou jeho výkony při namlouvání francouzského herce Louise de Funése. Často též namlouval pohádky - např. Ferda Mravenec či Broučci. Na jeho počest nese prestižní dabingové ocenění jeho jméno - Cena Františka Filipovského.Kdo byl František Filipovský? Životopis František Filipovský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě František Filipovský

Národnost: česká
Datum narození: 23. září 1907
Místo narození: Přelouč
Datum úmrtí: 26. října 1993

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou František Filipovský sdílet s kolegy na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte co je Windows defender? Vzpomněli byste si co označuje výraz Šourek? Rozumíte pojmu Ostropestřec mariánský? Znáte termín Postulát?

Klíčová slova: František Filipovský, kdo to je, informace, datum narození, herectví, místo narození, datum úmrtí, osobnost, wikipedie, herectví, kde se narodil František Filipovský?, narození, zajímavosti, životopis, národnost, biografie

Pojem František Filipovský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte pojem František Filipovský v následujících vyhledávačích

Vyhledat výraz František Filipovský ve vyhledávači Qwant

Hledejte bez špehování slovo František Filipovský ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo František Filipovský ve Wikipedii

Vyhledat pojem František Filipovský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz František Filipovský ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo František Filipovský například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby František Filipovský

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl František Filipovský? Kdy se narodil František Filipovský? Kde se narodil František Filipovský? Kdy zemřel František Filipovský? František Filipovský je v sekci Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost, správnost a přesnost informací uvedených na tomto webu. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka František Filipovský dejme tomu např. v projektu Wikipedie, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost František Filipovský i v jiné kategorii než je herectví.